Wygrzewanie posadzki: jak przygotować ogrzewanie podłogowe?

08.06.2022

Wygrzewanie posadzki: jak przygotować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodne rozwiązanie wykorzystywane zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przemysłowych. Aby przynosiło inwestorom korzyści, każdy etap inwestycji musi być przeprowadzony w sposób fachowy. Obok wyboru najlepszych materiałów i montażu, który należy zlecić fachowcom, istotnym etapem jest wygrzewanie wylewki. Dlaczego jest to tak istotne? Do czego może doprowadzić pominięcie tego procesu? I przede wszystkim: jak krok po kroku przeprowadzić go prawidłowo?

Czym jest jastrych?

To końcowa warstwa wylewki. Przed jej wykonaniem trzeba zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie rur w pętlach. Jastrych stosuje się zarówno na płytach betonowych, jak i stropach w celu wyrównania powierzchni. Dzięki temu wszystkie ubytki zostają wypełnione, podłoże jest wypoziomowane i gotowe do ułożenia wierzchniej warstwy. Wylewka musi mieć odpowiednią grubość. Wylanie zbyt cienkiej będzie powodować pękanie. Dodatkowo taka wylewka wygłusza dźwięki i zapobiega utracie ciepła.

Na czym polega wygrzewanie podłogówki?

To czynność, którą wykonuje się przed położeniem wierzchniej warstwy podłogi, czyli płytek lub paneli. Wygrzewanie rozpoczyna się w momencie, kiedy na podłodze są ułożone rury grzejne zalane wybranym rodzajem wylewki. Wygrzewanie wylewki to proces bardzo ważny, gdyż warunkuje dobre działanie całego systemu podłogowego, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia podłogi. Niewłaściwe przeprowadzenie może skutkować jej zniszczeniem.

Jak i kiedy wygrzewać podłogówkę?

Najlepiej w tym celu wykorzystać grzałkę elektryczną albo pompę ciepła. Najlepiej ten proces przeprowadzić późnym latem, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Podczas wygrzewania wylewki pozbywamy się nadmiaru wody z wylewki. Cały proces trwa tylko kilka tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że wygrzewanie będzie przebiegać nieco inaczej w zależności od rodzaju wylewki. Cały proces opisujemy w dalszej części artykułu.

wygrzewanie-posadzki

Dlaczego wygrzewanie wylewki jest takie ważne?

Zacznijmy od tego, że wylewka pod podłogówkę jest znacznie grubsza od tej standardowej. W związku z tym zawiera więcej wody. Jej wyparowanie zajmie więc też więcej czasu. Dzięki wygrzewaniu wylewki pozbywamy się nadmiaru wody, następuje równomierne odpowiedzenie wilgoci oraz usunięcie naprężeń, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia warstwy wierzchniej paneli czy płytek lub zniszczenia brzegów posadzki.

Dodatkowo trzeba dodać, że jeśli jastrych nie zostanie w odpowiednim stopniu wygrzany, to jego dolna oraz górna warstwa będą posiadały różną wilgotność, co w efekcie, po uruchomieniu ogrzewania sprawi, że nastąpi odkształcenie całej płyty grzewczej. Brzegi płyty mogą wygiąć się ku dołowi, a wewnętrzna powierzchnia płyty uniesie się i straci kontakt z izolacją.

Dodatkowo może dojść do pękania płytek ceramicznych czy pozostawienia szczelin pomiędzy deskami podłogi, odklejania się podłóg od wylewki czy ogólnej deformacji drewna.

Sprawdź także: Jak wybrać materiał na posadzkę pod podłogówkę

Ważne czynniki w trakcie wygrzewania podłogówki

Skoro już wiemy, jak istotne jest wygrzewanie wylewki, to czas, aby się przekonać, dlaczego trzeba to zrobić umiejętnie. Kluczowy jest czas. Jeśli zaczniemy zbyt wcześnie wygrzewać, to jastrych nie osiągnie odpowiedniej wytrzymałości.

Zanim nastąpi zawiązanie, należy chronić powierzchnię przed nadmiernym wysychaniem. Sam proces jest dość czasochłonny, ale warto pamiętać o tym, że nie cała woda musi odparować w czasie wygrzewania. Część procesu nastąpi samoistnie w czasie naturalnego suszenia.

wygrzewanie posadzki

Temperatura. Bardzo ważne, by była odpowiednio dobrana. Nie może być zbyt wysoka, gdyż proces musi przebiegać w określonym tempie. Co to oznacza? Woda przy zbyt gwałtownym ogrzewaniu nie da rady nagrzać się prawidłowo i nastąpi wygięcie płyty na skutek uniesienia jej krawędzi. Temperatura zasilania musi być stała, nie można jej zmniejszać na noc. Nie warto stosować żadnych nawiewów z nadzieją, że w ten sposób jastrych szybciej wyschnie. Raczej spowoduje to, że będzie wysychał nierównomiernie.

Czas. Z wygrzewaniem wylewki nie należy się spieszyć. Trzeba uwzględnić czas potrzebny na wiązanie betonu. W przypadku jastrychu cementowego wynosi minimum 21 dni, a anhydrytowego 7 dni. Kiedy najlepiej wygrzewać podłogówkę? Poza sezonem grzewczym, ponieważ budynek nie traci w tym czasie ciepła do otoczenia, a jedynie jest ono wykorzystywane wyłącznie do suszenia jastrychu.

Urządzenie ogrzewające. Pamiętajmy, że nie każdym urządzeniem można przeprowadzić wygrzewanie podłogówki. Dużo zależy od punktów skrajnych oraz gwarancji zamontowanych urządzeń. W przypadku powietrznych pomp ciepła największym zagrożeniem jest niska temperatura wody powrotnej do skraplacza w procesie rozmrażania parownika. Zabrania się wykonywania wygrzewania pompą ciepła w okresie zimowym.

Koszty. Jeśli proces wygrzewania przebiega zgodnie ze wszystkimi wytycznymi i normami, to koszty grzania w pierwszym sezonie nie przekroczą 5-10% ze względu na szczątkową wilgotność, która może się pojawić w posadzce czy przegrodach. Warto pamiętać, że bez poprawnego wygrzania dodatkowo wzrosną koszty, nawet dwukrotnie, gdyż wilgoć z posadzki będzie odparowywać.

Zalecenia producentów. Zawsze je sprawdzajmy. Warto również pamiętać o tym, że niektórzy producenci wręcz wymagają, by przesłać im raport wygrzania podłogówki oraz wykonania próby szczelności, by móc uzyskać gwarancję. Trzeba również pamiętać o normie PN-EN 1264.

Przeczytaj także: 10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki

Wygrzewanie jastrychu cementowego

Przypomnijmy, że wygrzewanie cementowej wylewki możemy rozpocząć najwcześniej po 21 dniach od jej położenia. Ważne znaczenie ma temperatura. Wygrzewanie w przypadku takiej wylewki zaczyna się od temperatury mniej więcej o 10°C wyższej niż temperatura otoczenia. Co 2–3 dni należy ją podnosić, aż do momentu uzyskania temperatury o wartości 50°C. Taką temperaturę utrzymuje się przez 5 dni, a następnie znów obniża co 2–3 dni do poziomu 25°C. Ważne jest wietrzenie pomieszczenia. Nie można jednak dopuścić do tego, by powstawały przeciągi, gdyż może to doprowadzić do nierównomiernego wysychania wylewki.

Wygrzewanie jastrychu anhydrytowego

Zasada jest podobna, ale stopniowe podnoszenie temperatury powinno się odbywać do poziomu 55°C i utrzymywać do 5 dni. Ważne, by przed rozpoczęciem procesu sprawdzić informacje zamieszczone w instrukcji. Potem systematycznie zmniejsza się temperaturę aż do uzyskania poziomu 20–25°C. Trzeba dodatkowo pamiętać, że na powierzchni wylewki nie mogą się znajdować przedmioty, które mogłyby ograniczyć odparowywanie wody z wylewki.

Próba wilgotności

Trzeba ją przeprowadzić po wygrzaniu wylewki. Na czym ona polega? Fachowo można przeprowadzić ten proces z wykorzystaniem wilgotnościomierza. Wilgotność po wygrzaniu posadzki nie może przekroczyć 0,3% dla wylewek anhydrytowych oraz 1,8 % dla jastrychów cementowych. Dla wykładzin ceramicznych można ten proces nieco uprościć. Wystarczy rozłożyć folię PE o powierzchni około 1 m² na danej powierzchni wylewki, a jej brzegi skleić taśmą. Po upływie doby należy sprawdzić, czy na folii znajdują się kropelki odparowanej wody. Jeśli tak, to oznacza, że wylewka nie jest jeszcze w odpowiednim stopniu wygrzana. W takiej sytuacji należy ponownie włączyć ogrzewanie i rozpocząć proces jeszcze raz. Później można znów przeprowadzić próbę wilgotności.

ogrzewanie-podlogowe

Co dalej, czyli efektywne zarządzanie podłogówką

Aby osiągnąć wymierne korzyści z montażu podłogówki, potrzebne są odpowiednie materiały oraz fachowa wiedza i doświadczenie osób zajmujących się montażem. Ważne jest też wykonanie czynności w odpowiedniej kolejności. Jednym z nich jest też domowa automatyka, która pozwoli zarządzać ogrzewaniem w sposób efektywny.

efektywne-zarzadzanie-podlogowka

Wygrzewanie podłogówki jest konieczną, obowiązkową praktyką budowlaną. Nie można pominąć tego etapu. Każdą podłogę należy wygrzać, by stanowiła solidną podstawę dla posadzki. Dzięki odpowiedniemu wygrzaniu wylewka będzie miała odpowiednie parametry wytrzymałości, a także walory estetyczne.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zamontować podłogówkę, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym zebraliśmy pytania i odpowiedzi, które pojawiają się najczęściej w tym temacie: 7 kluczowych pytań o instalację wodnego ogrzewania podłogowego

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy