Konwencjonalne sposoby ogrzewania domu

Porady   |   TECH   |   22.09.2015


Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Pomimo tego, że panuje moda na ekologię i coraz częściej mówi się o nadmiernej emisji dwutlenku węgla, nadal w domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się tradycyjne sposoby ogrzewania: gazem, prądem lub paliwem stałym. Sprawdź, która z instalacji wygeneruje większe oszczędności.

 

Ogrzewanie paliwem stałym

 

Co prawda, ogrzewanie paliwem stałym jest najbardziej uciążliwe, jednak cieszy się największą popularnością. Kotły na eko-groszek, węgiel, drewno i brykiet pozwalają na wygenerowanie największych oszczędności eksploatacyjnych. Ich przyłączenie nie wymaga wiele czasu, a ciepło może być wytwarzane cały rok. Dzięki nim na bieżąco będziesz mógł kontrolować wydatki na ogrzewanie domu. Minusem kotłowni i pieców węglowych jest  niekorzystny wpływ na środowisko. W procesie spalania wytwarza się dwutlenek węgla, przez co wzrasta tzw. emisja niska, co często objawia się smogiem. Systemy ogrzewania paliwem stałym korzystają z czterech typów kotłów: komorowego, zasypowego, automatycznego i zgazowującego.

 

Ogrzewanie gazowe

 

Często wybieranym źródłem ogrzewania domu są piece gazowe. Powodem jest krótki czas przyłączenia. Ciepło jest dostępne przez cały rok. Dodatkową cechą jest również to, że w miejscu odbioru nie pozostawia kurzu ani sadzy. Użytkowanie samego kotła jest drogie, za sprawą wysokiej ceny paliwa oraz eksploatacji urządzenia. Ogrzewanie gazowe ma niekorzystny wpływ na środowisko, ponieważ zwiększa poziom emisji gazów cieplarnianych.

 

Jeżeli zdecydujesz się na tego typu instalację masz do wyboru trzy główne typy tych urządzeń: tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne. 

 

Ogrzewanie elektryczne

 

To czyste i łatwe w obsłudze źródło ciepła. Jest często wybierane, ponieważ nie wymaga skomplikowanej obsługi oraz można z niego korzystać przez cały rok. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – grzejniki elektryczne nie brudzą, umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń, nie wymagają regularnego dokładania opału. Nie musisz wygospodarowywać specjalnego miejsca na kotłownię - prąd i tak jest doprowadzany do budynku. Ogrzewanie elektryczne nie wytwarza spalin ani odpadów. Jeżeli zdecydujesz się na ten środek grzewczy musisz mieć na uwadze stosunkowo wysoką cenę użytkowania. 

 

Biomasa

 

Bioenergia jest trzecim na świecie pod względem wielkości naturalnym źródłem energii. Bazuje na roślinnych materiałach, takich jak drewno opałowe, zrębki, odpady drzewne, słoma oraz inne roślinne materiały odpadowe. Energię cieplną z biomasy można uzyskać w specjalnie przystosowanych kotłach. Warto ją wykorzystywać z wielu powodów. Paliwo to jest nieszkodliwe dla środowiska: ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas jego spalania równoważona jest ilością CO2 pochłanianego przez rośliny, które odtwarzają biomasę w procesie fotosyntezy. Ogrzewanie biomasą staje się opłacalne - ceny biomasy są konkurencyjne na rynku paliw. Wykorzystanie biomasy pozwala wreszcie zagospodarować nieużytki i spożytkować odpady.

 

Aby umożliwić ekonomiczne spalanie w tradycyjnych kotłach i jednocześnie zapewnić wszystkim mieszkańcom komfort cieplny na odpowiednim poziomie, powinieneś pomyśleć o zainstalowaniu specjalnych sterowników. Pozwolą one zarządzać procesem wytwarzania ciepła, jak również rozprowadzą je po systemie grzewczym.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy