Smart home – jak zacząć przygodę z inteligentnym domem

Porady   |   Dom energooszczędny   |   13.10.2022

Niezależnie od tego, jaki tryb życia prowadzisz, dzięki elektronicznym urządzeniom w swoim domu będziesz zawsze czuł się bezpiecznie i komfortowo. Co musisz wiedzieć, by zbudować nowoczesny dom od podstaw? Inteligentny dom – jak zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Czym jest inteligentny dom?

Dziś nowoczesne, elektroniczne urządzenia to takie, które rozmawiają ze sobą na odległość, bezprzewodowo. Na przestrzeni lat nastąpiły liczne zmiany w tym sposobie łączności, a każda nowa wersja zwiększała prędkość, zasięg i przepustowość. Jakimi cechami wyróżniają się inteligentne technologie?

Pełny komfort. Nowoczesne urządzenia są bardzo łatwe w obsłudze. Zaledwie kilkoma kliknięciami dokonasz edycji temperatury zadanej, włączysz lub wyłączysz oświetlenie czy opuścisz lub podniesiesz rolety w domu. Wszystko po to, by zawsze czuć się komfortowo w swoich wnętrzach.

Bezpieczeństwo. Inwestując w czujniki zalania, dymu oraz jakości powietrza, dbasz o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Możesz uczyć się, pracować i wypoczywać bez strachu, że o wycieku wody z instalacji czy przedostaniu się dymu do pomieszczeń dowiesz się zbyt późno, by właściwie zareagować.

Dostęp do informacji przez całą dobę. Najlepsze gadżety to te, które sprawią, że masz pełny, nieograniczony dostęp do informacji przez cały czas. Mamy tutaj na myśli dane dotyczące bezpieczeństwa, systemu ogrzewania czy włączenia lub wyłączenia oświetlenia. To bardzo sprytne rozwiązanie. Przez cały czas możesz uzyskiwać konkretne informacje na temat tego, co dzieje się w Twoim domu. Możesz sterować systemem w czasie rzeczywistym, a także z dowolnego miejsca na Ziemi dzięki aplikacji Sinum Cloud. Wystarczy tylko urządzenie z dostępem do internetu np. smartfon lub tablet.

Oszczędność czasu. Jeśli ręcznie sterujesz domowymi systemami, tracisz mnóstwo czasu. Wiele czynności warto zautomatyzować, by ułatwić sobie życie. Możesz ustawić sceny i procedury, by proces przebiegał efektywnie. Dodatkowo automatyzacja umożliwia wywoływanie pewnych czynności, kiedy wchodzisz lub wychodzisz z domu czy mieszkania i aktywowanie czujników.

Oszczędność pieniędzy. Kiedy rozważnie zarządzasz urządzeniami elektronicznymi, zużywasz mniej energii. A to dlatego, że nie marnujesz jej bez potrzeby. Oświetlenie w Twoim domu włączy się lub wyłączy w zależności od potrzeb. Sporą różnicę odczujesz także dzięki automatyce do systemu ogrzewania. Dzięki sterownikom urządzenia grzewcze i cały system będą pracować wydajniej.

sinum_zastosowania

Smart home – jak zacząć?

Dziś na rynku dostępna jest oszałamiająca liczba nowoczesnych rozwiązań i gadżetów o różnym poziomie zaawansowania i różnych standardach łączności. Zastanawiasz się więc pewnie: od czego zacząć? Czy wybrać jedno rozwiązanie, czy kilka? Z pewnością warto skorzystać z jednego markowego systemu, by móc kontrolować wszystkie podłączone urządzenia z wykorzystaniem jednej centrali. Taką możliwość daje system Sinum. To aż 4 systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo w Twoim domu. Co ważne, nie musisz się obawiać, że pojawią się problemy z łącznością. Wszystkie urządzenia w systemie są kompatybilne ze sobą, a każdy element systemu został przetestowany pod kątem funkcjonalności.

Zmień stare urządzenia na nowe

Chcesz kupić pierwsze inteligentne urządzenia do swojego domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Okazuje się, że wcale nie musisz posiadać fortuny, ani być ekspertem, by w swoim domu mieć najnowocześniejsze technologie i sprawnie nimi zarządzać. Jak zacząć? Bardzo często wystarczy zamienić stare urządzenia na nowe, a potem dokupić inne, dodatkowe akcesoria. Dobrym rozwiązaniem jest chociażby zmiana starych, tradycyjnych włączników światła czy sterowników do rolet na nowe, elektroniczne.

sinum_urzadzenia

Jedno rozwiązanie na początek

Od czego zacząć? To najczęściej pojawiające się pytanie i zarazem najtrudniejsze do udzielenia odpowiedzi. Wszystko zależy od: budżetu, czasu i Twojego entuzjazmu w zakresie wprowadzania nowych systemów do domu. Może po prostu zacząć od jednego. A później uzupełniać o kolejne rozwiązania. Przykładowo bardzo korzystnym rozwiązaniem będzie wyposażenie domu w sterowniki do zarządzania ogrzewaniem, ponieważ pozwalają znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Gwarantowana jest redukcja na poziomie 25%, natomiast badania przeprowadzone w placówkach oświatowych dowodzą, że mogą to być znacznie większe oszczędności, nawet rzędu 55%. Wśród sterowników są modele zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego, przewodowe i bezprzewodowe z różnymi modelami urządzeń przeznaczonych bezpośrednio do montażu w pomieszczeniach, w uniwersalnych kolorach, o nowoczesnym designie. Poniżej przykładowe systemy do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym.

inteligentne_ogrzewanie

Przykładowy, kompletny zestaw do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym składa się z:

  • urządzenia głównego, centrala EH-01,
  • czujników lub regulatorów pokojowych, np. R-8b PLUS (do każdego pomieszczenia jedno urządzenie),
  • bezprzewodowych głowic grzejnikowych, np. STT-869 (na każdy grzejnik przypada jedna głowica),
  • bezprzewodowych czujników otwarcia okna C-2n (jako dodatkowy element wyposażenia).

urzadzenia_do_ogrzewania_podlogowego


Przykładowy, kompletny zestaw do sterowania ogrzewaniem podłogowym składa się z:

  • sterownika głównego, centrala EH-01,
  • modułu przekaźnika na szynę DIN PS-08 230
  • czujników lub regulatorów pokojowych, np. R-8s PLUS (do każdego pomieszczenia jedno urządzenie),
  • siłowników termoelektrycznych STT-230/2 S (do montażu na zaworach),

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze rozwiązań do własnych potrzeb oraz możliwości w danym budynku, skontaktuj się z przedstawicielami firmy za pomocą formularza kontaktowego: https://www.sinum.eu/kontakt

Na życzenie otrzymasz bezpłatną wycenę, dowiesz się więcej o zastosowaniach urządzeń, możliwościach montażu, konfiguracji i zarządzania na co dzień, by uzyskać pełny komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej: https://www.sinum.eu/

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy