Czy warto inwestować w więcej niż jedno źródło ciepła?

Sterowniki do energii odnawialnej   |   Porady   |   TECH   |   26.08.2016


Wiele osób zastanawia się nad tym, jak oszczędzać ciepło i czy inwestowanie w więcej niż jedno jego źródło w instalacji centralnego ogrzewania jest opłacalne. W większości przypadków rzeczywiście ma to sens. Możliwość wykorzystania w swoim domu kilku źródeł ciepła pozwala łączyć korzyści wynikające z użytkowania systemów i jednocześnie niwelować wady każdego z nich. Mając do dyspozycji co najmniej dwa urządzenia grzewcze, z których jedno uruchamia się automatycznie, gdy działanie pierwszego jest niewystarczające sprawia, że nie musimy się obawiać tego, że w pomieszczeniach kiedykolwiek będzie zbyt chłodno albo że zabraknie ciepłej wody. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę decydując się na alternatywne źródło ciepła? Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze? Przeczytajcie.

Podstawowe rodzaje ogrzewania 

Na rynku dostępne są paliwa stałe, płynne i gazowe, które mogą nam posłużyć do ogrzewania domu oraz ciepłej wody. Część z nich jest nieodnawialna jak węgiel czy gaz ziemny, a część odnawialna jak chociażby energia słoneczna.

Najważniejsze rodzaje ogrzewania:

  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie paliwem stałym
  • ogrzewanie prądem elektrycznym
  • ogrzewanie kominkowe
  • alternatywne źródła energii w ogrzewaniu domu

Czynniki, które mają wpływ na wybór urządzenia

Instalacja grzewcza  należy do kosztownych inwestycji zarówno na etapie budowy domu, jak i jego remontu. Rozsądne decyzje dotyczące wyboru źródła ciepła pomogą zmniejszyć zużycie energii i dzięki temu ochronić nasz rodzinny budżet.

Wiele źródeł ciepła w domu - kryteria wyboru

Kocioł węglowy czy może gazowy?

 W większości domów, w których wykorzystywane jest tylko jedno źródło ciepła wybór dokonywany jest między kotłem gazowym a węglowym. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jedni chcą zrezygnować z ogrzewania domu gazem, żeby zmniejszyć koszty, inni wolą wymienić swój stary kocioł węglowy na gazowy, żeby było wygodniej.

Niezdecydowani mają jeszcze możliwość pozostawienia dotychczasowego urządzenia i równoległe podłączenie drugiego, by w razie potrzeb zastępować jedno urządzenie drugim. Jest to jednak kosztowne na etapie instalacji.

Innym surowcem, który możemy wykorzystać w procesie ogrzewania pomieszczeń jest olej opałowy. To rozwiązanie nie jest jednak ani tanie w eksploatacji, ani w instalacji. Nie jest również ekologiczne.

Kominek awaryjnym, alternatywnym czy głównym źródłem ciepła?

Kominek to z jednej strony element dekoracyjny salonu, a z drugiej praktyczne źródło ciepła, które warto wykorzystać. Nawet ten prosty ogrzeje salon i przylegające do niego pomieszczenia, a przy tym, w stosunku do innych, alternatywnych źródeł energii jest rozwiązaniem tanim w zakupie i eksploatacji.

Kominek może też stać się alternatywnym źródłem ciepła, przykładowo w zestawieniu z ogrzewaniem elektrycznym. W związku z tym, że jego eksploatacja jest bardzo kosztowna takie rozwiązanie jest całkiem zasadne.

Warto wiedzieć, że stosując odpowiednie metody, kominkiem można ogrzać nawet cały dom, wykonując odpowiednią instalację dystrybucji gorącego powietrza lub inwestując we wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Trzeba się jednak liczyć z efektami ubocznymi takiego rozwiązania, do których należy chociażby bardziej uciążliwa obsługa niż w przypadku kotła.

Odnawialne źródła energii

 Z każdym rokiem wzrasta świadomość użytkowników dotycząca wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Promieniowanie słoneczne, wiatr, energia geotermalna oraz ta pochodząca z przepływu wody stanowi przyszłość ogrzewania naszych domów, a przy tym jest przyjazna dla środowiska. Popularnymi rozwiązaniami są chociażby kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Kolektory słoneczne

Bez względu na to czy posiadamy instalację zasilaną gazem, czy węglem, na każdym etapie inwestycji możemy dołączyć do niej kolektory słoneczne. To rozwiązanie jest szczególnie polecane ze względu na możliwość pozyskania ciepłej wody. Żeby móc ocenić opłacalność takiego montażu warto jednak najpierw zadać sobie pytanie, czym zamierzamy ogrzać wodę w miesiącach letnich? Jeśli jest to tanie paliwo to inwestycja w kolektory może nam się nie zwrócić w rozsądnym czasie, ponieważ ich montaż jest dość kosztowny.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ powietrza z obszaru, w którym utrzymuje się niższa temperatura do tego, w którym panuje wyższa temperatura. W zależności od rodzaju źródła ciepła pompy dzielimy na trzy główne typy.

Wiele źródeł ciepła w domu - rodzaje pomp ciepła

Wybierając pompę trzeba się kierować faktycznymi potrzebami domowników oraz specyfiką budynku. Pompa gruntowa pobiera z ziemi energię słoneczną, a następnie, wykorzystując termodynamiczne procesy fizyczne, przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. W tym procesie zużywana jest niewielka ilość energii elektrycznej, a przy tym nie są produkowane ani spaliny, ani żadne zanieczyszczenia.

Jeszcze łatwiejsza w instalacji jest pompa cieplna powietrzna. W tym wypadku ciepło pobierane jest bezpośrednio z powietrza, w którym zostało nagromadzone. To również rozwiązanie przyjazne dla środowiska, generujące niskie koszty instalacji i eksploatacji.

Rekuperacja

Wentylacja mechaniczna praktycznie zawsze jest opłacalna. Jej działanie jest proste: urządzenie ogrzewa powietrze wpływające do domu powietrzem, które z niego wypływa. Decydując się na zastosowanie rekuperatora, warto nabyć taki, który zapewnia jak najwyższą sprawność oraz zainwestować w sterowniki do rekuperatorów, które pomogą w sprawnym zarządzaniu energią. W ten sposób nie tylko ograniczymy straty ciepła, pozwalając na jego odzysk, ale także poprawimy komfort cieplny w pomieszczeniach.

Oszczędność może iść w parze z wygodą

Z każdym rokiem instalacje w domach rodzinnych stają się coraz bardziej rozbudowane. Energię jesteśmy w stanie uzyskiwać ze słońca, wiatru, wody płynącej oraz podziemnej, a także z gruntu. Od instalatorów, którzy muszą połączyć wiele źródeł energii w jednym domu wymaga to czasu i wprawy. Użytkownik dzięki najnowszym sterownikom do instalacji może połączyć wiele różnych źródeł energii w jeden system. Dzięki temu sterowanie instalacją z wieloma źródłami ciepła jest szybsze, prostsze i wygodniejsze, a przy tym zmniejsza się ilość zużycia energii obniżając rachunki za ogrzewanie.

O czym warto jeszcze pamiętać 

W trakcie rozważań na temat tego, które rozwiązanie będzie dla nas najwygodniejsze i dokonując kalkulacji finansowych, warto mieć na uwadze jeszcze inne czynniki, których zmienić nie możemy.

Wiele źródeł ciepła w domu - ograniczenia w wyborze źródeł ciepła

Nowoczesny dom to energooszczędny dom

Każdy z nas chce, by zainstalowane źródło ciepła było jednocześnie tanie inwestycyjne i niedrogie w późniejszej eksploatacji, a przy tym najlepiej bezobsługowe. Idealnych rozwiązań nie ma, ale po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” jesteśmy w stanie dopasować takie, które zaspokoi nasze najważniejsze potrzeby. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w tanie w eksploatacji urządzenie grzewcze i sterownik, który pozwala nim zarządzać to jeszcze nie wszystko. Duże znaczenie ma także zapewnienie efektywności cieplnej naszego domu, a więc odpowiedni dobór materiałów budowlanych, okien, izolacja ścian, a nawet geograficzne ustawienie naszego domu.

 

 

Który ze sposobów ogrzewania domu jest Waszym zdaniem najbardziej opłacalny? Wykorzystujecie odnawialne źródła energii?

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy