Prawidłowa izolacja. Jak zatrzymać ciepło w budynku?

Porady   |   25.08.2015

Każdy dom powinien być ciepły i przytulny. Jednak za taki komfort trzeba coraz więcej płacić, co spowodowane jest wzrostem cen paliw i energii. Aby uniknąć strat ciepła, wysokich rachunków, zawilgoconych ścian i stropów, a także rozwoju grzybów i pleśni w domu, należy zadbać o odpowiednią izolację naszego domu.

Gdzie najczęściej powstają mostki termiczne?

W badaniu zrealizowanym w ramach kampanii edukacyjnej „Energooszczędność w moim domu”, 55% Polaków stwierdziło, że najwięcej ciepła z naszych domów i mieszkań ucieka przez okna. To mit. Najwięcej, bo aż 30% ciepła tracimy przez dach. Niewiele mniej, bo 25% przez źle ocieplone ściany i narożniki. Dopiero na trzecim miejscu są okna i drzwi (10-20%). Piwnice i fundamenty generują z kolei od 10 do 15% strat. Najmniej ciepła ucieka natomiast przez kominy i źle dobraną wentylację.

Czym izolować?

Chcąc dobrze ocieplić budynek należy zadbać o odpowiednie dobranie materiałów, by izolacja była na wysokim poziomie.

Najczęściej stosowanym materiałem, głównie ze względu na niską cenę jest styropian, który ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Z pewnością sprawdzi się on, jeżeli chcemy wykonać izolację tanio i szybko. Niestety, styropian ma raczej więcej wad niż zalet, gdyż już w 8 lat po jego zamontowaniu zaczyna się on utleniać, co znacznie pogarsza jego właściwości izolacyjne. Nie jest on także materiałem oddychającym, co sprawia, że między ścianą a warstwą styropianu może skraplać się woda, prowadząc do powstawania pleśni i innych zagrzybień.

Przez długie lata wykorzystywano do izolacji wełnę mineralną, która jest tania i wygodna w montażu. Materiał ten w zależności od swojej gęstości, a co za tym idzie sztywności, może być stosowany do wypełnień ścian szkieletowych, oraz izolacji wszelkich elementów budynku jak stropy, dachy, podłogi. Wełna mineralna odznacza się właściwościami hydrofobowymi, co oznacza iż materiał ten może „oddychać”.

Wata szklana ma znacznie większą sprężystość w porównaniu z wełną mineralną, dzięki czemu łatwo się ją montuje i wypełnia się nią szczeliny. Jednak nie sprawdzi się ona w tych miejscach, w których będzie narażona na duże obciążenia, między innymi na podłogach.

Doskonałe właściwości izolacyjne ma również pianka poliuretanowa. Po nałożeniu jej objętość wzrasta, dzięki czemu pianka dociera do wszystkich, nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc i tym samym izolacja jest lepsza. Jej chłonność wody jest bardzo mała. Jednocześnie przepuszczalność materiału jest na tyle dobra, że staje się on doskonałą przegrodą.

Jednymi z nowoczesnych materiałów izolacyjnych są maty i wełny drzewne. Wykonuje się je z rozwłóknionego drewna i łączy z odpowiednim lepiszczem. Tak jak inne wełny ma właściwości hydrofobowe, jednak dodatkową zaletą tego typu ociepleń jest brak odkształceń spowodowanych wilgocią.

Szybkie sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

Jeśli nie stać nas na inwestycje, można zastosować szybkie i sprawdzone rozwiązania, które pomogą przetrwać zimę. Najtańszym sposobem będzie uszczelnienie okien i drzwi – wejściowych, jak również prowadzących do wiatrołapu, na strych oraz do piwnicy, a także odsłonięcie grzejników. Warto także korzystać z rolet lub zasłon, pamiętając, aby materiał nie zakrywał kaloryferów. Wietrzenie pokoi najlepiej zaplanować kilka razy w ciągu doby – powinno być intensywne, ale krótkie. Jeżeli możemy zamknąć i zaizolować na czas zimy rzadko używany pokój – zróbmy to, jednocześnie przykręcając w nim termostat. W ten sposób zmniejszymy powierzchnię mieszkalną, która wymaga ogrzania.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy