Kolektory słoneczne – czy i dlaczego warto je instalować?

Nasze produkty   |   Sterowniki do energii odnawialnej   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   10.05.2018


Urządzenia takie jak kolektory słoneczne są w Polsce instalowane coraz częściej, ponieważ stanowią jedno z najbardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Szczególnie dobrze sprawdzają się w naszym klimacie od marca do października, kiedy ekspozycja na słońce jest największa. Pomagają ogrzewać wodę i wspomagają system ogrzewania. Czy i dlaczego inwestycja w kolektory słoneczne jest opłacalna oraz jak usprawnić pracę kolektorów – o tym przeczytacie w tym artykule.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to duże, podobne do luster powierzchnie, instalowane przede wszystkim na dachach i ścianach budynków. Złożone są z wielu specjalnych warstw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na ciepło, odbierane przez niezamarzający płyn kierowany następnie rurami do zasobnika wody. Po oddaniu ciepła nośnik powtórnie wraca do kolektora. Ze względu na rodzaj nośnika ciepła kolektory dzielą się na trzy rodzaje: płaskie, próżniowe oraz próżniowo-rurowe. Kolektory bardzo sprawnie przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną przeznaczoną do ogrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń czy wody basenowej.

7 powodów, dla których warto zainwestować w kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne przydają się wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest duże, np. w domach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, w których wykorzystywana jest ciepła woda, campingach czy na fermach zwierząt gospodarskich. Charakteryzują się wysoką sprawnością przetwarzania promieniowania słonecznego w energię cieplną. Lista korzyści wynikających z montażu kolektorów słonecznych jest bardzo długa. A oto najważniejsze z nich.

 1. Realne oszczędności. Instalacja może zaspokoić średnio 70% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania wody użytkowej. To oznacza mniejsze zużycie paliwa lub energii. Latem, w najcieplejszych miesiącach w roku, w wielu przypadkach zapotrzebowanie na ciepłą wodę może zostać pokryte nawet w 100%!

 2. Niezależność od jednego źródła ciepła. Energia cieplna jest darmowa i odnawialna. Montując kolektory słoneczne, nie jesteśmy więc skazani na korzystanie z tradycyjnych, bardziej kosztownych źródeł energii takich jak prąd, gaz czy węgiel.

 3. Znikome koszty obsługi. Wydatek związany z zakupem i montażem kolektorów słonecznych jest ponoszony jednorazowo. Późniejsze koszty eksploatacji kolektorów słonecznych są znikome, ponieważ nie jesteśmy zależni od dostawców prądu lub gazu.

 4. Ekologiczne rozwiązanie. Korzystamy z energii słonecznej, nie wykorzystując bardzo cennych, wyczerpywalnych zasobów ziemi. Kolektory nie powodują też żadnych skutków ubocznych takich jak hałas, spaliny, nie są również szkodliwe dla zwierząt. Nie zanieczyszczają atmosfery, przyczyniają się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów jak dwutlenek węgla, azot i siarka.

 5. Podniesienie wartości budynku. Dom, w którym zamontowane są kolektory słoneczne, staje się też nieruchomością bardziej atrakcyjną dla inwestorów. Właściciel, który zamontuje system solarny z większą żywotnością, może więc liczyć na wyższą cenę sprzedaży swojego budynku.
 6. Brak konieczności zmian w projekcie architektonicznym. Duży wybór paneli oraz łatwy montaż wyklucza lub ogranicza zmiany w architekturze domu. Nie wymaga także ingerencji w otoczenie np. odwiertów, przekopywania terenu itp. Panele można zainstalować na dachu od strony południowej, na gruncie lub ścianie.
 7. Brak formalności administracyjno-prawnych oraz pozwoleń. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego potwierdził, że montaż kolektorów słonecznych na obiekcie budowlanym nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia. Warunkiem jest tylko to, że zainstalowane urządzenie nie przekroczy 3 metrów wysokości. Pozwolenie jest konieczne jedynie w przypadku, gdy dochodzi do ingerencji w obiekt.

Koszty instalacji kolektorów słonecznych

To właśnie one spędzają sen z powiek inwestorom. Jakie czynniki wpływają na opłacalność montażu kolektorów słonecznych? O tym poniżej.

Czynniki wpływające na opłacalność instalacji kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne w zimie

Z oczywistych powodów okresem, w którym kolektory będą pracować najwydajniej jest sezon letni. Nie znaczy to jednak, że sezon zimowy będzie martwy. Także wtedy może generować dość duże oszczędności. Dobrze zaprojektowany system może podgrzewać wodę w słoneczne dni, która w zimie trafia do nas w bardzo niskiej temperaturze. Wstępne ogrzewanie wody przez kolektor obniża koszty poniesione na jej podgrzanie do optymalnej temperatury innymi metodami. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dwóch zasobników: większego – w którym woda będzie wstępnie ogrzewana przez system solarny oraz mniejszego, który będzie dogrzewał wodę do temperatury pożądanej przez użytkownika do uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Sterowanie kolektorami słonecznymi

Planując montaż kolektorów słonecznych, warto pójść o krok dalej i zainwestować w inteligentną automatykę. Dzięki niej kolektory słoneczne będą pracowały sprawniej i wydajniej. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można zwiększyć sprawność instalacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

Sterowniki do kolektorów słonecznych – dostępne modele

Wybór urządzeń do sterowania kolektorami słonecznymi jest duży. W zależności od konkretnego modelu sterownika użytkownik może w większym lub mniejszym stopniu wpływać na ustawienia instalacji. W naszej ofercie dostępne są cztery modele sterowników do instalacji solarnej obsługujące różne funkcje. Sterowniki mają wygodny panel LED lub dotykowy LCD, chronią kolektor przed przegrzaniem i zamarznięciem. Prosty sterownik ST-21 Solar wyposażony jest w czujniki temperatury (na kolektorze oraz zasobniku) i poprzez porównanie temperatury z tych czujników decyduje o włączeniu lub wyłączeniu urządzenia. Oprócz nich są również bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają zadbać o wszystkie elementy układu.

Modele sterowników do kolektorów słonecznych

Sterowniki do instalacji

Oprócz typowych sterowników do kolektorów słonecznych dostępny jest także bardziej rozbudowany sterownik do instalacji w standardzie z obsługą systemu solarnego, który świetnie sprawdzi się w przypadku podłączenia kolektorów do układu centralnego ogrzewania.

Sterowniki do instalacji z obsługa systemu solarnego

Dzięki sterownikowi kolektory pracują sprawniej i są zabezpieczone przed uszkodzeniem.
Temperatura przegrzania kolektora jest wartością alarmową (dopuszczalną), przy której nastąpi wymuszone uruchomienie pompy w celu schłodzenia paneli solarnych. Z kolei maksymalna temp. kolektora to ustawienie, dzięki któremu użytkownik może zdefiniować wartość alarmowej temperatury kolektora, przy której może nastąpić uszkodzenie pompy. Temperaturę tą należy dopasować do danych technicznych posiadanego kolektora.

Dodatkowe funkcje to:

 • min. temperatura dogrzewania,
 • histereza alarmu,
 • temp. antyzamarzania,
 • delta wyłączenia pompy solarnej,
 • czas odmrażania.

Możliwości przeprowadzenia ustawień jest bardzo wiele, co pozwala na optymalne dopasowanie parametrów pracy, by uzyskać maksymalną wydajność.

Kolektory słoneczne – inwestycja na lata

Inwestycja w kolektory słoneczne pozwala na ogrzanie domu przy pomocy czystej i bezpłatnej energii słonecznej. Można ją wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej, pomieszczeń, a także podgrzewania wody w basenach. Korzyści wykorzystania ich w systemie grzewczym jest wiele. Decydując się na układ sterowany dzięki urządzeniom elektronicznym można mieć pełną kontrolę nad pracą systemu i dzięki temu uzyskać też większe oszczędności i wyższą wydajność urządzenia. Oczywiście możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii nie kończą się wraz z wykorzystaniem kolektorów słonecznych.

 

O innych popularnych rozwiązaniach można przeczytać w artykule: Sterowniki do energii odnawialnej – przegląd dostępnych rozwiązań.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy