Jak tanio i efektywnie ogrzewać powierzchnie biurowe – poradnik zarządzania ogrzewaniem dla inwestorów w pigułce


Sterowanie ogrzewaniem to nie tylko doskonałe rozwiązanie w domach i mieszkaniach prywatnych, ale także budynkach publicznych oraz komercyjnych. Im większe powierzchnie do ogrzania, tym wyższe koszty, a co się z tym wiąże różne trudności związane z utrzymaniem stabilnej, odpowiedniej temperatury. Dedykowanym rozwiązaniem dla przedsiębiorców w ofercie naszej firmy jest SINUM Business, czyli system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym przygotowany na potrzeby szkół, pensjonatów, hoteli oraz urzędów.

Temperatura a efektywność pracowników

Zacznijmy od tego, jaki jest sens zarządzania temperaturą w pomieszczeniach komercyjnych? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym środowiska pracy, które pozwoli na bezpieczne wykonywanie obowiązków oraz podejmowanie środków, które pozwolą uniknąć sytuacji niebezpiecznych.

Oprócz kwestii prawnych odpowiednia temperatura jest też jednym z ważnych czynników mających wpływ na efektywność pracowników. Wymienia się różne skutki zarówno temperatury zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej. Pomijając sytuacje ekstremalne, trzeba podkreślić, że duża ekspozycja na zimno czy ciepło może powodować zmęczenie, a także zmniejszyć lub spowodować utratę koncentracji. Przyjmuje się, że temperatura optymalna wynosi od 16 do 24°C w zależności od typu pomieszczenia oraz rodzaju wykonywanych obowiązków. Średnia temperatura, która pozwala na osiągnięcie najlepszej efektywności podczas pracy w biurze to ta w przedziale od 21 do 23°C.

Główne czynniki zewnętrzne wpływające na efektywność pracy w biurze

Warto także pamiętać, że na poczucie ciepła i zimna wpływają także inne czynniki oprócz temperatury, jak obecność rur i maszyn, przepływ powietrza, wentylacja, wilgotność powietrza, odzież, szybkość wykonywanej pracy czy poziom wysiłku fizycznego.

System Sinum Business – elementy bazowe

Podobnie jak w przypadku systemu Sinum Home, SINUM Business jest to rozwiązanie przeznaczone do sterowania pracą ogrzewania grzejnikowego. Jego najważniejsze elementy to:

  • sterownik główny
  • bezprzewodowy regulator temperatury pokojowej
  • grzejnikowy siłownik elektryczny
  • czujnik otwarcia okna

Sterownik centralny

To urządzenie umożliwiające zarządzanie aż 16 strefami jednocześnie, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie w miejscach, w których znajduje się wiele pomieszczeń np. pokoi do wynajęcia czy pomieszczeń biurowych, w których pracują zatrudnieni. W przypadku bardzo dużych inwestycji można wykorzystać większą liczbę sterowników centralnych i dzięki temu sterować ogrzewaniem w kolejnych strefach.

Siłownik elektryczny STT-869

To kolejny obowiązkowy element systemu grzejnikowego. Nowoczesne urządzenie jest montowane na grzejniku. Dodatkowe zabezpieczenie zmniejsza ryzyko kradzieży urządzenia. Jego brak jest sygnalizowany w aplikacji. Dostępne adaptery pozwalają na montaż urządzenia także w pomieszczeniach, w których pracują starsze modele grzejników.

Bezprzewodowy regulator pokojowy

Mierzy temperaturę, a także umożliwia łatwą i szybką edycję z poziomu samego urządzenia za pomocą przycisków.

Czujnik otwarcia okna

W pomieszczeniach często wietrzonych jego obecność jest obowiązkowa, by móc gromadzić oszczędności, a nie tracić energii w nieoczekiwany sposób. Ich liczbę należy dopasować do liczby ruchomych skrzydeł okien oraz drzwi balkonowych w strefach sterowanych.

20% oszczędności lub zwrot pieniędzy

W ramach aktualnej promocji każdy, kto nabędzie, zamontuje i zacznie korzystać z systemu SINUM w budynku, ma zagwarantowane, że obniży koszty ogrzewania co najmniej o 20% w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego. Nasza firma gwarantuje, że jeśli nie zostanie osiągnięty wskazany poziom, inwestor będzie mógł bez żadnych konsekwencji zwrócić towar i otrzyma zwrot pieniędzy. Uwaga! Montaż czujników okien jest niezbędny, by móc wziąć udział w promocji.

SINUM Business

Realne potwierdzenie skuteczności rozwiązania stanowią wyniki badań programu pilotażowego przeprowadzone w dwóch krakowskich przedszkolach, w których zamontowano w ubiegłym roku system sterowania ogrzewaniem. O szczegółach projektu można przeczytać więcej w artykule: Sterowanie ogrzewaniem w przedszkolach – wyniki programu pilotażowego

Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu ogrzewaniem

W komfortowych, nowocześnie zarządzanych budynkach rozwiązania są przede wszystkim intuicyjne. Dziś nie musimy już iść do kotłowni, aby zmienić ustawienia urządzenia grzewczego w budynku, a na pewno nie tak często jak kiedyś. Bardzo dużą zmianą jest możliwość przejścia na zdalne zarządzanie ogrzewaniem budynku, a także sterowanie głosowe. Dzięki temu pokonana została bariera miejsca i czasu, a użytkownik ma kontrolę nad system, który pracuje na ustawionych parametrach przez całą dobę.

Sama aplikacja eModul jest rozbudowywana, a aktualnie dostępne funkcjonalności pozwalają na wprowadzanie zmian, które są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika, czyli poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, edycji każdego z nich z osobna lub w ramach ustalonych harmonogramów. Rozwiązanie to nawiązuje do trendu Truly Smart City, czyli miasta tworzonego w myśl zasady szeroko pojętego zrównoważonego rozwoju. Technologia jest jednym z narzędzi budowania bezpiecznej, efektywnej i funkcjonalnej przestrzeni.

Zdalne sterowanie z aplikacją eModul

Dzięki temu rozwiązaniu i łączeniu wielu urządzeń w jednym systemie można kontrolować temperaturę w budynkach o wielu pomieszczeniach. Dodatkową możliwość rozbudowy systemu stanowi repeater sygnału, który przesyła sygnał między poszczególnymi sterownikami bezprzewodowymi, zwiększając w ten sposób ich zasięg.

Zarządzanie temperaturą dla wygody i oszczędności

W obiektach, które chcą nosić miano nowoczesnych, zarządzanie temperaturą powoli staje się standardem. Jest to rozwiązanie, które nie tylko wpływa na komfort, ale także jest wyrazem dbałości o budżet, gdyż pozwala ciąć koszty własne.

Szczegółowe informacje na temat specyfiki i działania systemu SINUM Business są dostępne na stronie: https://www.techsterowniki.pl/sinum-business

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy