Konfigurator systemów TECH Sterowniki – stwórz zestaw sterowania szyty na miarę

Porady   |   27.05.2019

Jak dobrać sterowniki do zarządzania ogrzewaniem w swoim domu? Ile i jakich urządzeń będę potrzebował, by kompleksowo zadbać o komfort cieplny w swoim domu? Zadawałeś sobie kiedyś takie pytania? Teraz odpowiedzi na nie możesz sprawdzić zupełnie za darmo, korzystając z nowoczesnego narzędzia firmy TECH Sterowniki – konfiguratora. Dowiedz się, jaki system spełni twoje oczekiwania bez względu na to, czy masz lub planujesz zamontować w budynku ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe czy mieszane.

Czym jest konfigurator i do czego służy?

Konfigurator to innowacyjne narzędzie umożliwiające optymalny dobór wszystkich elementów systemu sterowania ogrzewaniem do własnych potrzeb, preferowanej instalacji oraz typu budynku.

To niezwykle łatwe w obsłudze i przejrzyste narzędzie pozwala w zaciszu własnego domu sprawdzić, jakie urządzenia trzeba dobrać do swojej instalacji grzewczej. Zestaw można przygotować bez względu na liczbę pomieszczeń w domu, a także to, czy znajdują się w nich grzejniki, ogrzewanie podłogowe, czy może i jedno i drugie.

Dzięki temu narzędziu z powodzeniem zaplanujesz krok po kroku inwestycję w nowoczesny system sterowniczy. I to zupełnie za darmo! Bez względu na to, czy chcesz zmodernizować swój aktualny system grzewczy, czy też budujesz dom i dopiero szukasz najlepszych rozwiązań, konfigurator pozwoli ci skomponować zestaw, który zadba o oszczędną i wydajną pracę instalacji grzewczej. Sprawdźmy zatem, jak działa.

Konfigurator od środka

Podstawową ideą stworzenia konfiguratora było umożliwienie każdemu konfiguracji zestawu optymalnie dopasowanego do potrzeb w sposób możliwie szybki, prosty i zrozumiały. W miejscach, w których użytkownik ma dokonać wyboru liczby rozdzielaczy/pętli czy pomieszczeń znajdują się pytajniki objaśniające konkretne wybory. Z kolei na etapie doboru urządzeń wyświetlana jest informacja, czy wybrana została odpowiednia liczba komponentów, aby system mógł działać prawidłowo w danej liczbie pomieszczeń.

Podstawowa ścieżka konfiguracji systemu

Konfigurator został przygotowany tak, by każdy użytkownik mógł przygotować kompletny zestaw sterowania ogrzewaniem w jednym z trzech wariantów:

  • ogrzewanie podłogowe
  • ogrzewanie grzejnikowe
  • ogrzewanie mieszane (ogrzewanie grzejnikowe + podłogowe)

Dane, które trzeba uzupełnić i pełna ścieżka dojścia do uzyskania wyniku jest różna w przypadku poszczególnych typów ogrzewania, ale zawsze ważne jest zobrazowanie, jak system ma wyglądać.

Ogrzewanie podłogowe

Wskazanie najważniejszych informacji dotyczących budynku i instalacji grzewczej

W przypadku ogrzewania podłogowego na początkowym etapie należy wskazać liczbę rozdzielaczy, które odpowiadają za zrównoważenie całego układu, co z kolei wpływa na efektywność grzania oraz komfort korzystania z ogrzewania podłogowego nawet na małej powierzchni.

Zgodnie z zasadą na każdy rozdzielacz przypada jeden sterownik główny. System można skonfigurować, wybierając maksymalnie 10 rozdzielaczy. Rozdzielacze odpowiadają za regulację i korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu na poszczególnych pętlach.

Na każdy rozdzielacz przypada określona liczba pomieszczeń, które należy wskazać. W kolejnym kroku należy podać liczbę pętli, które ma obsługiwać rozdzielacz.

Wybór opcji dostępu do zdalnego sterowania ogrzewaniem

Kolejny krok to wybór opcji dostępu do zdalnego sterowania ogrzewaniem lub pominięcie jej. W zależności od tej decyzji sortowane są poszczególne elementy systemu odpowiadające wymaganiom.

Dobór wyposażenia

Do sterownika głównego należy dobrać najpierw liczbę komponentów wymaganych, czyli:

Na ostatnim etapie można jeszcze wybrać urządzenie/urządzenia dodatkowe, które rozszerzą możliwości systemu podłogowego.

Wynik konfiguracji

W zależności od udzielanych odpowiedzi, w podsumowaniu otrzymasz listę urządzeń potrzebnych do zamontowania w budynku, by system sterowniczy działał sprawnie. Przy każdym wybranym urządzeniu w pasku na dole pojawi się liczba urządzeń, które zostały wybrane w systemie.

Co po wygenerowaniu wyniku konfiguracji?

Gotową konfigurację można wydrukować, a następnie w najbliższym punkcie sprzedaży sterowników skonsultować swój wybór ze sprzedawcą lub przedstawicielem handlowym. Mapa z adresami sklepów oraz hurtowni na terenie całego kraju znajduje się na stronie: https://www.techsterowniki.pl/dystrybucja

Ogrzewanie grzejnikowe

W przypadku ogrzewania grzejnikowego kluczowe jest określenie liczby pomieszczeń, które będą sterowane grzejnikowo, a także liczby grzejników, które znajdują się w tych pomieszczeniach (maksymalnie 12).

Na kolejnym etapie należy wybrać sterownik główny, który będzie zarządzał pracą grzejników. Większość modeli przeznaczonych jest do obsługi 8 stref grzewczych. W przypadku większej liczby można nabyć sterownik ST-16S WiFi lub dwa urządzenia do obsługi 8 stref grzewczych.

Dobór wyposażenia do zestawu grzejnikowego odbywa się na tej samej zasadzie, co w przypadku ogrzewania podłogowego. Do sterownika głównego trzeba dobrać najpierw urządzenia niezbędne do działania systemu, a w kolejnych opcjonalne.

Ogrzewanie mięszane

Jeśli w budynku w niektórych pomieszczeniach pracuje ogrzewanie grzejnikowe, a w innych podłogowe, to również możesz zsynchronizować ich działanie, konfigurując zestaw mieszany.

Proces również odbywa się w 5 krokach, z tą różnicą, że trzeba określić parametry zarówno dla ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego.

Na pierwszym etapie należy uzupełnić informacje dotyczące ogrzewania podłogowego, czyli wskazać liczbę rozdzielaczy, a następnie przypadających na nich pomieszczeń oraz liczbę pętli obsługiwanych przez rozdzielacz.

W kolejnych dwóch dotyczące ogrzewania grzejnikowego, czyli liczbę grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (maksymalnie 6), a także liczbę pomieszczeń z ogrzewaniem grzejnikowym oraz liczbę grzejników w pomieszczeniach.

Następnie dobierane są kolejne elementy, które są niezbędne do poprawnego działania systemu, w tym rodzaj i liczba regulatorów oraz czujników, siłowników do grzejników i siłowników termostatycznych.

System można także wyposażyć w moduł internetowy lub urządzenie z wbudowanym modułem, jeśli zależy nam na zarządzaniu przez Internet.

Dlaczego warto korzystać z konfiguratora?

Konfigurator to bardzo praktyczne narzędzie, które pozwala krok po kroku zbudować system sterowania ogrzewaniem w swoim domu. Najważniejsze korzyści z jego wykorzystania przedstawia grafika.

Najważniejsze zalety wykorzystania konfiguratora

Przetestuj konfigurator już dziś

Konfigurator powstał z myślą o wszystkich tych, którzy chcą samodzielnie sprawdzić, jakie urządzenia będą im potrzebne do sterowania ogrzewaniem w ich domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala lepiej zrozumieć jego działanie, a także zdefiniować swoje własne potrzeby.

Sprawdź konfigurator – uzupełnienie danych potrzebnych do wygenerowania konfiguracji trwa mniej niż 5 minut: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Janusz
Bardzo przydatne informacje
Odpowiedz