Sterowniki do energii odnawialnej – przegląd dostępnych rozwiązań

Sterowniki do energii odnawialnej   |   TECH   |   12.04.2017


W obliczu rosnących cen tradycyjnych nośników energii oraz zagrożenia środowiska naturalnego przez emisję szkodliwych gazów, w tym CO² coraz bardziej pożądane są rozwiązania zwiększające możliwości pozyskania energii odnawialnej. Woda, wiatr, promienie słoneczne, grunt oraz surowce naturalne to nieograniczone zasoby energii do wykorzystania. Ze względu na niskotemperaturowy charakter tych źródeł i konieczność przetwarzania ich do celów bytowych konieczne jest zastosowanie odpowiedniej instalacji takiej jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Aby uzyskać jak największe korzyści z takich instalacji, trzeba także optymalnie sterować ich pracą.

Energooszczędne rozwiązania w domach coraz popularniejsze

Korzystanie z energii odnawialnej służy środowisku naturalnemu, ponieważ spalanie paliw kopalnych powoduje emisję dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Wykorzystanie źródeł odnawialnych ogranicza ich emisję, wpływając na poprawę stanu środowiska i oszczędności. Popularne rozwiązania to rekuperatory, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Firma TECH Sterowniki posiada w swojej ofercie urządzenia, które umożliwiają obsługę każdego z wymienionych systemów sprawnie i przy zachowaniu oszczędności.

Sterowniki do energii odnawialnej

Nowoczesne sterowniki do kolektorów słonecznych

Kolektory są powszechnie wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, wody basenowej, wspomagania centralnego ogrzewania czy pozyskiwania ciepła technologicznego. Aby zoptymalizować ich pracę, potrzebne jest wygodne w obsłudze urządzenie sterujące. Choć sterowniki to małe elementy to jednak bez nich trudno byłoby kontrolować parametry pracy kolektorów, szczególnie jeśli te urządzenia mają pracować wydajnie i bez zakłóceń.

 

Sterowniki solarne firmy TECH Sterowniki to urządzenia najnowszej generacji, które gwarantują optymalne zarządzanie układami solarnymi. Urządzenia ułatwiają obsługę instalacji, sterują pracą pomp kolektorowych oraz zabezpieczają przed przegrzaniem kolektora i zbiornika z wodą. Produkty bazują na osiągnięciach technologii mikroprocesorowej i są utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Większość dostępnych sterowników posiada duży, czytelny wyświetlacz, z którego można odczytać, jaki jest aktualny stan pracy instalacji solarnej, jak jaka jest temperatura kolektorów i zasobnika ciepła, czy też to jak pracuje pompa obiegowa. Sterowniki do kolektorów posiadają obudowę wykonaną z najwyższej jakości materiałów odpornych na działanie wysokiej i niskiej temperatury.

 

W ofercie znajdują się modele sterowników do kolektorów słonecznych różniące się ilością oraz rodzajem obsługiwanych funkcji. Wybór sterownika do kolektora powinien być podyktowany stopniem złożoności instalacji solarnej oraz oczekiwań użytkownika w zakresie dostępnych funkcji.

Sterowniki do kolektorów słonecznych ST-460

Optymalne sterowanie pompami ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które potrafi efektywnie pozyskać i przetworzyć energię pochodzącą z przyrody. Energia cieplna jest pobierana przy niskiej temperaturze nośnika (gruntu, wód powierzchniowych lub podziemnych, powietrza zewnętrznego), a następnie przekazywana do systemu grzewczego budynku, ale przy dużo wyższej temperaturze. Pompy ciepła zyskują uznanie nie tylko w obiektach jednorodzinnych, ale również komercyjnych, gdzie jest duże zapotrzebowanie na ciepło, a oszczędności z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii mogą być jeszcze większe. Prawidłowo dobrana pompa ciepła pozwoli na ekonomiczną eksploatację oraz uzyskanie odpowiedniego poziomu komfortu w dzień oraz w nocy.

 

Współczesne pompy ciepła to urządzenia, których wydajność można w pełni regulować. Podstawowym elementem odpowiedzialnym za poziom zużycia energii i pracę całej pompy jest urządzenie sterujące. Sterowniki do pomp ciepła rozpoznają aktualne zapotrzebowanie na ciepło, kontrolując pracę sprężarek. Liczba oraz rodzaj dostępnych funkcji wykonywanych przez sterownik jest inna w zależności od danego modelu. Zestawienie najważniejszych funkcji dwóch modeli sterowników do pomp ciepła firmy TECH Sterowniki przedstawia poniższa grafika.

Sterowniki do pomp ciepła

Pompy ciepła uzyskują największą skuteczność energetyczną w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym. W przypadku projektowania systemów grzewczych z pompą ciepła inwestorzy mogą się zdecydować na:

  • system monowalentny – pompa jest jedynym urządzeniem grzewczym w budynku;
  • biwalentny alternatywny – w systemie pracują dwa urządzenia grzewcze, a po osiągnięciu danej temperatury zewnętrznej, pompa wyłącza się i następuje włączenie drugiego urządzenia, np. kotła gazowego;
  • biwalentny równoległy – w systemie pracują dwa urządzenia grzewcze, a po osiągnięciu danej temperatury zewnętrznej włącza się drugie urządzenie, które działa równolegle z pompą ciepła.

Wydajny system wentylacji, czyli o sterowaniu rekuperatorem

Coraz lepsze materiały izolacyjne, minimalizujące niekontrolowane straty energii w budynkach mieszkalnych wymagają skutecznego doprowadzenia do pomieszczeń świeżego powietrza. W domach jednorodzinnych oraz niewielkich obiektach energooszczędnych wentylację zapewniają tzw. rekuperatory, czyli centrale nawiewno-wywiewne z odzyskiem ciepła. Dobra wentylacja pozwala uniknąć pleśni i grzybów, które mogą być przyczyną alergii, chorób układu oddechowego oraz wielu innych schorzeń.

 

Nawet najlepsze parametry urządzenia osiągane w warunkach laboratoryjnych nie pozwolą jednak na oszczędną eksploatację, jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie sterowanie. To ono decyduje o zaoszczędzonej energii, która jest tracona przez niewyregulowaną pracę wentylatorów. Dzięki najnowszym technologiom automatyki minimalizowana jest ilość elementów składowych układu sterowania, a skomplikowany proces programowania sterowników jest uproszczony.

 

Automatyzacja procesów znacząco ułatwia sterowanie urządzeniem, przez co jest ono bardziej efektywne i lepiej dopasowane do aktualnych potrzeb budynku. Regulacja pracy rekuperatora pozwala osiągnąć komfortowe warunki temperatury i zapewnić jego bezpieczne działanie.

 

Sterownik do rekuperatora umożliwia dopasowanie strumienia świeżego powietrza do zapotrzebowania w danym momencie, czyli z uwzględnieniem liczby osób, które znajdują się w pomieszczeniu, a także ich aktywności. Przykładowo, jeśli w budynku aktualnie nikt nie przebywa, wentylatory mogą zostać wyłączone lub pracować z minimalną prędkością, żeby zapewnić optymalną wymianę powietrza. To pozwala sporo zaoszczędzić, ponieważ praca wentylatorów generuje najwyższe koszty w pracy instalacji wentylacyjnej, a użytkownik może samodzielnie decydować jakie parametry chce uzyskać. Najważniejsze funkcje sterownika do rekuperatora firmy TECH Sterowniki przedstawia poniższa grafika.

Sterownik do rekuperatora

Sterowanie gwarancją optymalnej eksploatacji

Zastępowanie człowieka w procesie nadzoru nad konkretnymi procesami jest odczuwalne na każdym kroku. W przypadku sterowania ogrzewaniem budynków mieszkalnych ich zastosowanie poprawia komfort życia mieszkańców i wpływa na oszczędności. Jednak każdy system czy to z kolektorami solarnymi, pompami ciepła czy z rekuperacją wymaga odpowiedniego zarządzania. Sterowniki do odnawialnych źródeł energii sprawiają, że praca urządzeń jest bezpieczniejsza i wydajniejsza, a jej uzyski energetyczne osiągają wyższy poziom. Podczas projektowania nowego budynku mieszkalnego warto więc ocenić jakie źródła energii są dostępne i aktywnie je wykorzystać, by uzyskać długoterminowe oszczędności.

 

 

Wszystkie urządzenia sterownicze do zarządzania odnawialnymi źródłami ciepła można znaleźć w dziale: sterowniki do energii odnawialnej.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy