Kominek – jak go poprawnie i bezpiecznie używać

Sterowniki do kominków   |   Porady   |   Sterowniki do kominków   |   Porady   |   08.12.2015

Używanie kominka do ogrzewania czy też dogrzewania domu wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi aspektami naszego życia. Jeżeli postępujemy zgodnie z pewnymi regułami dotyczącymi zasad dobrego palenia to nie dość, że działamy ekonomicznie w odniesieniu do naszego gospodarstwa domowego, to dbamy również o środowisko.

Zasady dobrego palenia

Podczas palenia w kominku bardzo istotne jest odpowiednie dozowanie powietrza, niezbędnego do spalania. Jego zbyt mała ilość utrudnia uzyskanie optymalnej temperatury w palenisku, przyczynia się także do nadmiernego dymienia i wytwarzania sadzy. Zbyt dużo powietrza może z kolei powodować straty ciepła. W trakcie rozpalania ognia dopływ powietrza powinien być maksymalny, należy go stopniowo i delikatnie zmniejszać w czasie palenia właściwego. Aby zakończyć palenie w kominku, w którym pozostały rozżarzone fragmenty opału dopływ powietrza przymyka się ( w około 90%), a następnie na godzinę przed planowanym wygaśnięciem ognia otwiera całkowicie, aby drewno mogło ulec całkowitemu dopaleniu. Dopływ powietrza powinien być zapewniony także podczas dokładania opału do kominka. Jeśli komora spalania kominka nie jest wystarczająco nagrzana nie należy dokładać do ognia od razu grubych polan drewna. Opał powinien być dokładany regularnie – zbyt duże odstępy czasu mogą skutkować zbytnim wychłodzeniem się komory spalania. Przed ponownym rozpalaniem ognia w kominku należy starannie usunąć z niego popiół.

Suche drewno to podstawa

Warto o tym pamiętać, bo może nam to oszczędzić nawet 50% kosztów drewna. Różnica pomiędzy suchym a mokrym drewnem to nawet połowa ciepła, które ono wytwarza. Jeśli zużyjemy 10m3 mokrego drewna do ogrzania domu, to suchego zużylibyśmy 5m3, a w konsekwencji – zapłacilibyśmy o połowę mniej. Pamiętajmy, że wiele zależy od tego, jak budynek został wykonany: jak jest szczelny, jak ocieplony, ile ma okien i jakiej wielkości, czy jest domem parterowym czy z poddaszem. Te wszystkie czynniki mają wpływ na ilość zużywanego paliwa.

Czyszczenie paleniska i przyłącza

Zaleca się, by, co najmniej raz w roku dokonywać przeglądu paleniska, przyłącza i komina. Jeżeli będzie konieczność przeczyszczenia przyłącza i kominka, należy pamiętać, że czynność tę wykonuje się jedynie przy wygaszonym, zimnym palenisku. Rozpocząć ją należy od otwarcia drzwiczek kasety, a następnie zdemontowania deflektora, wysuwając go do przodu z półek podtrzymujących.

Później, używając metalowego skrobaka, należy usunąć zgorzel ze ścian kominka. Aby przeczyścić przyłącze należy użyć szczotki kominiarskiej zamontowanej na metalowej spirali. Należy wprowadzić ją przez otwarty kominek do przyłącza, przesuwając w kierunku komina. Czynność tę powinniśmy powtórzyć kilka razy, aż zostanie osiągnięty zamierzony efekt. Znaczna część usuniętego osadu przedostanie się do komina, dlatego należy wybrać go przez drzwiczki kontrolne, znajdujące się w dolnej części komina. Nieczystości, znajdujące się w komorze kominka, należy zebrać metalową łopatką. Po zakończeniu wyżej wymienionych czynności powinniśmy zamontować deflektor w miejscu, w którym się znajdował i zamknąć drzwiczki paleniska, ryglem zabezpieczając je przed otwarciem.

Automatyczne sterowanie kominków

Efektywne spalanie drewna zapewniają także sterowniki kominków. Automatyka kominkowa zapewnia energooszczędność i wygodę użytkowania. Usprawnia zarządzanie temperaturą zarówno w kominkach z płaszczem wodnym, jak i w tych z systemem DGP. Obsługa sterownika odbywa się za pomocą wygodnego wyświetlacza LCD.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy