5 czynników wpływających na jakość palenia w kominku

Sterowniki do kominków   |   Porady   |   20.12.2016

Domowe kominki to w wielu domach nie tylko element dekoracyjny, ale także dodatkowe źródło ciepła. Podczas palenia w kominku warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym do pomieszczeń dostanie się więcej ciepła, a do atmosfery mniej zanieczyszczeń. O 5 czynnikach, które mają istotny wpływ na jakość palenia w kominku, piszemy w tym artykule.

1. Odpowiednie paliwo 

W kominku przede wszystkim nie należy palić wszystkim. Spalanie w kominku śmieci jest groźne dla środowiska, a także uciążliwe dla palącego. Do palenia drewnem w kominku najlepiej wykorzystać twarde drewno drzew liściastych. Polecane gatunki to dąb, olcha, brzoza, akacja czy buk. Na jakość palenia drewnem w kominku w dużym stopniu wpływa także sposób przechowywania opału. Drewno sezonowane, czyli takie, które przeleżało w suchym i przewiewnym miejscu przynajmniej półtora roku, pali się dłużej oraz wydziela mniejsze ilości sadzy, dzięki czemu jest mniej szkodliwe dla środowiska i nie powoduje zanieczyszczeń szyby kominka.

2. Kontrola i czyszczenie komina

Dla prawidłowego palenia w kominku bardzo ważna jest coroczna kontrola i okresowe czyszczenie kominów, dokonywane przez posiadających odpowiednie kwalifikacje kominiarzy. Czyszczenia komina najlepiej dokonać po zakończeniu każdego sezonu grzewczego. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w kominie, który przez długi czas jest nieczyszczony, gromadzi się sadza, która może w każdej chwili się zapalić. Podczas pożaru komin ulega uszkodzeniu, a przez nieszczelności wydostają się trujące spaliny.

3. Właściwe rozpalanie

Metody rozpalania w kominku są te same, co w przypadku rozpalania w kotle, o czym pisaliśmy w artykule: Jak palić w piecu oszczędnie i ekologicznie. Przypominamy tylko, że aby zapewnić czyste ogrzewanie domu, należy zawsze rozpalać w piecu od góry, co przekłada się na większą efektywność spalania opału i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

4. Odpowiednia wentylacja

Zgodnie z wymaganiami formalnymi do kominka musi być doprowadzona optymalna ilość powietrza z zewnątrz. Jest ono niezbędne do przeprowadzenia prawidłowego procesu spalania, ponieważ skutkiem wadliwej wentylacji jest zasysanie powietrza z pomieszczeń.

Podczas palenia w kominku należy zapewnić dopływ powietrza zewnętrznego do spalania o wydajności nie mniejszej niż 10m³/h przypadającej na każdy kW mocy nominalnej kominka zamkniętego lub o nominalnej prędkości 0,2m/s przepływu powietrza przez otwór załadunkowy we froncie kominka otwartego. To bardzo dużo, dlatego też bardzo często w tym celu w okolice kominka doprowadza się specjalny kanał powietrzny.

5. Czyste ogrzewanie, czyli przestrzeganie zasad właściwego palenia w kominku

Warto zajrzeć do instrukcji, by sprawdzić jak palić w kominku efektywnie, jakie ilości suchego drewna najlepiej dokładać, a także by zyskać cenne wskazówki na temat tego, co robić, jeżeli spalanie przebiega nieprawidłowo. Drewno jest zdecydowanie najlepiej spalane wtedy, gdy płomienie są intensywne. Gdy drewno tylko delikatnie się tli, wydziela najwięcej zanieczyszczeń, powodując osadzanie się kreozotu w kominie.

IV fazy spalania

Cały cykl, w którego obrębie zachodzi spalanie w kominku można podzielić na 4 fazy.

Fazy spalania drewna w kominku

I Rozpalanie

Drewno jest ogrzewane, w temp. około 1000°C, wilgoć z opału ulatnia się pod postacią pary wodnej. Na tym etapie potrzebna jest duża ilość powietrza, dlatego zalecane jest pełne otwarcie kanału powietrznego.

II Termiczny rozkład drewna

Suche drewno ulega rozkładowi termicznemu, czyli pirolizie, która rozpoczyna się na powierzchni, a następnie powoli przesuwa do wnętrza spalanej kłody. Szybkość tego procesu zależy od gęstości drewna.

III Powstanie gazu drzewnego

W temperaturze przekraczającej 260°C, płomienie są żółto-czerwonawe, wciąż ważna jest ilość dostarczanego powietrza. Energia może zostać wykorzystana tylko wtedy, gdy gaz drzewny, zmieszany z tlenem spala się w temperaturze od 700 do 1000°C. Wtedy mówimy o czystym ogrzewaniu bez obciążania środowiska.

IV Faza żaru

To ostatni etap spalania. Na drewnie pojawiają się niebieskie płomyki. Po wyglądzie popiołu możemy sprawdzić, czy podjęte działania pozwoliły uniknąć ulatniania się szkodliwych substancji do środowiska i zapewnić czyste ogrzewanie. Biały, miałki proszek oznacza, że spalanie przebiegało prawidłowo i czysto. Popiół zbrylony, ciemny świadczy o tym, że spalanie nie było pełne.

Kominek w systemie grzewczym

Kominek jako element instalacji grzewczej może ogrzewać powietrze lub wodę. Pierwsze rozwiązanie nosi nazwę dystrybucji gorącego powietrza. Taki system jest skuteczny przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Ciepło wytworzone w czasie palenia w kominku można wykorzystać, rozprowadzając je do innych pomieszczeń poprzez rury o odpowiednim przekroju. Powietrze przepływa kanałami w sposób grawitacyjny lub wymuszony przez wentylator.

Gdy nośnikiem ciepła ma być woda, wtedy stosowany jest wkład z płaszczem wodnym, a zasada działania jest podobna jak w przypadku wykorzystania kotła opalanego drewnem. Woda ogrzana w płaszczu otaczającym komorę spalania kierowana jest do grzejników, a następnie po schłodzeniu wraca do kominka.

Aby zwiększyć efektywność pracy kominka grzewczego z płaszczem wodnym, można wykorzystać specjalne sterowniki mikroprocesorowe, które będą czuwać nad prawidłowością procesu spalania.Firma TECH Sterowniki oferuje w tym zakresie dwa w pełni funkcjonalne modele sterowników do kominków: ST-391 zPID oraz ST-392 zPID. Sterowniki te zarządzają pracą przepustnicy powietrza, która dostarcza tlen do komory spalania, co pozwala na zachowanie optymalnej temperatury palenia, która sprzyja czystemu ogrzewaniuSterowniki do kominków sprawnie współpracują z pompą obiegową oraz pompą dodatkową. Standardowym elementem wyposażenia jest stycznik, który pozwala na zarządzanie pracą dodatkowego urządzenia grzewczego. Płynna regulacja dopływu powietrza do spalania zapobiega wygaśnięciu płomienia oraz gromadzeniu spalin.

Sterowniki do kominków - najważniejsze funkcje

Czyste ogrzewanie domu drewnem – efektywne i ekologiczne

Kominek to nie tylko ciekawa dekoracja mieszkania, ale także praktyczne urządzenie grzewcze. Aby wytworzyć podczas spalania opału jak najwięcej ciepła i efektywnie je wykorzystywać, dobrze jest wyrobić sobie kilka nawyków odnośnie jego eksploatacji. Jak palić w kominku? Warto odpowiednio wcześniej zadbać o dobór opału, zlecić czynności konserwacyjne, a także przestrzegać zasad właściwego rozpalania i podtrzymywania ognia. W przypadku, gdy posiadamy kominek z płaszczem wodnym, montaż sterownika do kominka pozwoli łatwo i wygodnie gospodarować ciepłem i dzięki temu jeszcze niższym kosztem uzyskać pożądany komfort cieplny.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy