Jak wybrać dobrego instalatora centralnego ogrzewania

Porady   |   TECH STEROWNIKI   |   12.03.2019


Wybór dobrego instalatora CO jest równie ważną decyzją, jak właściwy dobór materiałów i prawidłowy projekt systemu grzewczego. Dobre wykonanie wpływa na żywotność instalacji, późniejszą wygodę korzystania oraz jego estetykę. Zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów współpracy z instalatorem, by spośród wielu osób wybrać rzetelnego fachowca.

Atuty dobrego instalatora CO

Każdy budujący dom chce, by instalacja CO jak najdłużej działała bezawaryjnie. Aby tak było, pracami instalacyjnymi powinni się zająć prawdziwi fachowcy wykorzystujący najlepszej jakości materiały, które w krótkim czasie nie będą wymagały kosztownych napraw, a jedynie drobnych konserwacji. Prawidłowe wykonanie instalacji ma priorytetowe znaczenie. Gdyby z jakiegoś powodu instalacja okazała się nieszczelna, mieszkańcy budynku byliby narażeni na niebezpieczeństwo (szczególnie w przypadku instalacji gazowych i elektrycznych), a koszty remontu nie ograniczałyby się do naprawy samej instalacji, ale rozszerzyły na elementy wykończenia domu. Najważniejsze cechy idealnego instalatora przedstawia poniższa grafika.

Cechy idealnego instalatora

Wiedza. Montaż instalacji CO to bardzo odpowiedzialne zadanie, dlatego instalator CO powinien mieć bogatą wiedzę na temat różnych rozwiązań i systemów, które są aktualnie dostępne na rynku. Dotyczy to także odnawialnych źródeł ciepła. W polskim prawie wprawdzie nie ma jednoznacznych przepisów, które określają, kto może wykonywać prace z zakresu montażu CO, ale warto dowiedzieć się, czy instalator, z którym chcemy podjąć współpracę, posiada odpowiednie przeszkolenie i czy podnosi swoje kwalifikacje na kursach. Technologia szybko się zmienia, dlatego osoby, które pracują w tej branży, muszą przyjąć postawę ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i poziomu wiedzy. Posiadanie przez instalatora certyfikatu to dodatkowy jego atut, zwłaszcza jeśli planujemy montaż złożonej instalacji grzewczej.

 

Doświadczenie. Im większe, tym prawdopodobniej wyższe kompetencje i umiejętności. Atutem instalatora są pisemne referencje, które powiedzą więcej o efektach wykonanych prac. Dobrze, jeśli dana firma posiada referencje od różnego typu inwestorów, gdyż świadczą one o kompetencjach i szerokiej wiedzy.

 

Koszty. Czy powinniśmy szukać najtańszego instalatora w okolicy? Oczywiście, że nie!!! Nie łudźmy się – dobry fachowiec będzie cenił swoją pracę. Stawiając na droższą firmę, jest większa szansa na to, że prace będą sprawnie i fachowo wykonane, a do instalacji nie trzeba będzie dokładać, podobnie jak martwić się o to, że w najzimniejszym okresie roku grzejniki nagle odmówią posłuszeństwa. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność, wybierając najdroższą ofertę. Postaramy się porównać propozycje kilku inwestorów, by wybrać dobrego fachowca w rozsądnej cenie.

 

Pomoc i zaangażowanie. Bardzo wiele aspektów wpływa na poprawność działania instalacji, dlatego też ważne jest, by instalator był nie tylko osobą, która umie poprawnie wykonać swoją pracę, ale także służy radą. Instalator można nam pomóc dobrać grzejniki, kocioł grzewczy, określi rozstaw rur ogrzewania podłogowego i hydraulicznie wyreguluje całą instalację. Dobry instalator będzie na bieżąco śledził ofertę rynkową, by dobrać rozwiązanie odpowiadające potrzebom klienta.

 

Umiejętności interpersonalne. Najlepiej współpracuje się zawsze z osobami, które mają wysoki poziom kultury osobistej i są komunikatywne, gdyż w takim wypadku znacznie łatwiej jest o porozumienie, czy to osobiście, telefonicznie czy drogą mailową. Dzięki temu można być pewnym, że zawsze uda się z nim porozumieć.

 

Dobrego instalatora poznamy także po tym, że będzie dbał o to, by jego miejsce pracy było utrzymane w czystości i na bieżąco porządkował to, co niepotrzebne np. gruz, resztki materiałów instalacyjnych itd.

 

Dobrze jest też, jeśli wykaże się elastycznym podejściem do montażu systemu. Każdy instalator umie zamontować rurki, przykładowo w kotłowni. Dobry instalator natomiast wszystko tak poukłada, by kotłownia dobrze się prezentowała wizualnie i aby jego usługa była dla użytkownika wygodna.

Jak znaleźć dobrego instalatora CO?

Opcje są oczywiście różne. Najczęściej wybierane opcje przedstawia grafika.

Wybór instalatora - popularne rozwiązania

Jednym z rozwiązań jest wybór instalatora polecanego przez danego producenta. Autoryzowany instalator ma nie tylko odpowiednie uprawnienia energetyczne, ale także duże doświadczenie w wykonywaniu instalacji, w której pracuje dany kocioł czy pompa ciepła. Duże znaczenie ma także to, że właściciele oraz pracownicy firm autoryzowanych są na bieżąco szkoleni przez producentów urządzeń grzewczych w zakresie technologii montażu nowych produktów. Dzięki temu możemy liczyć na stałe, fachowe wsparcie ze strony doradców technicznych. Często można wtedy także skorzystać z promocji producentów np. otrzymać zniżkę na zakup urządzenia czy propozycji darmowego montażu.

 

Bywa tak, że fachowcy w danej branży polecają się nawzajem Klientom, jeśli mieli okazję pracować na tej samej budowie. Jeśli instalator współpracujący z wykonawcą robót budowlanych potwierdzi, że jest godny zaufania, to takie rozwiązanie również warto rozważyć. Oczywiście koniecznie trzeba sprawdzić, jak działają instalacje, które miał okazję montować.

 

Jeśli mamy wśród znajomych osoby, które niedawno budowały dom, to możemy również popytać ich o wykonawcę instalacji grzewczej. Znajomi mogą nam zasugerować osobę, z którą współpraca dobrze się układała i która terminowo wykonała swoje zadania.

 

Do zdobywania kontaktów: adresów i telefonów kontaktowych możemy się także posłużyć wyszukiwarką internetową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do komentarzy w sieci trzeba podchodzić z lekkim przymrużeniem oka – nigdy nie wiadomo, kto jest ich autorem. Na wielu stronach internetowych można znaleźć oferty od osób z różnych firm, opinie osób, które skorzystały z usług, galerie realizacji oraz wiele innych. Jeśli instalator w sieci wzbudził nasze zainteresowanie, powinniśmy sprawdzić jego umiejętności.

Dodatkowe wskazówki, które umożliwią dogodny wybór instalatora

Podpisując umowę, pamiętaj o tym, że powinna się w niej znaleźć informacja na temat kosztów realizacji zlecenia, sposobu płatności czy terminu wykonania instalacji. Umowa może także określać okres gwarancji i czas, jaki fachowiec ma na poprawę ewentualnych usterek. Takie rozwiązanie chroni interesy zarówno jedną, jak i drugą stronę i uniknąć ewentualnych, późniejszych nieporozumień. Inne wskazówki dotyczące współpracy z instalatorem przedstawia grafika.

Współpraca z instalatorem - popularne rozwiązania

Eksploatacja systemu – montaż sterowników

Pamiętaj o tym, że wykonanie instalacji centralnego ogrzewania jest dużą, złożoną inwestycją, dlatego też każdy aspekt wymaga profesjonalnego podejścia, by uzyskać jak najlepsze efekty. Aby instalacja pracowała właściwie, uwzględnij także eksploatację systemu. W tym zakresie niezawodne są oczywiście sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. To one w sposób kompleksowy zaspokoją wymagania eksploatacyjne systemu. Ich wykorzystanie jest złotym środkiem pomiędzy oszczędną pracą instalacji a komfortem cieplnym, który chcemy uzyskać w chłodne dni.

 

Aby sterowniki działały poprawnie, także muszą zostać odpowiednio zainstalowane przez fachowca. Najważniejsze wskazówki na ten temat można znaleźć w artykule: Bezpieczny montaż i eksploatacja sterowników – o czym warto pamiętać.

 

Jeśli decydujemy się na pomoc fachowca w zakresie montażu sterowników, to warto skorzystać ze wsparcia osób, które mają wiedzę na ten temat. Dla instalatorów, którzy chcą nauczyć się montować systemy TECH Sterowniki organizowana jest Akademia instalatora. To spotkanie cykliczne, które odbywa się w każdym miesiącu w roku i ma na celu zapoznanie instalatorów z najnowszymi urządzeniami firmy, zasadami ich wykorzystania, sposobem montażu. Szkolenie prowadzą doświadczeni, wieloletni pracownicy firmy TECH Sterowniki. Akademia jest bezpłatna i może w niej uczestniczyć każdy instalator, sprzedawca czy właściciel hurtowni. Po szkoleniu każdy uczestnik otrzymuje potwierdzenie udziału w postaci dedykowanego certyfikatu. Agenda Akademii Instalatora wraz z formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie: https://www.techsterowniki.pl/onas/akademia-instalatora.

Fachowa instalacja = fachowy system

Szukając instalatora CO, pamiętaj o tym, że najtaniej nie znaczy bardzo dobrze. Szukaj ekipy wykwalifikowanej i doświadczonej. Oczywiście cech, które powinien spełniać idealny instalator może być wiele, w zależności od oczekiwań. Na pewno warto zachować zdrowy rozsądek i w razie jakichkolwiek wątpliwości po prostu zadawać pytania.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

- windows

Dziękuję, wyczerpujące i rozsądne określenie tematu.....

Odpowiedz