Systemy odzyskiwania wody deszczowej

Porady   |   TECH   |   04.08.2015


90% zużywanej przez nas wody najczęściej nie służy do celów spożywczych, lecz do spłukiwania toalet, prania, sprzątania, podlewania kwiatków oraz mycia samochodu. Woda ta nie musi być wodą pitną. Do tych czynności możemy wykorzystać wodę deszczową, która spływa z dachu. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale ma także wymierne korzyści – mniej zapłacimy za wodę dostarczaną z wodociągu oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. 

 

Średnia suma opadów w Polsce wynosi około 660 mm[1]. Przyjmuje się, że w ciągu trwającego 20 minut deszczu można zebrać około 340 litrów wody. Deszczówka może pokryć większość zapotrzebowania na wodę, z wykluczeniem celów spożywczych i higieny osobistej. Do jej gromadzenia używa się szczelnych, nieprzezroczystych zbiorników, naziemnych lub podziemnych. Ich wielkość jest uzależniona od potencjalnej ilości zbieranej wody, a więc i od powierzchni dachu. Naziemne zbiorniki na deszczówkę  służą do zbierania wody z rur spustowych, które odprowadzają ją z rynien. Są wyposażone w kran umożliwiający bezpośredni pobór wody oraz w pokrywę zabezpieczającą przed niepowołanym otwarciem. Podziemne zbiorniki na wodę deszczową montowane są wraz z rurą wznoszącą oraz teleskopową przedłużką, która umożliwia regulację głębokości usadowienia zbiornika. Wewnątrz zbiornika może być zamontowany filtr mechaniczny oraz przelew z syfonem. 

 

Woda deszczowa jest czysta i wolna od zarazków, jednak zawiera roztwory słabych kwasów węglowych. W związku z tym ma ona właściwości korozyjne. Aby bezpiecznie z niej korzystać  wystarczy jedynie zainwestować w odpowiedni system wykonany z tworzyw sztucznych, w skład którego wchodzi instalacja i zbiornik gromadzący wodę z opadów atmosferycznych. Deszczówka ulega zanieczyszczeniu w czasie spływania po powierzchni dachu oraz w rynnach, dlatego konieczne jest założenie specjalnego filtra, dzięki któremu pozbędziemy się wszystkich śmieci. Odpowiednio przefiltrowana woda może być wykorzystana do prania i sprzątania. Woda deszczowa jest mniej twarda w porównaniu do wody wodociągowej, zatem zużywa się do niej mniejszą ilość detergentów. Poza tym zawory i urządzenia przepłukiwane wodą deszczową są mniej podatne na osadzanie się kamienia, a co za tym idzie, rzadziej się psują. 

 

Woda szara

 

Z instalacją wody deszczowej może zostać połączona bądź też działać niezależnie instalacja wody szarej. W ten sposób określa się wodę zużytą, odzyskaną dzięki specjalnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji. System ten ma za zadanie zbierać wodę z brodzików, wanien, umywalek i pralek. Następnie przepuszczana jest ona przez system filtrów naturalnych, biologicznych i mechanicznych. Instalacja musi mieć oddzielną sieć przewodów przechwytujących wodę szarą i dystrybuujących ją po uzdatnieniu. Po jej oczyszczeniu powstaje woda przemysłowa, która gromadzona jest w podziemnych zbiornikach, skąd pompa przetłacza ją do urządzeń odbiorczych. 

 

Zbiorniki na deszczówkę to sposób na oszczędność pieniędzy, a także na ochronę niewielkich zasobów wody. Ich wykorzystanie przy domach jednorodzinnych wpływa korzystnie na ochronę środowiska. Zarówno w budynkach już istniejących jak i podczas budowy nowego domu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem zbiorników na wodę deszczową

 

 

[1] Klimat w Polsce oraz analiza programów działań pod kontem zmian klimatu do 2015 roku, KZGW

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.