Zimowy ogród - czyli jak zatrzymać lato na dłużej

Porady   |   TECH   |   29.12.2015


Lato kojarzy nam się ze słońcem, swobodą i wszystkimi barwami natury. Jak zatrzymać ten cudowny czar ciepłych miesięcy na dłużej? Świetnym pomysłem jest zbudowanie ogrodu zimowego, który stanie się przedłużeniem salonu o zielony kącik lub zupełnie niezależną przestrzenią, w której przez okrągły rok w ciszy i spokoju będziemy mogli odnajdywać wytchnienie po ciężkim dniu.

 

Projekt ogrodu

 

Ogród zimowy to popularne rozwiązanie architektoniczne w domach jednorodzinnych, które wpływa na walory estetyczne i użytkowe budynku. Jest to zarówno sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej, jak i wzbogacenia wnętrza o efektowny widok na otaczający je ogród. Powinien on nie tylko spełniać wymagania użytkowe, ale także dobrze komponować się z bryłą domu i być zgodny z wymaganiami budowlanymi. Dlatego warto, aby konstrukcję zaprojektował doświadczony architekt. Określi on np. jej kubaturę, odpowiedni kąt nachylenia dachu, wytrzymałość profili itp.

 

Dobra lokalizacja

 

Jeżeli ogród zimowy ma nam służyć głównie do odpoczynku, najlepiej by znajdował się po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w nim zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni. Ogród zlokalizowany od południa może stać się z kolei prawdziwą oranżerią. Duża ilość promieni słonecznych pozwoli na uprawę egzotycznych kwiatów i roślin. Najmniej korzystne jest usytuowanie ogrodu zimowego od strony północnej. Do takiego pomieszczenia będzie docierać niewiele światła, dlatego przez cały rok będzie zacienione i raczej chłodne. Takie rozwiązanie ma jednak zaletę – konstrukcja zapewni doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do budynku w okresie jesienno-zimowym.

 

Ogrzewanie ogrodu zimowego

 

Najkorzystniejszym sposobem na dostarczenie ciepła jest zastosowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Zapewnia ono w miarę równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Niestety, nagrzana podłoga stosunkowo długo się wychładza, co może być kłopotliwe w chwili, gdy słońce zaczyna szybko nagrzewać wnętrze. Wydajność cieplna takiego ogrzewania może być też niewystarczająca przy większym mrozie.

 

Wentylacja

 

Dobra wentylacja ogrodu zimowego ma znaczenie nie tylko dla rozwoju roślin, ale bezpośrednio wpływa także na komfort użytkowników ogrodu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dobrą wentylację. W cieplejszych okresach roku możemy otwierać lub uchylać okna, w chłodniejszych - wystarczają nawiewniki i wywietrzniki. System wentylacji może być grawitacyjny: nawiewniki tuż nad podłogą oraz wywietrzniki, czyli kratki wywiewne u góry, pod zadaszeniem. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje zaprojektowanie drzwi przesuwnych, harmonijkowych lub uchylno-przesuwnych, które gwarantują dobre i szybkie wietrzenie pomieszczenia.

 

Oszklenie ogrodu zimowego

 

Kolejnym aspektem mającym wpływ na funkcjonalność i wygląd ogrodu zimowego jest rodzaj zastosowanego szkła. Jakość zastosowanego materiału do oszklenia zadecyduje o ilości pozyskiwania światła, izolacji cieplnej oraz estetyce i elegancji ogrodu zimowego. Rodzaj szkła trzeba dobrać w zależności od przeznaczenia ogrodu zimowego, czyli funkcji jaką będzie on spełniał. Jeżeli mamy większe oczekiwania co do możliwości utrzymywania ciepła wewnątrz ogrodu zimowego, konieczne jest użycie szkła o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dlatego też warto zastosować specjalne oszklenie wykonane ze szkła organicznego lub poliwęglanu litego, posiadającego duży współczynnik przewodności energii (wysokie pozyskiwanie energii słonecznej) oraz jednocześnie niski współczynnik przenikania ciepła (dobra ochrona przed stratami ciepła).

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.