Nowe ustawy budowlane i termomodernizacyjne oraz kontrole domów od 28 kwietnia

Kontrole domów to rzeczywistość, z którą właściciele nieruchomości będą musieli się zmierzyć już od 28 kwietnia.

Nowe ustawy budowlane i termomodernizacyjne oraz kontrole domów od 28 kwietnia

Niezbędne świadectwo energetyczne

Zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków i Prawie budowlanym wymagają od właścicieli domów świadectwa energetycznego, a także poddawanie się kontroli ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. I nie dotyczy to, jak do tej pory, wyłącznie budynków postawionych po 2009 roku.

Charakterystyka energetyczna budynku opiera się na obliczeniach związanych z rocznym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do ogrzewania domu, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlania. Dokument ten informuje, ile dwutlenku węgla pochodzi z budynku i jak dużo energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Kto powinien posiadać paszport energetyczny?

Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, ale jakakolwiek zmiana w budynku wpływająca na zużycie energii będzie się wiązać ze stworzeniem nowego dokumentu. Właściciele nieruchomości budowanych przed 2009 rokiem muszą posiadać świadectwo energetyczne wystawione przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i pełną zdolność do czynności prawnych.

Kontrole ruszają do domów

Kontrole ogrzewania rozpoczną się 28 kwietnia 2023 roku, a protokół stworzony w czasie ich przeprowadzania będzie zawierał dane identyfikacyjne systemu ogrzewania oraz ocenę jego sprawności. Właściciele nieruchomości będą też musieli przestrzegać zaleceń dotyczących poprawy efektywności energetycznej systemu ogrzewania, wentylacji lub klimatyzacji, które zostaną zawarte we wnioskach.

Warto być świadomym zmian w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków i Prawie budowlanym oraz przestrzegać nowych wymogów. Świadectwo energetyczne oraz kontrola ogrzewania to nie tylko obowiązek, ale również szansa na zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii.Autor:
rzecznik@techsterowniki.pl
Załączniki:
notka.png