Elektroniczny generator ozonu TECH Sterowniki – jak działa i do czego służy?

Inne   |   Inne   |   07.05.2020

W biurach i mieszkaniach w powietrzu krąży wiele alergenów, które mogą prowadzić do powstania groźnych chorób. Rozwiązaniem pozwalającym uporać się z tym problemem jest urządzenie do ozonowania pomieszczeń, tzw. generator ozonu. Urządzenie OTS-15 firmy TECH Sterowniki jest przeznaczone do ozonowania pomieszczeń, a także do dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Dowiedz się, jak działa ozonator i jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie ozonatora powietrza.

Czym jest i jak działa generator ozonu?

Warto znać podstawy tego, jak działa generator ozonu. To urządzenie mechaniczno-elektryczne, w którym za pomocą prądu elektrycznego, w wyniku wyładowań elektrycznych, powstaje ozon. Dużą zaletę rozwiązania stanowi fakt, że gazem zasilającym jest otaczające powietrze.

Ozonator może być wykorzystywany wewnątrz pomieszczeń lub w samochodzie.

Generator ozonu OTS-15 firmy TECH Sterowniki służy do celów sanitarnych (utrzymywania higieny) w pomieszczeniach domowych, gabinetach i pomieszczeniach biurowych. Można go wykorzystać do:

  • dezynfekcji (usuwanie bakterii, wirusów i grzybów),
  • likwidacji alergenów (roztoczy, pyłków roślin, zarodników pleśni),
  • odgrzybiania (usuwanie pleśni ze ścian i podłóg),
  • usuwanie zapachów (papierosy, stęchlizna, zgnilizna).

Generator ozonu OTS-15

Jak powstaje i jak działa ozon?

Podczas pracy urządzenia dwuatomowa cząsteczka tlenu rozpada się na dwa tleny jednoatomowe, które dołączają do cząsteczki dwuatomowej. W ten sposób powstaje cząsteczka trójatomowa zwana ozonem.

Ozon ma właściwości bakteriobójcze. W atmosferze Ziemi występuje naturalnie i zabezpiecza przed promieniowaniem ultrafioletowym, które dociera do jej powierzchni.

Ozonowanie pomieszczeń – zastosowanie

Generator ozonu OTS-15 to urządzenie, dzięki któremu można szybko i skutecznie usunąć z powietrza różne organizmy żywe jak zarodniki pleśni i grzybów, a także roztocza, wirusy i nieprzyjemne zapachy. Dzięki ozonatorowi powietrze zostaje oczyszczone bez użycia środków chemicznych oraz sztucznych substancji zapachowych. Maszyna do ozonowania pomieszczeń pozwala także pozbyć się z powietrza różnych substancji, które wchodzą w skład dymu czy innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Ozon to bardzo silny utleniacz i ma działanie toksyczne dla organizmów żywych w zależności od stężenia. Warto wiedzieć, że ozon wykorzystuje się nie tylko do oczyszczania powietrza, ale także wody. Używa się go również do dezynfekcji i oczyszczania żywności. Pomaga dłużej przechowywać żywność, ma zastosowanie w stomatologii w walce z różnymi bakteriami czy nawet jest wykorzystywany do oczyszczania i dezynfekcji wody na pływalniach.

Ozonowanie pomieszczeń to skuteczna i nowoczesna metoda dezynfekcji i najlepszy sposób zabijania wirusów i bakterii. Obecnie można nabyć ozonator także do celów domowych. W czasie pandemii, kiedy oprócz bezpośrednich środków ochrony osobistej zaleca się, by w zwiększonym zakresie dbać o higienę, w tym dokładnie sprzątać mieszkanie, a także odkażać ubrania i inne rzeczy, generator ozonu sprawdzi się doskonale.

Dzięki licznym badaniom dziś wiemy, że ozonowanie powietrza zabija prawie 90% bakterii i wirusów z otoczenia. Koronawirus, podobnie jak inne wirusy, nie jest odporny na ozon. Dowiedziono, że używanie urządzenia do ozonowania pomieszczeń zmniejsza ryzyko zakażenia wirusami, w tym nowym koronawirusem 2019-nCoV. Koronawirus przy niskich temperaturach może pozostać aktywny nawet do 28 dni. W warunkach pokojowych pozostaje on zakaźny do 9 godzin.

Dodatkowo ozon nie pozostawia po sobie toksycznych produktów rozkładu, ponieważ samoczynnie rozpada się do tlenu, co sprawia, że jest ekologiczny i przyjazny środowisku.

Ozonowanie powietrza to sposób w pełni bezpieczny dla ludzkiego organizmu oraz dla zwierząt. Zabieg ten jest od dawna stosowany chociażby w szpitalach. Może być również wykorzystywany do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię.

Oczyszczacz powietrza można wykorzystywać w:

  • budynkach mieszkalnych
  • hotelach
  • barach
  • magazynach
  • szkołach

Wykorzystanie i zastosowanie ozonatora powietrza

Skuteczność i działanie urządzenia

Czas ozonowania powietrza w danym pomieszczeniu zależy od intensyfikacji problemu zanieczyszczenia oraz jego metrażu.

Do czasu przeprowadzenia zabiegu należy dodać 2 h w przypadku pomieszczeń, które są niewentylowane i niewietrzone oraz 20 minut w przypadku pomieszczeń silnie wentylowanych. Po zabiegu zapach ozonu staje się zupełnie nieszkodliwy. Warto pamiętać tylko o tym, że należy odczekać około 30 minut, zanim będzie można przebywać w ozonowanych pomieszczeniach. Każda maszyna do ozonowania pomieszczeń ma określoną wydajność i jest w stanie wyprodukować dawkę ozonu w danej jednostce czasu. Czas ten jest bardzo potrzebny do tego, by powstałe cząstki mogły ulec rozpadowi. Najczęściej taka wydajność wytwornicy ozonu jest określana w gramach na godzinę. To niezwykle ważny parametr, ponieważ ozon jest związkiem, który ulega samoczynnemu rozpadowi.

Orientacyjny czas osiągnięcia stężenia ozonu 15mg/m3 (7ppm) w pomieszczeniu przy pracy ozonatora z wydajnością 15 g/h przedstawia poniższa grafika.

Wydajność ozonatora

Planowane jest także wprowadzenie do sprzedaży ozonatora OTS-30 o dwa razy większej wydajności, czyli wynoszącej maksymalnie do 30 000 mg/h.

Jak korzystać z urządzenia?

Generator ozonu firmy TECH Sterowniki można wygodnie obsługiwać za pomocą sterownika umieszczonego na froncie wyposażonego w czytelny wyświetlacz oraz cztery przyciski. Jak sprawdzić, czy ozonator działa? Na ekranie wyświetlane są informacje, w jakim stanie jest urządzenie. Gdy ozonator znajduje się w trybie pracy, można zauważyć stoper odliczający czas do zakończenia pracy. Kiedy jest wyłączony, czyli przebywa w stanie spoczynku, również na wyświetlaczu pojawia się stosowna informacja.

W trybie czasowym pracy wytwornicy ozonu można samodzielnie ustawić zakres czasowy od 1 minuty do 12 godzin.

Zawsze należy pamiętać o tym, by dobrać optymalny czas pracy do metrażu powierzchni. W trybie użytkownika urządzenia, po podaniu parametrów takich jak długość, szerokość i wysokość pomieszczenia, regulator automatycznie przeliczy objętość przestrzeni i sam ustali wartość czasową, która jest potrzebna do wykonania pełnego ozonowania powietrza.

Gwarancja i konserwacja

Aby ozonator mógł szybko i sprawnie działać, musi być regularnie konserwowany i czyszczony. Dzięki temu można znacząco przedłużyć jego żywotność. Przed konserwacją należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Następnie można wilgotnym materiałem wyczyścić obudowę i ekran. Do czyszczenia nie należy wykorzystywać silnie żrących środków czyszczących.

Producent, firma TECH Sterowniki udziela gwarancji na urządzenie wynoszącej 4000 mth pracy właściwej (1 mth = 1 h). Po upływie tego czasu należy skorzystać z serwisu. Do podanego czasu nie wlicza się praca w stanie spoczynku oraz ogólna obsługa urządzenia. Jeśli urządzenie nie jest serwisowane, to użytkownik tym samym dobrowolnie rezygnuje z gwarancji.

Gwarancja na ozonator

Ozonator – jeden ze sposobów na walkę z wieloma zanieczyszczeniami powietrza

Dzięki temu, jak działa ozonator i jakie niesie korzyści, jest on odpowiedzią na wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Generowanie ozonu oraz rozpraszanie go w powietrzu pomaga usunąć z otoczenia grzyby, zarodniki pleśni, bakterie czy niektóre wirusy, co zmniejsza ryzyko ewentualnych infekcji

Więcej informacji na temat ozonatora powietrza, sposobu jego pracy i bezpiecznej obsługi można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/p/ots-15

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- janusz
Dobry produkt. Proszę o cennik i warunki dystrybucji
Odpowiedz