Sterowniki do kominków - rodzaje i zastosowanie

Nasze produkty   |   Sterowniki do kominków   |   TECH   |   15.09.2015


Chłodne wieczory najlepiej spędza się w miłej atmosferze, pijąc gorącą herbatę z rodziną przy kominku. Jednak klasyczne paleniska powoli wychodzą z mody. Coraz częściej możemy spotkać się z nowoczesnymi instalacjami, w których przebieg procesu spalania kontroluje się za pomocą specjalnych sterowników.

Automatyka kominkowa

Aby kominek był bezpieczny, oszczędny oraz wydajny powinien być zautomatyzowany. Obecnie istnieje możliwość wyposażenia go w specjalny mikroprocesory sterownik, dzięki któremu praca wkładu będzie efektywniejsza. Sterowniki przeznaczone są do współpracy zarówno z kominkami z płaszczem wodnym, zasilającym w ciepłą wodę instalację centralnego ogrzewania, jak i wkładami kominkowymi z systemem DGP.

Jak działa sterownik do kominków?

Sterownik steruje pracą przepustnicy powietrza, która doprowadza tlen do komory spalania. Umożliwia to utrzymanie określonej temperatury, co sprawia, że kominek staje się bardziej ekonomiczny, ponieważ regulator pozwala zaoszczędzić potrzebne do palenia drewno. Urządzenie współpracuje z pompą obiegową. Ponadto, wyposażony jest w styk beznapięciowy, który pozwala na sterowanie dodatkowym urządzeniem grzewczym.

Zrzut ekranu 2015-09-16 o 12.17.31

Przykładowy schemat instalacji

Za co odpowiada sterownik?

Przede wszystkim zarządza całym procesem spalania drewna we wkładzie kominkowym i steruje pompami ciepła lub kotłami grzewczymi. Niezwykle skrupulatnie dawkują powietrze do spalania. Ponadto, sterownik  zabezpiecza cały układ grzewczy przed przegrzaniem. Jest to niezwykle istotne w przypadku przerwy w dostawie prądu. Poza tym, zabezpiecza całą instalację przed zamarzaniem, gdyż włączają wtedy pompę c.o.

Jaki sterownik wybrać?

W celu uzyskania efektywnego spalania drewna i możliwości osiągania optymalnej temperatury w kominku zamkniętym, szczególnie polecamy dwa sterowniki:

Zrzut ekranu 2015-09-16 o 12.17.53

 

Są to najnowocześniejsze regulatory mikroprocesorowe, które kontrolują moc wkładu kominkowego z płaszczem wodnym. Sterowanie tego typu polega na nadzorowaniu temperatury wylotu spalin oraz na utrzymaniu stałej temperatury wody we wkładzie kominkowym. Sterowniki te wyposażone są w czujniki spalin, temperatur, jak również przepustnice. Stosując tego typu urządzenia oszczędzimy do 20% opału. Zainstalowanie regulatorów pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury wody wyjściowej, co wpływa na dłuższą żywotność wkładu kominkowego. Sterowniki mają również wpływ na niższą emisję pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska. Ponadto energia cieplna ze spalin nie jest marnowana i wypuszczana w atmosferę tylko wykorzystywana do ogrzewania.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.