Sterowanie pracą kominka, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Nasze produkty   |   Sterowniki do kominków   |   Nasze produkty   |   Sterowniki do kominków   |   09.03.2018

Rosnące ceny energii skłaniają nas do poszukiwań bardziej ekonomicznych sposobów wykorzystywania urządzeń grzewczych. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Wykorzystując jeden z regulatorów: ST-391 zPID lub ST-392 zPID, zaprojektowanych typowo do obsługi kominka z płaszczem wodnym można ekonomiczne zarządzać energią cieplną, zachować komfort na odpowiednim poziomie, jak i zapewnić sobie wygodę.

Automatyczne sterowanie przepustnicą powietrza

W przypadku kominka nie mamy możliwości optymalizacji procesu spalania poprzez podawanie odpowiedniej ilości paliwa, ale możemy kontrolować ilość powietrza dostarczanego do komory spalania. Żeby to było realne, kominek musi być wyposażony w kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz. Na szczęście posiada go obecnie każde zaawansowane technologicznie palenisko. Konieczne jest tylko wykonanie odpowiedniego przyłącza przed zabudową wkładu.

Ilość dostarczanego powietrza musi być regulowana. Idealnie sprawdza się rozwiązanie wykorzystujące w tym celu przepustnicę. Można nią sterować ręcznie. Nie jest to jednak wygodne rozwiązanie, bo trzeba pamiętać o tym, by przepustnicę w odpowiednim momencie otworzyć, a potem ją przymykać. Lepszym wyjściem jest instalacja sterownika, który zautomatyzuje ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym. I tu z pomocą przychodzą urządzenia ST-391zPID oraz ST-392 zPID.

Sterownik ST-392 zPID i ST-391 zPID

Regulacja pracy kilku pomp

Nowoczesne sterowniki przeznaczone do pracy z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny mają możliwość obsługi i ustawienia parametrów pracy kilku pomp. Sterują pompą obiegową, pompą dodatkową (CWU lub podłogową), pompą bufora lub laddomatem.

Każdy kominek wyposażony w płaszcz wodny powinien pracować na ściśle określonych parametrach. Mikroprocesorowe regulatory temperatury pozwalają na niezależne uruchomienie pomp i automatyczną obsługę pracy dwóch pomp obiegowych na bazie indywidualnych ustawień dla obydwu z nich. Dzięki tej funkcji sterownik może łatwo współpracować z innymi urządzeniami w instalacji, w szczególności z zasobnikami CWU oraz buforami.

W zależności od temperatury kominka oraz tempa odprowadzenia ciepła przez pompy do instalacji CO, przepustnica płynnie otwiera lub przymyka wlot powietrza, regulując w ten sposób moc kominka. W praktyce klient ustala maksymalną temperaturę w płaszczu wodnym kominka, czyli maksymalną temperaturę, jaką chcemy utrzymywać np. w zależności od zapotrzebowania oraz naszych własnych preferencji. Najważniejszym parametrem jest minimalna temperatura w płaszczu wodnym kominka, powyżej której przekazywana jest moc do instalacji. Ta opcja realizowana jest za pośrednictwem parametru temperatury załączenia pracy pompy, inaczej temperatury minimalnej na płaszczu wodnym kominka.

Sterownik do kominka pozwala na skuteczną kontrolę kilku czujników temperatur, których wartość porównuje z ustawieniami wybranymi przez użytkownika. Użytkownik może sam decydować o priorytecie grzania: czy mają to być jednocześnie grzejniki i zasobnik CWU lub zdecydować o wyłączeniu jednego z odbiorników ciepła.

Tryb pracy pompy w sterownikach ST-391 zPID i ST-392 zPID 

Regulatorem można sterować także ręcznie. W tej funkcji każdy z elementów wykonawczych jest załączany i wyłączany niezależnie od pozostałych. Dodatkowo użytkownik może ręcznie sterować pracą przepustnicy, regulując procentową wartość otwarcia.

Wyjście beznapięciowe, czyli sterowanie dodatkowym urządzeniem

Nowoczesne regulatory temperatury umożliwiają sprawne współdziałanie kominka z kolektorami słonecznymi, zasobnikiem CWU czy buforem. Regulator posiada specjalne wyjście styku beznapięciowego, który rozłącza/zwiera styk, gdy temperatura CO osiągnie ustawioną przez użytkownika wartość.

Styk beznapięciowy można wykorzystać do załączenia zewnętrznego urządzenia grzewczego lub jako sygnał do rozpalenia kotła pelletowego. W konfiguracji CO można dokonać załączenia/wyłączenia styku beznapięciowego oraz czujnika bufora.

Schemat
Przykładowy schemat instalacji ze sterownikiem do kominka

Kontrola nad urządzeniem grzewczym, dzięki sterownikom

Nowoczesne sterowniki posiadają czytelne wyświetlacze, na których można kontrolować podstawowe parametry pracy. Na ekranie można sprawdzić informacje na temat temperatury paleniska, a także wszelkich nieprawidłowościach w jego pracy. Najważniejsze alarmy i zabezpieczenia, w które wyposażone są sterowniki przedstawia poniższa grafika.

 Alarmy i zabezpieczenia

Pracę kominka można także kontrolować zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego. Urządzenia takie jak: ST-505 oraz WiFi RS pozwalają na zdalną kontrolę pracy instalacji. Użytkownik może na bieżąco sprawdzać na ekranie komputera domowego, tabletu, czy telefonu komórkowego stan wszystkich swoich urządzeń w instalacji. To nie tylko możliwość podglądu każdego czujnika, ale też wprowadzenia zmian temperatur zadanych dla pomp.

Instalacja sterownika – kwestie bezpieczeństwa

Aby ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym mogło pracować efektywnie ważne jest zachowanie wszystkich niezbędnych wymogów bezpieczeństwa w trakcie instalacji oraz użytkowania sterownika.

Urządzenie może być montowane wyłącznie przez osobę, która posiada do tego odpowiednie kwalifikacje. Błędne podłączenie regulatorów może doprowadzić do uszkodzenia regulatora. Jak każde urządzenie elektroniczne sterownik jest pod napięciem dlatego przed dokonaniem czynności konserwacyjnych trzeba najpierw odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Zarówno przed rozpoczęciem sezonu, jak i w trakcie jego trwania warto sprawdzić stan techniczny przewodów. Należy też upewnić się czy mocowanie sterownika jest prawidłowe, oczyścić go z kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Nowoczesne, wygodne ogrzewanie kominkiem

Ingerencja elektroniki w układy grzewcze jest coraz większa. Nieodzownym elementem wyposażenia każdej instalacji, zapewniającymi prawidłową i efektywną pracę instalacji są sterowniki. Dzięki nim możemy podnieść komfort użytkowania każdego urządzenia grzewczego i efektywnie wykorzystać wytworzoną energię. Wbrew pozorom regulacja pracy kominka wcale nie należy do trudnych. Dzięki wykorzystaniu sterownika możemy mieć kominek ekologiczny i wygodny w obsłudze, ponieważ podniesienie wydajności pracy instalacji idzie w parze z optymalizacją procesu spalania. Użytkownikowi w takim wypadku pozostanie tylko zapewnić optymalną ilość opału w palenisku i związanych z tym czynności.

Więcej informacji na temat sterowników do kominków można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-kominkow

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Józef
Dużo możliwości
Odpowiedz