Kominki i kozy na pellety. Bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu

Sterowniki do kominków   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   17.11.2015


W Polsce piece i kominki na pellety są wciąż niedocenianym elementem wyposażenia domów. Jednak wymóg zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym sprawia, że szanse na ich rozpowszechnienie są coraz większe. Piec kominkowy na pellet to wygodne, wydajne i estetyczne źródło ciepła, które można ustawić w salonie. Ponadto urządzenia te korzystnie wpływają na obniżenie kosztów ogrzewania domu - drewno, którym są zasilane, nie kosztuje wiele, a przy tym jest paliwem ekologicznym. Oto sposób na tanie i bezpieczne ogrzewanie domu!

 

Co to jest pellet?

 

Pellet to granulat wytworzony z trocin, wiórów i zrębków drzewnych sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ta operacja sprawia, że w stosunkowo niewielkiej objętości znajduje się sporo substancji, z której w wyniku spalenia uwalnia się ciepło. Pellety zawierają znacznie mniej wilgoci niż typowe sezonowane drewno opałowe, a ponieważ są sprzedawane w workach foliowych, łatwo ten stan utrzymać.

 

Powodów, dla których paliwo to zdobywa uznanie coraz szerszego grona odbiorców jest wiele. Jeden z nich to obniżenie kosztów ogrzewania. Obecnie jego cena jest porównywalna z ceną węgla, ale dzięki wysokiej sprawności urządzeń na pellet, palenie tym surowcem jest dwukrotnie wydajniejsze.

 

Zalety ogrzewania pelletem

 

Kominki i kozy na granulowane drewno, to ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu. Z takiego rozwiązania powinny skorzystać osoby, które myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe. Urządzenia na pellety eliminują konieczność rąbania i noszenia drewna do domu, ciągłego czyszczenia i rozpalania. Nie wymagają intensywnego nadzoru i regulacji, są bardziej efektywne i szybsze w montażu. Nie będziemy musieli otwierać szyby, aby dołożyć paliwa. To duży plus, ponieważ nie powoduje to uwalniania się dymu i zabrudzania pomieszczeń.

 

Wydajne piecyki

 

Piecyki na pellet, to urządzenia, które są praktycznie bezobsługowe. Ingerencja człowieka ogranicza się do ustalenia zakresu temperatury oraz na dosypywaniu surowca do specjalnego zasobnika, który w zależności od użytkowania, zapewnia paliwo na 1-3 dni. Kozy mają wbudowany elektroniczny termostat, ale można je także połączyć, tak jak kotły c.o., z termostatem pokojowym. Sterowanie jest więc w pełni automatyczne. W przypadku awarii jakiegokolwiek elementu pieca lub uszkodzenia przewodu spalinowego, zaawansowane systemy bezpieczeństwa natychmiast przerywają podawanie pelletu do komory paleniska, a w razie potrzeby system sterowania rozpoczyna wygaszanie.

 

Tanie i łatwe w obsłudze kominki

 

Ciekawymi urządzeniami wykorzystującymi pellet są także wkłady kominkowe. Posiadają one takie same zalety, jak piecyki na i działają one w ten sam sposób. Podłącza się je do odpływu kominowego. Zaletą tego sprzętu jest fakt, że można dowolnie modyfikować oraz projektować jego obudowę. Jeśli chcecie mieć w domu tani i łatwy w obsłudze kominek, to wkłady na pellet są dla was idealnym rozwiązaniem.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy