Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem w pokojach hotelowych


Dostęp do Internetu przez WiFi, gwarancja miejsca parkingowego, przestronne i komfortowo wyposażone pokoje – tego oczekują goście w stosunku do obiektów turystycznych. Chcąc zadbać o maksymalny komfort w obiekcie noclegowym, nie można jednak zapomnieć o tym, jak ważna jest temperatura w pomieszczeniach. Zarówno ta zbyt niska, jak i zbyt wysoka powodują dyskomfort u gości i rzutują na opinie na temat obiektu.

Noclegi w Polsce – dane GUS

Ilość miejsc noclegowych w Polsce rośnie z roku na rok. Im bardziej ekskluzywny obiekt, tym większe wymagania gości. Ważny jest swobodny dostęp do Internetu, możliwość skorzystania z różnych form rozrywki, bezpieczeństwo, dobry kontakt z recepcją. Czyste, estetycznie urządzone i przestronne pokoje to za mało. Powinna w nich panować odpowiednia temperatura. Aby o nią zadbać potrzebne są systemowe rozwiązania, które pozwolą gościom poczuć różnicę. Potencjał jest duży, gdyż co roku rośnie liczba osób wypoczywających w naszym kraju. Sporą część stanowią obcokrajowcy.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2016 roku w naszym kraju udzielono aż 79 394 noclegów! Kilka ciekawych informacji na temat turystów oraz noclegów w Polsce przedstawia poniższa grafika.

Turyści i noclegi

Temperatura w pokojach gościnnych

Obiekty noclegowe to miejsca, w których w sposób szczególny trzeba zapanować nad temperaturą w pomieszczeniach. Jej poziom ma niebagatelny wpływ na komfort w trakcie wypoczynku, szczególnie nocnego, a to z kolei wpływa na samopoczucie gości. Nieodpowiedni rozkład energii w poszczególnych odbiornikach powoduje dyskomfort, generuje niepotrzebne zużycie energii, a tym samym wysokie koszty ogrzewania.

Problemy z temperaturą w pokojach gościnnych

Ogrzewanie w obiektach noclegowych

Hotele, motele, hostele, pensjonaty – to specyficzna grupa budynków, gdy mówimy o popycie na energię. Ogrzewanie wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej jest jednym z największych kosztów całkowitego zużycia energii w obiektach noclegowych. Przydatne więc będzie źródło, którym można sterować, zachowując pełną wydajność.

Wyzwaniem jest zapewnienie gościom komfortu zarówno wtedy, gdy gości jest mało, jak i w szczycie sezonu. Bez urządzeń, które regulują ciepło w pomieszczeniu, osiągnięcie pełnego sukcesu wydaje się jednak praktycznie niemożliwe. Warto sięgać po niezawodne rozwiązania, które zostaną z powodzeniem wykorzystane i przyniosą korzyści swoim właścicielom. Należy do nich bez wątpienia zaawansowana, sterowana automatyka.

Regulacja temperatury pozwoli właścicielom obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jeśli w pomieszczeniach znajdują się grzejniki, to bardzo łatwo można zacząć nimi sterować, wykorzystując w tym celu specjalne bezprzewodowe siłowniki elektryczne. To sterowniki komunikujące się z urządzeniem nadrzędnym bezprzewodowo, a więc ich montaż nie wymaga skomplikowanych prac instalacyjnych i ingerencji w obiekt.

Optymalna regulacja temperatury pozwoli w pomieszczeniach niezamieszkanych zredukować ilość ciepła dystrybuowanego do pomieszczeń do minimum. Kompletny system ogrzewania grzejnikowego z bezprzewodowymi siłownikami elektrycznymi i urządzeniem nadrzędnym umożliwią optymalne dostosowanie temperatury do obłożenia obiektu noclegowego.

Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zarządzanie energią to nie moda, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo, komfort gości hotelowych oraz oszczędności. Ważnym atutem zastosowania sterowanych zdalnie siłowników elektronicznych jest brak konieczności wprowadzania dodatkowego okablowania obiektu, co zmniejsza nakłady finansowe podczas inwestycji czy modernizacji.

Case study – Pensjonat Sekuła w Bukowinie Tatrzańskiej

Przykładem projektu z rozważnym wykorzystaniem energii jest położony w górach, a dokładnie w Bukowinie Tatrzańskiej trzygwiazdkowy pensjonat Sekuła. Za komfortowe warunki wypoczynku odpowiada instalacja wyposażona w nowoczesne sterowniki.

Umieszczony w każdym pokoju na zaworze grzejnikowym bezprzewodowy siłownik elektryczny sterowany za pomocą urządzenia nadrzędnego gwarantuje optymalne zużycie energii i obniża koszty eksploatacji obiektu. Dzięki systemowi z siłownikami grzejnikowymi obiekt gwarantuje gościom odpowiedni komfort w pokojach gościnnych bez względu na pogodę.

System sterowania ogrzewaniem grzejnikowym w pensjonacie Sekuła

Potencjał zarządzania ogrzewaniem

Obiekty noclegowe to w praktyce zaledwie jeden z wielu obszarów, w którym rozważne zarządzanie ogrzewaniem jest niezwykle istotne. Ale nie jedyny.

Tak samo ważna jest regulacja temperatury w szkołach i na uczelniach, budynkach administracji publicznej, bibliotekach. W tego typu obiektach również można zamontować sterowane bezprzewodowo siłowniki grzejnikowe i w ten sposób poprawić komfort cieplny. Co ważne, rozsądne zarządzania temperaturą wpisuje się w ideę dbałości o środowisko naturalne. Obiekty, które chcą mieć dobrą reputację, po prostu powinny być wyposażone w urządzenia o minimalnej ingerencji w środowisko naturalne. Rozsądna dystrybucja ciepła w pomieszczeniu, możliwa dzięki zamontowanemu na grzejniku, bezprzewodowemu siłownikowi elektrycznemu, zarządzanemu z poziomu nadrzędnego regulatora pozwala zaoszczędzić na energii nieodnawialnej pozyskiwanej ze spalania węgla, drzewa, czy wykorzystania gazu ziemnego. Mniejsze spalanie to również mniej trujących toksyn dostających się do powietrza, a więc realny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy.

Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – korzyści

Zarządzanie temperaturą w obiektach komercyjnych przynosi realne korzyści w różnych sferach działania pensjonatów, moteli, hosteli czy hoteli i jest dobrze dopasowane do ich specyfiki, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest uzależnione od pory roku oraz obłożenia. Poniższa grafika stanowi podsumowanie najważniejszych zalet wynikających ze sterowania ogrzewaniem w obiektach noclegowych.

Zalety montażu systemu grzejnikowego w obiektach noclegowych

Zdążyć przed sezonem

O ogrzewaniu i jego kosztach zazwyczaj zaczynamy myśleć dopiero w momencie, kiedy przenikliwy chłód daje o sobie znać. Warto jednak pomyśleć o systemie z bezprzewodowymi siłownikami elektrycznymi sterowanymi zdalnie już teraz, na spokojnie, by do samego początku mniej płacić za ogrzewanie i zagwarantować gościom optymalny komfort. Lato to najlepszy czas na to, by zamontować w obiekcie system grzejnikowy i go przetestować. Nie jest to czynność skomplikowana, a z całą pewnością opłacalna.

Rozbudowany system zarządzania ogrzewaniem – inwestycja na lata

Nowoczesne, bezpieczne, komfortowe – takie są obiekty, w których zainwestowano w zarządzane bezprzewodowo siłowniki elektryczne. Zrównoważona instalacja sprawia, że inwestor ponosi optymalne koszty zużycia energii i mniejsze koszty eksploatacyjne. Taka inwestycja to dobry sposób na promocję obiektu wśród potencjalnych gości jako lokalu nowoczesnego i inteligentnego. Pozwoli przyciągnąć nowych gości i sprawi, że obecni będą chętniej wracali.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy