Jak oszczędzić energię w święta?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   08.12.2017


Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami, a jeszcze trzeba zrobić zakupy, wybrać prezenty, ubrać choinkę…. Mając 1000 spraw na głowie bardzo łatwo zapomnieć o zużyciu energii zarówno w czasie przygotowań, jak i samego świętowania. W tym artykule podsuwamy Wam proste, konkretne wskazówki, które pomogą zaoszczędzić energię w te święta.

7 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

7 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej

Ozdobiona światełkami choinka to tradycyjny element Świąt Bożego Narodzenia. Ale to nie wszystko. Rosnącą popularnością cieszą się bardziej rozbudowane dekoracje. Już nie tylko oświetlamy naszą choinkę, ale także cały dom, balkon, płot oraz drzewa. Często energochłonne ozdoby świecą dzień i noc, powodując bardzo duże zużycie energii. Jak temu zapobiec? Znamy kilka sprawdzonych rozwiązań energooszczędnych.

  • Zamień tradycyjne oświetlenie na ledowe

Jest wiele argumentów przemawiających za tym, że oświetlenie ledowe jest lepsze od zwykłego, żarówkowego. Oszczędność energii jest z pewnością jednym z nich. Być może masz dużą kolekcję działających lampek na choinkę z poprzednich lat, ale jeśli jesteś gotowy na zmianę to postaw na oświetlenie ledowe. Liczby nie kłamią. Może ono zużyć aż 10 razy mniej energii! Wprawdzie kosztuje nieco więcej niż tradycyjne żarówki, ale koszt szybko się zwraca, bo oświetlenie ledowe działa dłużej, emitowane światło jest jaśniejsze i ma ładny, niebieski odcień.

  • Nie włączaj lampek choinkowych w ciągu dnia

Bez względu na to, czy używasz tradycyjnych lampek żarówkowych, czy ledowych to wykorzystujesz znacznie więcej energii, jeśli oświetlenie działa cały czas. Znacznie korzystniej włączyć je dopiero o zmierzchu. To pozwoli znacząco zredukować wydatki. W dodatku oświetlone ozdoby świąteczne w dzień nie zapewnią takiego dobrego efektu wizualnego jak w nocy. To również dobry argument, by czasowo wyłączyć je w ciągu dnia.

  • Pamiętaj o wyłączaniu oświetlenia przed wyjściem z domu oraz pójściem spać

Niezaprzeczalny wpływ na stan domowego budżetu mają codzienne nawyki. Jednym z nich jest gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie ma nas przez dłuższy czas. Ta sama zasada odnosi się do oświetlenia choinkowego. Warto wyrobić sobie nawyk wyłączania światełek przed wyjściem z domu, a także przed pójściem spać. To oczywiście jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie energii, ale jednocześnie dający wymierne efekty.

  • Pomyśl o podłączeniu do oświetlenia wyłącznika czasowego

Jeśli zdarza Ci się zapomnieć o wyłączeniu światełek, to warto rozważyć zakup czasowego wyłącznika, który automatycznie zrobi to za Ciebie. Wystarczy, że podłączysz ciąg świateł do wyłącznika, a jego samego do gniazdka i ustawisz czas, w którym światła mają się automatycznie włączać i gasnąć.

  • Ogranicz ilość światełek choinkowych – wykorzystaj do dekoracji bombki, łańcuchy i inne dodatki

Dla niektórych stworzenie efektownej dekoracji ze światełek to pewnego rodzaju zabawa, która przynosi dużo frajdy. Większa ilość oświetlenia to jednak niestety większa ilość zużytej energii i rosnące w zaskakującym tempie rachunki. Jeśli w tym roku chcesz zaoszczędzić energię, to odpowiedz sobie na pytania: ile kompletów światełek używasz? Czy możesz w tym roku powiesić ich mniej? Przy odrobinie kreatywności oraz przenikliwości projektowej możesz przygotować efektowne dekoracje przy wykorzystaniu mniejszej ilości światełek. Pamiętaj o tym, że kreatywne dekorowanie to nie tylko światełka, ale też wstążki, wianki, girlandy, bombki oraz łańcuchy.

  • Kup choinkę światłowodową

To ciekawa, nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego drzewka bożonarodzeniowego. Ta opcja jest godna rozważenia przez te osoby, które chcą zaoszczędzić na oświetleniu. Światłowodowe choinki to wstępnie oświetlone drzewka, które można je używać rok po roku. Lampa umieszczona w podstawie drzewka generuje światło w różnych kolorach tęczy, które jest następnie absorbowane przez włókna światłowodowe widoczne na końcówkach igieł. Dzięki temu nie ma potrzeby kupowania ani podłączania do nich dodatkowych lampek. W większości wykorzystują one jedną żarówkę umieszczoną w podstawie urządzenia, by oświetlić całą dekorację – dzięki temu jest to rozwiązanie energooszczędne.

  • Nie przesadzaj z ilością dodatkowego oświetlenia w domu

Jeśli używasz wielu lampek bożonarodzeniowych, to być może nie musisz zawsze włączać lamp czy innego oświetlenia. Kiedy Twoje świąteczne lampki są zapalone, może być wystarczająco jasno, aby oświetlić pomieszczenie i uniknąć włączania oświetlenia na suficie czy lamp stojących. Aby stworzyć magiczną atmosferę w domu, możesz wykorzystać w także świece. Dzięki temu uzyskasz świąteczny blask, bez dodatkowych rachunków za energię.

Sposoby na świąteczne oszczędzanie energii w kuchni

Święta to nie tylko czas ubierania choinki czy ogólnego dekorowania domu, ale w dużej mierze przygotowywania świątecznych potraw. Bądź w tym roku sprytny. Postaraj się maksymalnie wykorzystać ciepło generowane przez urządzenia elektryczne, by przygotowywać swoje potrawy maksymalnie efektywnie. Co możesz zrobić? Wbrew pozorom całkiem sporo.

Jak oszczędzić energię w kuchni

Jak oszczędzić na ogrzewaniu

W okresie świątecznym możesz również wykorzystać sposoby na oszczędzanie ciepła. Nie chodzi o to, by wszystkiego sobie odmawiać, ale aby efektywnie wykorzystywać to, co masz i zaspokajać własne potrzeby bez konieczności generowania niepotrzebnych strat. Wykorzystaj w tym celu kolorowe regulatory pokojowe oraz zarządzane zdalnie bezprzewodowe termostaty grzejnikowe.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu w święta

W te święta ogranicz niepotrzebne wydatki

Rozwiązania energooszczędne znacząco wpływają na ogólne wydatki świąteczne. Wykorzystując poniższe wskazówki możesz znacząco zmniejszyć rachunki za energię. A jeśli planujesz wyjazd na święta, to pamiętaj o wyłączeniu sprzętu z sieci. Telewizory, odtwarzacze DVD, komputery, drukarki i wiele innych urządzeń zużywa energię nawet wtedy, gdy nie jest włączone. Odłącz je przed wyjazdem na urlop i ciesz się z maksymalnej oszczędności energii.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy