Jak wejść na wyższy level zarządzania ogrzewaniem?

Dom energooszczędny   |   TECH   |   11.12.2018


Sterowanie ciepłem to niezawodny sposób na to, by zapewnić w swoim domu komfort oraz oszczędności w czasie chłodnych miesięcy. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, obniża się także temperatura w pomieszczeniach i przychodzi czas, by odkręcić kaloryfery. Pytanie, czy wiesz jak zarządzać ogrzewaniem, by oszczędności były realne? Wskazówkami jak wejść na wyższy poziom wtajemniczenia w zarządzaniu ogrzewaniem dzielimy się w tym artykule.

Wiedza na temat zarządzania ogrzewaniem

Aby być coraz lepszym bez względu na dziedzinę: trzeba się rozwijać. Tak samo jest z zarządzaniem ogrzewaniem. Potrzebujesz wartościowej wiedzy, by umiejętnie sterować ciepłem. Nasza firma oferuje kilka sprawdzonych sposobów na to, by zdobywać wartościową wiedzę na temat zarządzania instalacją CO.

 • blog – w każdym miesiącu na blogu znajdziesz nowe porady i wskazówki, dowiesz się więcej na temat nowinek technologicznych i urządzeń do sterowania ogrzewaniem. Na blogu znajdziesz artykuły dotyczące różnych form ogrzewania pomieszczeń, doboru, montażu i wykorzystania sterowników do zarządzania ogrzewaniem oraz wiele innych.

 • darmowy kurs zarządzania ogrzewaniem – to pigułka wiedzy dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z zarządzaniem ogrzewaniem i potrzebują zwięzłych wskazówek. W kursie znajduje się 10 porad na temat różnych aspektów zarządzania ogrzewaniem + dodatkowe bonusy, które pozwalają lepiej zrozumieć cel i specyfikę zarządzania ciepłem.

 • Akademia Instalatora – to event organizowany raz lub dwa razy w miesiącu w siedzibie firmy dla instalatorów, właścicieli hurtowni i sprzedawców sterowników. Program obejmuje zarówno część pokazową (wizyta w halach produkcyjnych w Wieprzu oraz w Bulowicach), jak i część asortymentową. Szkolenia prowadzą doświadczeni pracownicy firmy.

 • Samochód wystawowy – mobilne wystawy sterowników organizowane są w różnych częściach kraju oraz za granicą. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą zobaczyć sterowników na żywo w swojej miejscowości, a chcieliby sprawdzić ich funkcjonalność oraz otrzymać więcej informacji z pierwszej ręki.

 • newsletter i media społecznościowe – warto oprócz obserwacji bloga dołączyć do grupy subskrybentów strony, a także zostać fanem strony na Facebooku. Dzięki temu masz pewność, że najświeższe informacje dotrą do Ciebie zaraz po publikacji.

Odpowiednie narzędzia do sterowania

Aby zarządzać ogrzewaniem potrzebne są oczywiście nowoczesne, elektroniczne urządzenia. Sterownik zarządzający pracą urządzenia grzewczego oraz regulatory pokojowe lub termostaty grzejnikowe w poszczególnych pomieszczeniach to podstawa, by mówić w ogóle o zarządzaniu ogrzewaniem. Warto jednak w nowym sezonie grzewczym zastanowić się nad rozbudową o nowe sterowniki, które zwiększą funkcjonalność systemu.

Rozbuduj system sterowania ogrzewaniem o nowe urządzenia

 1. Sterownik ST-11 Eco Circulation – zapewni szybkie pozyskanie ciepłej wody w punkcie poboru. Urządzenie pracuje tylko w momencie korzystania z wody, dlatego działa oszczędnie. Dzięki sterownikowi układ cyrkulacji jest wydajniejszy, a pompa cyrkulacyjna nie pracuje ciągle, dlatego jest w mniejszym stopniu wyeksploatowana. To rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym typie budynku: kamienicy, bloku, domu jednorodzinnym.

 2. Aplikacja do zdalnego zarządzania ogrzewaniem. Jeśli do tej pory sprawdzałeś i edytowałeś parametry pracy instalacji tylko w domu, to najwyższy czas, by wejść na wyższy poziom sterowania ciepłem. Koniecznie skorzystaj z możliwości sterowania z poziomu smartfona. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo zawsze wtedy, kiedy jesteś poza domem. Pośpiech, wiele obowiązków na głowie i notoryczny brak czasu – to wszystko może sprawić, że nie zdążysz w swój codzienny harmonogram dnia wpleść jeszcze obowiązków związanych z zarządzaniem ogrzewaniem. Dzięki dostępowi mobilnemu dokonasz ustawień w wolnej chwili.

 3. Czujniki otwarcia okna – choć są niewielkimi urządzeniami, to pozwolą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu w czasie, kiedy wietrzysz mieszkanie. Otwarte zawory grzejnikowe to bardzo częsta przyczyna niepotrzebnych strat ciepła w pomieszczeniu. Zamontowany w pomieszczeniu czujnik otwarcia okna bardzo szybko wykryje, kiedy okno jest otwarte i prześle sygnał o zaprzestaniu grzania, co pozwoli na ograniczenie niepotrzebnych strat ciepła.

 4. Repeater sygnału RP-3 – jego wykorzystanie to prosty sposób na to, by poprawić komunikację pomiędzy sterownikami. Dzięki urządzeniu można wydłużyć i wzmocnić sygnał pomiędzy urządzeniami i zwiększyć ich zasięg. To bezprzewodowe urządzenie może obsłużyć nawet 20 sterowników!

 5. Moduł zaworu mieszającego i-1m – to moduł rozszerzający przeznaczony do obsługi zaworu mieszającego trój lub czterodrożnego z możliwością podłączenia dodatkowej pompy zaworu. Urządzenie ma funkcję sterowania pogodowego, program tygodniowy oraz może pracować wraz z regulatorem pokojowym. Dodatkowo zabezpiecza instalację przed zbyt niską temperaturą wody wracającej do pieca, więc jest idealnym rozwiązaniem do rozbudowy systemu grzewczego i zwiększenia jego funkcjonalności.

Strategia zarządzania

Rozważne zarządzanie ciepłem wymaga odpowiedniej strategii, dzięki której oszczędności będą większe. W tym celu warto przygotować tygodniowy harmonogram grzania z wyprzedzeniem. Poświęcając kilka minut na dokonanie ustawień zbiorczo, później pozostanie już tylko kontrolowanie parametrów oraz drobne korekty w zależności od potrzeb.

 

1. Pamiętaj, że dla każdej ze stref możesz zaplanować inną temperaturę.

Najcieplejszym pomieszczeniem niech będzie łazienka, a najchłodniejszym pomieszczenie gospodarcze.

2. Uwzględnij w harmonogramie czas, kiedy jesteście w domu i kiedy dom pozostaje pusty.

Dopasuj harmonogram do pobytu dzieci w przedszkolu, szkole, swoich godzin pracy i innych zobowiązań.

3. Weź pod uwagę aktywności z podziałem na dzień i noc

Nawet kiedy wszyscy domownicy są w domu, nocą temperatura powinna być niższa.

Zarządzanie ogrzewaniem przez internet - wyższy poziom
Tworzenie harmonogramów grzania pozwala uzyskać większe oszczędności

Szczególne potrzeby domowników

W zarządzaniu ogrzewaniem ważne są oszczędności, ale jeszcze istotniejsze jest to, by domownicy dobrze się czuli w domu w trakcie pracy i wypoczynku. Planując temperaturę w danym pomieszczeniu, warto wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby domowników. Dzięki temu, że system sterowania ogrzewaniem daje tak wszechstronne możliwości i jest elastyczny, to dokonywanie zmian pod konkretnego domownika jest bardzo proste.

Zarządzając temperaturą, pamiętaj o specjalnych potrzebach domowników 

Aby zapewnić komfortową temperaturę w domu, weź pod uwagę:

 1. Wiek i aktywność ruchową domowników: osoby starsze i niepełnosprawne ze względu na gorsze krążenie czy ograniczoną sprawność fizyczną zazwyczaj lepiej czują się w wyższych temperaturach. Minimum to 20°C. Dzięki termostatom nie trzeba ogrzewać całego domu, ale wybrane pomieszczenie do optymalnego poziomu.

 2. Specjalne potrzeby domowników: jeśli w domu mieszka przykładowo dziecko z alergią, to staraj się nie przegrzewać jego pokoju. Jeśli dziecko ma kłopoty skórne, to znaczy, że zbyt wysoka temperatura będzie mu szkodzić. Wtedy najlepiej, aby nie przekraczała ona poziomu 21°C.

 3. Zwierzęta w domu: temperatura, w jakiej powinien przebywać czworonóg zależy oczywiście od rasy, warunków zdrowotnych zwierzęcia oraz okoliczności. Psy i koty, które mają grubszą sierść, są bardziej odporne na zimno i częściej się przegrzewają. Te z kolei o krótszym futrze nie są w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała, dlatego preferują cieplejsze miejsca. Równie ważny jest rozmiar czworonoga. Mniejsze zwierzęta mają większą tendencję do utraty ciepła. Zwierzęta z nadwagą mają grubszą warstwę izolacyjną, która chroni je przed zimnem. Liczy się także wiek: młode szczenięta i kociaki, a także zwierzęta starsze wymagają, by w domu było cieplej. Podobnie zwierzęta po przebytych chorobach, a także infekcjach stawowych wybierają do spania miejsca lepiej ogrzane.

Sterowanie ogrzewaniem a ochrona środowiska naturalnego

W całym procesie zarządzania ogrzewaniem nie można również zapomnieć o globalnym znaczeniu tego działania. Przede wszystkim nieprzegrzewanie pomieszczeń pozwala na mniejsze zużycie zapasów opału na zimę. Wiąże się to nie tylko z obniżeniem rachunków za ogrzewanie, ale również mniejszą eksploatacją surowców takich jak węgiel, gaz czy drewno. Mniejsze spalanie paliw to dodatkowo także mniej szkodliwych substancji dostających się do powietrza. W sezonie zimowym ma to fundamentalny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem dla komfortu i oszczędności

Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają do naszego życia. Zamiast się przed nimi bronić, znacznie lepiej korzystać z dostępnych dobrodziejstw. Zarządzanie ogrzewaniem daje komfort i poczucie, że wreszcie można realnie wpłynąć na swoje rachunki za ogrzewanie. To także koniec z dyskomfortem związanym z przegrzanymi czy niedogrzanymi pomieszczeniami. Dzięki zegarmistrzowskiej precyzji sterowniki do zarządzania ogrzewaniem dostarczają idealną temperaturę do pomieszczeń zawsze na czas.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy