Jak ogrzewać wodę latem?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   21.07.2015

Latem, kiedy nie ogrzewa się domu, a potrzebna jest tylko ciepła woda, nie sprawdzają się kotły na paliwa stałe. Warto więc sięgnąć po inne rozwiązania, takie jak podgrzewacze, panele słoneczne, czy najłatwiejsze do realizacji - baterie termostatyczne. Bez wątpienie pomogą one w ograniczeniu kosztów za ogrzewanie w sezonie letnim. 

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz

W polskich domach najczęściej stosuje się elektryczny pojemnościowy podgrzewacz, czyli tak zwany bojler. Zdecydowanie nie jest to tanie rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje on energie elektryczną do ogrzania wody. Możemy jednak nieco obniżyć koszt jego pracy. Korzystając z taryfy dwustrefowej dobry bojler może ogrzewać wodę wyłącznie w nocy. Odpowiednio duży podgrzewacz jest w stanie zapewnić wodę do kąpieli dla całej rodziny. 

Podgrzewacz przepływowy

Większe korzyści może nam dać wymiana podgrzewacza pojemnościowego na podgrzewacz przepływowy. Nie magazynuje on ciepłej wody, lecz odgrzewa wyłącznie taką jej ilość, jaka akurat jest przez nas wykorzystywana. 

Kolektory słoneczne

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów ogrzewania wody jest instalacja kolektorów, które wykorzystują darmową energię słoneczną. Do ich zalet należą między innymi: 

  • oszczędność – w zależności od poziomu naświetlenia w danym regionie, kolektory słoneczne są w stanie zaspokoić średnio 50-60% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzania wody (latem, ich skuteczność sięgnąć może nawet 90-100%),
  • wygoda – system solarnego ogrzewania wody jest bezobsługowy, nie wymaga ingerencji użytkownika oraz czyszczenia,
  • możliwość zmniejszenia kosztów zakupu i montażu kolektorów, dzięki lokalnym i ogólnopolskim dofinansowaniom,
  • ekologiczność. 

Baterie termostatyczne

W oszczędzaniu pomogą również baterie z ogranicznikiem temperatury i strumienia wypływającej z nich wody. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy z łazienki korzystają dzieci, które trudno przekonać do posługiwania się przyborami sanitarnymi w rozsądny sposób. Jeśli jesteśmy gotowi zrezygnować z komfortu, to przy umywalce możemy zastosować baterię bezdotykową z fotokomórką, która automatycznie otwiera i zamyka wypływ wody, reagującą na zbliżenie rąk. 

Paliwa konwencjonalne

Ciekawą alternatywą dla metod ogrzewania wody jest zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. To dość tanie źródło energii. Przy wykorzystaniu pojemnika wraz z wężownicą, woda pozostaje ciepła przez kilkanaście godzin po wygaszeniu kominka.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy