Inteligentne ogrzewanie i oświetlenie w domu – poznaj Sinum i inne rozwiązania TECH Sterowniki

Porady   |   Dom energooszczędny   |   03.01.2023

W domach i mieszkaniach pojawiają się coraz nowsze urządzenia, które wyręczają nas w codziennych obowiązkach, pozwalając nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Sprawdzonymi, na bieżąco rozwijanymi rozwiązaniami, są inteligentne systemy ogrzewania oraz oświetlenia. O tym, jakie dają aktualnie możliwości, piszemy w tym artykule.

W skrócie:

 • Inteligentne rozwiązania w domu gwarantują liczne korzyści, w tym umożliwiają oszczędzanie, gwarantują bezpieczeństwo, wygodę oraz komfort.
 • Wśród nowoczesnych sterowników do ogrzewania grzejnikowego, podłogowego oraz mieszanego są dostępne urządzenia o odmiennym designie i funkcjonalności, by inwestor mógł dobrać inteligentne rozwiązania grzewcze do swoich potrzeb.
 • Inteligentny system oświetlenia to ten, który włącza się, gdy domownicy tego potrzebują i wyłącza, gdy nikogo nie będzie w pomieszczeniu.
 • Zarówno na ogrzewaniu, jak i na oświetleniu można realnie zaoszczędzić dzięki rozważnemu sterowaniu za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Spis treści:

Inteligentne rozwiązania – dlaczego warto się zdecydować
Centrala EH–01 – serce nowoczesnego systemu do zarządzania domem
Inteligentny dom – ogrzewanie pod kontrolą
Inteligentny dom – oświetlenie na życzenie
Jak zaoszczędzić dzięki inteligentnym rozwiązaniom?
Sinum Cloud – zdalna, inteligentna kontrola temperatury i oświetlenia

Inteligentne rozwiązania – dlaczego warto się zdecydować

Montaż nowoczesnych rozwiązań, w tym tych do sterowania ogrzewaniem oraz oświetleniem jest korzystny z wielu różnych powodów. Wymieńmy te najważniejsze.

Oszczędności – rozumiane w sposób kompleksowy, a więc oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Nowoczesne sterowniki do ogrzewania usprawniają pracę urządzeń grzewczych, dzięki czemu ich eksploatacja jest tańsza.

Bezpieczeństwo – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zyskujemy kontrolę nad domem, w tym także przebywając poza nim, ponieważ oświetleniem oraz ogrzewaniem w pomieszczeniach można zarządzać również zdalnie.

Wygoda – możliwość włączenia światła lub jego wyłączenia w danym pomieszczeniu bez ruszania się z kanapy to wygodne rozwiązanie, które zapewniają urządzenia do sterowania. W końcu gonitwa po całym domu, by wykonać pewne czynności, nie zalicza się do przyjemności.

Komfort – dzięki nowoczesnym sterownikom do zarządzania w domowym zaciszu można zagwarantować sobie komfort, korzystając z ich różnych, zaawansowanych funkcji, przykładowo sterowniki do ogrzewania pozwalają na różnicowanie temperatury w zależności od preferencji w każdym pomieszczeniu z osobna.

Centrala EH–01 – serce nowoczesnego systemu do zarządzania domem

Niewątpliwą zaletą nowoczesnego systemu do zarządzania jest fakt, że dostępne jedno urządzenie sterujące pozwala wykonywać wiele zadań. W przypadku systemu Sinum takim urządzeniem jest centrala EH-01, która sprawnie zbiera i przetwarza informacje z urządzeń zewnętrznych, modułów wykonawczych. Dzięki temu użytkownik ma możliwość podglądu oraz edycji działania systemu zarówno z poziomu sieci domowej, jak i z dowolnego miejsca na świecie dzięki usłudze Sinum Cloud. Sama komunikacja między urządzeniami może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo.

Inteligentny dom – ogrzewanie pod kontrolą

Ogrzewanie domów i mieszkań to temat rzeka, a kwestia wysokich rachunków wraca każdego roku w okresie zimowym jak bumerang. I nikogo raczej to nie dziwi, biorąc pod uwagę ceny surowców energetycznych, a co za tym idzie koszty ogrzewania. Najskuteczniejszym sposobem na redukcję rachunków, co potwierdzają badania naukowe, jest montaż inteligentnego systemu do sterowania ogrzewaniem. Rachunki mogą się zmniejszyć nawet o 25%.

Wśród urządzeń do sterowania znajdują się te do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym oraz mieszanym. W zależności od wyboru serii urządzeń można korzystać z wielu zaawansowanych funkcji i sterować systemem grzewczym tak, by pracował wydajnie.

Wśród urządzeń do inteligentnego sterowania ogrzewaniem dostępne są:

 • regulatory pokojowe z serii Single (R-8b PLUS, R-8s PLUS, R-8pb PLUS, R-8pz PLUS),
 • regulatory pokojowe z serii Double (WSR-01, WSR-02, WSR-03, WSR-04, WSR-06, WZR-02),
 • regulatory pokojowe doramkowe z serii Frame (F-8z),
 • czujniki temperatury (CI-mini, C-8r, C-8f, C-8zr),
 • moduły przekaźnika na szynę DIN (PS-02, PS-08, PS-08 230),
 • siłowniki elektryczne (STT-869),
 • siłowniki termoelektryczne (STT-230/2, STT-230/2 S, STT-230/2 T, STT-230/2 M).

Inteligentny dom – oświetlenie na życzenie

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom w obrębie systemu Sinum można dostosowywać oświetlenie do pory roku oraz dnia z poziomu urządzenia głównego zaledwie jednym ruchem/kliknięciem, bez wstawania z kanapy. System może działać efektywnie dzięki współpracy z czujnikiem ruchu. Światło automatycznie gaśnie w pomieszczeniu, kiedy przez określony czas czujnik nie odnotuje żadnego ruchu (co pozwala zaoszczędzić, gdy zapomnimy go wyłączyć). Z kolei, gdy wykryje ruch, światło automatycznie włącza się (zapewniając bezpieczeństwo i wygodę).

W systemie SINUM sterownikiem służącym do wykrywania ruchu jest bezprzewodowy multisensor CR-01. To niewielkie, dyskretne urządzenie, które posiada aż cztery czujniki: ruchu, poziomu natężenia światła, temperatury i wilgotności. Urządzenie komunikuje się z centralą bezprzewodowo i jest zasilane bateryjnie.

Wśród urządzeń do inteligentnej kontroli oświetlenia dostępne są:

 • włączniki z serii Single (WS-01, WS-02, WS-03, WS-04, WS-06),
 • włączniki z serii Double, czyli połączenie włącznika z regulatorem temperatury (WSR-01, WSR-02, WSR-03, WSR-04, WSR-06, WZR-02, WSS-22, WSS-33, WSZ-32),
 • włączniki doramkowe z serii FRAME (FS-01, FS-02),
 • moduły przekaźnikowe (PPS-02).

Jak zaoszczędzić dzięki inteligentnym rozwiązaniom?

Jak wspominaliśmy wyżej, jedną z niewątpliwych zasad nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań są oszczędności. Automatyczne zarządzanie ogrzewaniem umożliwia zaoszczędzenie na opale (urządzenie grzewcze pracuje wydajniej), ograniczenie strat ciepła (obniżenie temperatury w pomieszczeniach nieużywanych czy np. w czasie kiedy domownicy są poza domem) i znaczną redukcję rachunków. Bardzo bogata oferta pozwala na dobór rozwiązań do potrzeb każdego inwestora.

Więcej na temat oszczędzania na oświetleniu oraz ogrzewaniu można przeczytać w naszym artykule: https://www.techsterowniki.pl/blog/sterowanie-ogrzewaniem-i-oswietleniem--oszczedzaj-na-opale-i-energii-elektrycznej-jednoczesnie

Sinum Cloud – zdalna, inteligentna kontrola temperatury i oświetlenia

Kontrola i edycja parametrów pracy ogrzewania i oświetlenia w czasie kiedy jesteś w pracy, na zakupach, w podróży? Oczywiście, nowoczesny system Sinum daje taką możliwość. Poprzez port ethernet lub WiFi można połączyć centralę EH-01 do sieci internetowej i w ten sposób sterować elektroniką w domu z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z dowolnego miejsca na ziemi. Co ważne, nawet jeśli internet chwilowo nie będzie działać, inteligentne urządzenia dalej będą pracować, ponieważ EH-01 działa w sieci lokalnej LAN. Zdalne sterowanie domem w zależności od podłączonych urządzeń daje dostęp do podglądu temperatury w pomieszczeniach, statystyk, łączenia wybranych czynności w scenę, pozwala tworzyć zaawansowane scenariusze i dopasowywać je do pór dnia.

inteligentna_kontrola_temperatury

Rejestracji można dokonać na stronie: https://sinum.tech/login

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości systemu Sinum? Zajrzyj na stronę: https://www.sinum.eu/. Możesz również wysłać e-mail lub zadzwonić. Dane umożliwiające kontakt z przedstawicielami poszczególnych działów firmy są dostępne na stronie: https://www.sinum.eu/kontakt

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy