Nowoczesne urządzenia do integracji instalacji grzewczych

Sterowniki do instalacji   |   TECH   |   28.09.2016


W budynkach jednorodzinnych coraz częściej tradycyjne instalacje grzewcze oraz przygotowania c.w.u. zasilane są kilkoma źródłami ciepła. Z jednej strony przynosi to duże oszczędności, a z drugiej podnosi komfort użytkowania. Zarządzanie ich pracą przy pomocy oddzielnych urządzeń sterowniczych byłoby jednak w praktyce co najmniej uciążliwe. Znacznie prostsze i wygodniejsze jest sterowanie instalacją z kilkoma źródłami ciepła, wykorzystując w tym celu jedno z trzech dedykowanych urządzeń firmy TECH Sterowniki. ST-407n, ST-408n oraz ST-409n to nowoczesne sterowniki umożliwiające podłączenie dwóch źródeł ciepła oraz zarządzanie pracą dodatkowego urządzenia. Sterowniki posiadają ponadto dwa wyjścia beznapięciowe, z których możemy uruchomić przykładowo kolejne pompy CO, CWU, cyrkulacyjne, zawory elektromagnetyczne czy urządzenia sterowane programem tygodniowym.

Jak działają urządzenia do integracji systemów grzewczych 

Do sterowania instalacją z wieloma źródłami ciepła wykorzystuje się profesjonalne urządzenia elektroniczne. Pozwalają one z jednego miejsca, komfortowo zmieniać ustawienia wszystkich urządzeń połączonych w systemie: sterować różnymi systemami grzewczymi i obiegami, np. grzejnikowym, podłogowym itp. Sterowniki do instalacji optymalizują pracę poszczególnych urządzeń, łączą i rozdzielają uzyskaną energią. Kontrolując wartości różnych parametrów, w odpowiednim momencie załączają kocioł, instalację solarną czy dystrybuują ciepło z kominka. To duże ułatwienie, ponieważ użytkownik nie musi się uczyć obsługi kilku urządzeń, ani tracić czasu na poznawanie parametrów pracy poszczególnych obiegów – tym zajmuje się sterownik. Urządzenia pracują automatycznie, a energia może być systematycznie wykorzystywana wtedy, kiedy jest na to zapotrzebowanie. Sterowniki tego typu dają wiele różnych możliwości odnośnie ich wykorzystania, przykładowo można rozbudowywać je o dodatkowe funkcje odpowiednimi modułami, w zależności od potrzeb instalacji grzewczych.

Poznaj możliwości ST-407n, ST-408n i ST-409n 

Firma TECH Sterowniki w swojej ofercie posiada 3 dedykowane modele sterowników do instalacji, służące do zarządzania kilkoma źródłami ciepła. To urządzenia nowoczesne i oferujące liczne możliwości. Pod względem wizualnym sterowniki ST-407n, ST-408n i ST-409n to urządzenia identyczne. Każdy z nich posiada duży, kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD 4,3”. Obudowa urządzeń natomiast jest wykonana z materiałów odpornych zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury. Podstawowa różnica między poszczególnymi modelami polega na ilości zaworów, którymi może zarządzać sterownik. Zestawienie charakterystycznych cech sterowników ST-407n, ST-408n i ST-409n prezentujemy poniżej.

Sterowniki do instalacji ST-407n, ST-408n, ST-409n

Każdy z modeli posiada złącze RS, poprzez które można podpiąć moduł internetowy lub GSM, a także rozbudować sterownik o dwa dodatkowe siłowniki zaworu. W efekcie sterownik ST-408 może obsłużyć maksymalnie 4 siłowniki zaworu, a ST-407 oraz ST-409 – 5 siłowników zaworu. Sterowanie dodatkowymi zaworami odbywa się za pomocą modułu ST-431n.

Pełna wygoda obsługi

Sterowanie instalacją z wieloma źródłami ciepła z pomocą nowoczesnych urządzeń jest proste i bardzo wygodne. Sterownik nie musi znajdować się w kotłowni. Instalację można obsługiwać zdalnie po zakupie regulatora z komunikacją RS. Poszczególne wyjścia są dokładnie opisane, co zmniejsza ryzyko pomyłki w czasie montażu. W skład jednego kompletnego zaworu wchodzi pompa zaworu, zawór oraz czujnik zaworu. Przy konfiguracji każdego zaworu najważniejsze jest ustalenie, który czujnik będzie dla niego źródłem ciepła. Nie zawsze będzie nim czujnik CO. W zależności od skomplikowania układu i występujących w jego obrębie urządzeń czujniki źródła ciepła będą inne. Warto wtedy podpisać, które urządzenie i z którego czujnika ma rozpoczynać pracę.

Schematy instalacji

W jednym budynku mieszkalnym można zestawiać wiele źródeł ciepła i w różny sposób zarządzać ich pracą. W instrukcjach instalacji urządzeń grzewczych oraz w materiałach projektowych znajdują się schematy, które obrazują możliwości ich integracji. Dzięki sterownikowi wszystkie urządzenia mogą stworzyć jeden sprawnie działający system dający wiele możliwości. Poniżej przedstawiamy przykładowe schematy instalacji z wykorzystaniem sterownika instalacji ST-408n obsługującego 2 zawory. Pozostałe sterowniki także zapewnią optymalną pracę urządzeń we wszystkich zaproponowanych rozwiązaniach, a dodatkowo ST-409n ma możliwość obsługi trzeciego zaworu mieszającego, a ST-407n (oprócz trzeciego zaworu) obsłuży dodatkowo prosty system solarny.

Schemat 1

Zastosowanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma obiegami wyposażonymi w zawory mieszające oraz obieg CWU

Schemat zastosowania sterownika ST-408

W powyższym układzie sterownik obsługuje: dwa zawory mieszające, dwie pompy zaworów, pompę CWU oraz cyrkulacyjną. Za pomocą styku beznapięciowego sterownik wysyła sygnał do rozpalenia kotła gazowego.

Schemat 2

Wykorzystanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma źródłami ciepła

Schemat zastosowania sterownika ST-408n z dwoma źródłami ciepła

W tym układzie sterownik obsługuje: dwa zawory mieszające, dwie pompy tych zaworów, pompę CWU oraz pompy kominka przed i za wymiennikiem płytowym. Za pomocą styku beznapięciowego sterownik przesyła sygnał do rozpalenia kotła gazowego. Kocioł gazowy uruchamiany jest za pomocą styku beznapięciowego, w przypadku gdy w kominku się nie pali.

Schemat 3

Wykorzystanie sterownika ST-408n w instalacji z dwoma źródłami ciepła oraz buforem

Schemat zastosowania sterownika ST-408n z dwoma źródłami ciepła i buforem

W tej instalacji sterownik obsługuje: dwa zawory mieszające, dwie pompy tych zaworów, pompę CWU oraz pompę cyrkulacyjną. Za pomocą styku beznapięciowego sterownik wysyła sygnał do rozpalenia kotła peletowego, którego zadaniem jest utrzymywanie temperatury zadanej w buforze ciepła. Kocioł gazowy uruchamiany jest za pomocą drugiego styku beznapięciowego, w sytuacji gdy kocioł peletowy nie jest w stanie dogrzać zbiornika buforowego w określonym czasie.

Zalety integracji wielu źródeł ciepła

Połączenie w jeden sprawnie działający system rozproszonych źródeł energii przynosi realne korzyści. Najważniejsze zalety to:

  • duże oszczędności, dzięki niskim kosztom eksploatacji urządzeń
  • zapewnienie wydajnej pracy urządzeń wchodzących w skład systemu
  • wygodny montaż
  • podniesienie komfortu użytkowania
  • zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa domowego
  • możliwość podłączania i odłączania urządzeń w dowolnym czasie, zachowując ciągłość pracy
  • możliwość zaprogramowania planu pracy w zależności od preferencji użytkownika
  • łatwość serwisowania i dokonywania przeglądów instalacji
  • automatyka działania – sterownik w odpowiednim momencie załącza i steruje pracą urządzeń
  • ograniczenie awaryjności systemu grzewczego

Integracja źródłem oszczędności 

O ile jeszcze do niedawna sterowanie instalacją z wieloma źródłami ciepła z poziomu automatyki domowej było tematem niszowym i dotyczyło raczej klientów zamożnych, o tyle dziś coraz więcej inteligentnych urządzeń pojawia się w domowych systemach zarówno grzewczych, jak i chłodzących. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ przynosi to liczne korzyści. Inwestycja w jeden ze sterowników do instalacji: ST-407n, ST-408n lub ST-409n pozwala zracjonalizować zużycie energii i dzięki temu zaoszczędzić, co w kontekście zbliżającego się sezonu grzewczego jest szczególnie wskazane.

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy