Kolektory słoneczne. Dlaczego warto je instalować?

Nasze produkty   |   Sterowniki do energii odnawialnej   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   02.06.2015


Słońce jest źródłem ogromnej i niewyczerpanej energii, która niezbędna nam jest do życia i codziennego funkcjonowania. Nauczyliśmy się ją przetwarzać, gromadzić i wykorzystywać do ogrzewania naszych domów, szpitali i innych budynków użyteczności publicznej. Szczególnie cieszy to, że urządzenia takie jak kolektory słoneczne, są w Polsce instalowane coraz częściej, ponieważ stanowią jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii.

O popularności kolektorów słonecznych świadczy fakt, że ogólna ich moc zainstalowana w Polsce wynosi już 1,2 gigawatów[1]. Szczególnie dobrze sprawdzają się w naszym klimacie od marca do października, kiedy ekspozycja na słońce jest największa. Pomagają ogrzewać wodę i wspomagają system ogrzewania.

 

Jak działają?

 

To duże, podobne do luster powierzchnie, instalowane przede wszystkim na dachach i ścianach budynków. Złożone są z wielu specjalnych warstw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na ciepło, odbierane przez niezamarzający płyn kierowany następnie rurami do zasobnika wody. W zasobniku ogrzewają wodę, która rozprowadzana jest po budynku.

Warunkiem dobrego działania kolektorów słonecznych jest instalacja odpowiedniego sterowania. Przykładem może być sterownik ST-460 firmy TECH, przeznaczony do obsługi instalacji kolektorów słonecznych dla różnych konfiguracji układu. Urządzenie to steruje pracą pomp kolektorowych (lub pompy i zaworu) na podstawie pomiaru temperatur paneli solarnych oraz temperatury zbiornika akumulacyjnego (dwóch zbiorników). Opcjonalnie jest możliwość podłączenia dodatkowego urządzenia: pompy cyrkulacyjnej, grzałki elektrycznej lub podania sygnału do kotła CO w celu jego rozpalenia.

 

Dlaczego wybrać kolektory słoneczne?

 

Przede wszystkim ze względu na realne oszczędności. Instalacja zaspokoi średnio nawet do 70 proc. zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej. Latem, w najcieplejszych miesiącach w roku, może nawet w zupełności pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na jej ogrzewanie za pomocą tradycyjnych, bardziej kosztownych źródeł energii takich jak prąd, gaz czy węgiel. I choć koszt instalacji nie jest mały, bo wynosi kilkanaście tysięcy złotych – z pewnością warto zainstalować kolektory słoneczne jako dodatkowe źródło ciepła. Zwłaszcza, że duża część takiej inwestycji może być sfinansowana z różnego rodzaju dotacji gminnych lub przy pomocy preferencyjnych kredytów.

Jest to również system bardzo wygodny, który nie wymaga obsługi. Odpowiedni sterownik wykona automatyczną pracę, zabezpieczając naszą instalację, również przed przegrzaniem. Kolorowy, czytelny wyświetlacz LCD umożliwia podgląd parametrów pracy układu, a łatwa obsługa sterownika możliwość załączenia trybu urlopowego gdy wyjeżdżamy na wakacje, funkcję odmrażania kolektorów zimą oraz możliwość zdalnego podglądu temperatur za pomocą aplikacji web.

Kolektory słoneczne są rozwiązaniem ekologicznym. W tym przypadku korzystamy z energii słonecznej nie wykorzystując bardzo cennych zasobów ziemi. Odpowiedzialne podejście do użytkowania energii jest niezwykle ważne, ponieważ zasoby naszej planety nie są niewyczerpane. Im bardziej będziemy świadomi, tym lepiej dla przyszłości naszej i naszych dzieci.

Dowiedz się więcej o sterownikach instalacji solarnych.

[1] http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1440848,Kolektory-sloneczne-w-Polsce-To-nie-tylko-moda-ale-i-oszczednosc

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.