Jak świadomie zarządzać energią w swoim domu?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   10.11.2015


Oszczędzanie prądu kojarzy się z wyrzeczeniami, spadkiem jakości życia albo dodatkowymi kosztami na wymianę sprzętu. Niesłusznie! Oszczędzając energię wcale nie musisz siedzieć po ciemku, zrezygnować z oglądania telewizji, pracy z komputerem czy czajnika elektrycznego. Dzięki prostej zmianie nawyków i wymianie niektórych sprzętów, możesz zmniejszyć zużycie prądu w domu nawet o 50% - bez utraty komfortu.

 

Jakie urządzenia pożerają najwięcej prądu?

 

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie zmiany wprowadzić w swoim domu, żeby zacząć płacić mniej za prąd, powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu. Według Głównego Urzędu Statystycznego, głównym prądożercom jest lodówka. Na drugim miejscu znajduje się oświetlenie domu wraz z całym małym sprzętem AGD, a na trzecim wspominana kuchnia elektryczna, która odpowiada aż za 20% całkowitego zużycia.

tech_wykres

 

Zużycie prądu przez poszczególne urządzania (źródło GUS)

 

Poniżej znajdziesz kilka rad, dzięki którym będziesz mógł świadomie zarządzać energią w swoim domu.

 

Używaj niższej taryfy

 

Jeśli posiadasz taryfę dwustrefową, weekendową czy inną, staraj się używać urządzeń elektrycznych w okresie niższej taryfy. Dużo prądu pochłonie gotowanie lub pieczenie, pranie można rozpocząć w czasie tańszej taryfy (nowsze modele pralek można nastawić na start o określonej godzinie), dla innych urządzeń możesz nastawić czasownik (programator) kupiony osobno.

 

Pamiętaj o wyłączaniu światła

 

Chcąc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną należy racjonalnie korzystać z oświetlenia. Twoim nawykiem powinno stać się gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich mogą być czujniki ruchu w mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się tylko wtedy i tylko tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne.

 

Wymień żarówki

 

Rozsądnym rozwiązaniem będzie wymiana żarówek na energooszczędne. Należy pamiętać jednak, że zużywają one dużo energii w chwili uruchamiania - nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie.  Jeśli dysponujesz większym budżetem warto zainteresować się żarówkami typu LED. Są one wprawdzie dość drogie, ale w zamian oferują najniższe zużycie prądu oraz dużo większą trwałość niż pozostałe rodzaje żarówek, dając przy tym jasne światło o zróżnicowanej barwie.

 

Lodówka tylko A++

 

Zainwestuj w nowy sprzęt elektryczny o wysokiej klasie energetycznej oraz z wieloma nowoczesnymi programami, dzięki którym zużycie energii stanie się znacząco niższe. Mowa tutaj o lodówce, zmywarce oraz pralce.

 

Dostosuj termostat

 

Zawsze nastawiaj go na temperaturę, której rzeczywiście potrzebujesz. Niektórzy mają ustawione termostaty na najwyższą temperaturę, a jak jest im za gorąco to otwierają okna. To rozwiązanie, które w ogóle nie ma sensu. Lepiej skręcić temperaturę. Zgodnie z zasadą - każdy stopień mniej na termostacie to oszczędność 3% na prądzie na każde 24 godziny.

 

Odłącz telewizor od prądu, jeśli go nie oglądasz

 

Odłącz ładowarkę od telefonu czy jakiegokolwiek innego urządzenia, jeśli go nie ładujesz. Wyłącz radio z prądu, jeśli go nie słuchasz, komputer, gdy z niego nie korzystasz. Jednym słowem odłączaj zawsze od prądu wszystkie urządzenia, gdy już ich nie potrzebujesz. Czujki, które w tym czasie działają są cichymi pożeraczami prądu i potrafią nabić nasz rachunek na znaczną sumkę.

 

Jak widzisz zmiana taryfy bądź sprzedawcy energii eklektycznej niekoniecznie jest jedynym sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Jeżeli zaskakują Cię wysokie opłaty za prąd, warto zastanowić się nad tym, czy umiejętnie korzystasz z urządzeń domowych. Jeżeli nie, to znak, że powinieneś zmienić swoje nawyki, dzięki którym zaczniesz płacić mniej za energię elektryczną.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy