Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego, czyli jak tanio ogrzewać budynek mieszkalny?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   03.11.2015


Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Ogrzewanie stanowi aż 70% rocznych kosztów utrzymania domu. Wydatki zależą od wielu czynników. Po pierwsze od jego standardu izolacyjności cieplnej, a po drugie od rodzaju paliwa i sprawności systemu grzewczego. Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji jaką musimy mieć na uwadze, ponieważ od zastosowanego rozwiązania grzewczego zależeć będzie większa część naszych wydatków.

 

Czym najczęściej ogrzewamy dom?

 

Według statystyk GUS-u w Polsce prawie 43%  gospodarstw domowych wykorzystuje ogrzewanie na paliwa stałe - głównie węgiel i drewno. Jedynie 10% gospodarstw ogrzewa dom gazem ziemnym. Pozostała niewielka część opiera się na paliwach ciekłych (gaz, olej opałowy) i innych źródłach ciepła. Rozwiązania ekologiczne są jeszcze mniej popularne – kolektory słoneczne wykorzystuje jedynie jedno gospodarstwo domowe na 300, a pompy ciepła – jedno na 3000.

Zrzut ekranu 2015-11-04 o 19.30.12

Techniki ogrzewania gospodarstw domowych (źródło GUS)

 

Ekonomiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego, czyli jaki surowiec najlepiej wybrać?

 

Od lat do najtańszych należą paliwa stałe: węgiel, drewno i biomasa. Ich ceny są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wartości opałowej, ale także sortymentu węgla czy postaci, w jakiej występuje drewno.

 

  • Węgiel kamienny

 

Węgiel to paliwo, które swą popularność zawdzięcza stosunkowo niskiej cenie. Jednak na tym jego zalety się kończą. Ogrzewanie węglowe w dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Ponadto węgiel jest najbardziej eksploatowanym nieodnawialnym źródłem energii. Biorąc pod uwagę te dwie kwestie, trzeba mieć świadomość, że już w niedalekiej przyszłości za ogrzewanie domu węglem będziemy musieli dużo zapłacić.

 

Do ogrzewania domu najczęściej stosuje się węgiel kamienny. Ponieważ obecnie produkuje się wiele różnych typów kotłów na węgiel, paliwo do ich zasilania zawsze powinno być dobierane zgodnie ze wskazaniami producenta zawartymi w dokumentacji technicznej urządzenia. Koszty ogrzewania domu węglem zależą przede wszystkim od rodzaju i sprawności instalacji grzewczej oraz od jakości paliwa. Nowoczesne automatyczne kotły węglowe mogą osiągać sprawność spalania 80-90%, co sprawia, że przy relatywnie niskich cenach ogrzewanie tym paliwem jest niedrogie.

 

  • Drewno

 

Drewno jest odnawialnym źródeł energii. Wykorzystuje się je, jako dodatkowe źródło dostarczania ciepła pozyskiwane np. w kominku, z którego dalej można rozprowadzić ciepło do innych pomieszczeń. Do palenia zaleca się drewno bukowe, gdyż jest jednym z najbardziej kalorycznych gatunków drewna dostępnych na naszym rynku. Pali się bardzo równomiernie, spokojnie gazuje, daje dużo węgla drzewnego, który długo się żarzy.

 

  • Gaz ziemny

 

Jeśli dom znajduje się w miejscu, gdzie można podłączyć się do gazu ziemnego, warto wybrać to źródło energii jako wygodne i średnio drogie. Nowoczesne kotły gazowe mają jeszcze inne zalety – są czyste w porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno, nie trzeba składować opału i nie zajmują dużo miejsca. Roczny koszt ogrzewania domu to około 6 tys. zł. Koszt instalacji centralnego ogrzewania gazowego wynosi 10-12 tys. zł.

 

Wysokiej jakości kocioł

 

Tanie i ekonomiczne ogrzewanie domu nie zależy tylko  wyłącznie od rodzaju paliwa. Musimy pamiętać, że spalanie niskiej jakości surowców węglowych w kotłach o przestarzałej konstrukcji prowadzi do zanieczyszczeń. Od 2014 roku nowe kotły wprowadzane na rynek muszą spełniać kryteria normy PN-EN 303–5:2012. Dotyczy ona kotłów grzewczych na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500kW. Pod względem sprawności cieplnej i granicznych wartości emisji zanieczyszczeń, norma wyróżnia trzy rodzaje klas jakości kotłów: klasę 3, 4 oraz 5. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są kotły klasy 5. Emitują one do atmosfery stosunkowo małe ilości trujących gazów i pyłów, w związku z czym są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Do tej grupy należą na przykład kotły na pellet.

 

 

Instalacja grzewcza to serce każdego domu, dlatego powinniśmy zadbać o nią już w pierwszym etapie planowania budowy. Odpowiedni wybór paliwa, którym będziemy ogrzewać nasz dom, nie tylko w znaczący sposób wpłynie na wysokość kosztów jego eksploatacji, ale także pozwoli zadbać o środowisko.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy