Jak ochłodzić mieszkanie podczas upałów?

Porady   |   Porady   |   08.09.2015

Tegoroczne lato nie ustąpi tak szybko. Synoptycy zapowiadają, że w drugiej połowie września nad nasz kraj nadciągnie fala upałów. Gdy termostaty pokazują ponad 30°C, a skwar i duchota skutecznie utrudniają nam życie, próbujemy znaleźć schronienie w domu. Jednak podczas letnich upałów ciężko jest utrzymać w pomieszczeniu temperaturę, która zagwarantuje nam dobre samopoczucie. Nie każdy ma możliwość zainstalowania klimatyzacji w mieszkaniu, dlatego przygotowaliśmy dla was kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ochłodzić wasze cztery kąty. 

Wiatraki oraz wentylatory pokojowe

Cyrkulacja powietrza sprawia, że odczuwana przez nas temperatura jest niższa, dlatego warto pomyśleć o wiatrakach. To najpopularniejszy sposób na ochłodzenie pomieszczenia. Dobry wentylator pokojowy nie zużywa wiele prądu, bo jego moc jest rzędu 50 W. Urządzenia te często mają funkcję automatycznego obrotu, przez co kierują strumień powietrza w szerszym zakresie, niż tylko w jedno miejsce. Do chłodzenia całego pokoju lepszy będzie wentylator sufitowy.

Wietrzenie mieszkania

W nocy temperatura powietrza spada o kilka stopni, dlatego jest to najlepsza pora na wietrzenie pomieszczenia. Pozwoli to na schłodzenie murów oraz utrzymanie chłodu we wnętrzu przez dłuższy czas. Oczywiście nie wystarczy otworzyć okna na kwadrans. Pojemność cieplna powietrza jest nieporównywalnie niższa, niż ścian, dlatego na zmniejszenie ich temperatury potrzeba więcej czasu. 

Odpowiednie przysłonięcie okien

Podstawowym sposobem na uniknięcie upału w mieszkaniu jest zamontowanie rolet lub żaluzji wewnętrznych. Niektóre z nich mają dodatkową warstwę gumy lub srebrnej folii. Pochłania ona promieniowanie, a technologia sprawia, że promienie słoneczne są odbijane. W efekcie część z nich nie przedostaje się do środka i nie powoduje podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Wnętrze pozostaje zacienione i przyjemnie chłodne. 

Biel w aranżacji wnętrz

Powszechnie wiadomo, że ciemne kolory dużo bardziej się nagrzewają. Ta zasada sprawdza się również w przypadku aranżacji wnętrz. Dlatego unikajmy materiałów w ciemnych odcieniach, ponieważ przyciągają one słońce i gromadzą w sobie ciepło. Z kolei pomalowane na jasno ściany będą odbijać część docierających do mieszkania promieni słonecznych i oddawać ciepło na zewnątrz. W okresie upałów najlepiej zadbać o to, by otaczały nas dodatki w jasnych kolorach. Warto schować na jakiś czas ciemne zasłony, narzuty czy poduszki. 

Zbawienny wpływ roślin

Drzewa i rośliny są naturalną klimatyzacją, dają cień, wchłaniają nadmiar dwutlenku węgla, a wydzielany przez nie tlen poprawia nasze samopoczucie. Doskonale odczuwają to posiadacze ogrodów. Jeżeli mieszkasz w bloku, w miarę możliwości, wstaw do pomieszczenia, w którym przebywasz najczęściej, jak najwięcej kwiatów doniczkowych.

Minimalizacja uzysków ciepła

Włączony telewizor, komputer czy radio – wszystkie działające urządzenia elektryczne znajdujące się w naszych domach emitują ciepło. Korzystając z nich jedynie, gdy jest to konieczne, nie tylko oszczędzamy energię i pomagamy chronić środowisko, ale nie produkujemy dodatkowego ciepła w naszych mieszkaniach. W godzinach największych upałów lepiej wstrzymać się także z gotowaniem i pracować w kuchni w godzinach wieczornych. 

W czasie upałów trzeba po prostu szczególnie oszczędzać prąd i gaz, czyli m.in.:

  • nie gotować całego czajnika wody, gdy potrzeba nam jedynie pół szklanki,
  • nie włączać komputera tylko po to, by posłuchać muzyki,
  • gasić niepotrzebne światła.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy