Nowoczesne ogrzewanie domu – poznaj sposoby, które zyskują na popularności

Nasze produkty   |   Sterowniki do energii odnawialnej   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   07.07.2016

Coraz częściej mówi się o ekologii i zmniejszaniu kosztów ogrzewania, które ze względu na ciągły wzrost cen paliw są sporym obciążeniem budżetu. Jak jednak będzie wyglądał dom przyszłości? Czy już dzisiaj możemy rozważyć rozwiązania, które zaoszczędzą nasz czas, będą łatwe w obsłudze i energooszczędne?

Ogrzewanie największym kosztem utrzymania domu

Aktualnie na ogrzewanie domu przeznaczamy nawet 70-80% całych kosztów eksploatacyjnych.Dzieje się tak z powodu dużych strat ciepła, ciągłego wzrostu cen paliw oraz przestarzałych systemów grzewczych. W Polsce ze względu na położenie geograficzne ogrzewamy domy średnio przez 7 miesięcy w roku. Z tego powodu już w niedługiej przyszłości budynki mieszkalne będą wyposażone w nowoczesne systemy, które znacznie zredukują roczne wydatki na energię.

W Polsce nadal używa się paliw kopalnianych, których zasoby z każdym rokiem się kurczą. Cały proces wydobywania, transportu i spalania węgla ma również negatywny wpływ na środowisko, a normy narzucane nam przez Unię Europejską sprawiają, że prędzej czy później inwestycja w nowoczesne ogrzewanie domu będzie po prostu bardziej opłacalna. Nie oznacza to jednak, że paliwa kopalniane wyjdą zupełnie z użycia, gdyż już teraz są dostępne kotły klasy 5 charakteryzujące się niską emisją pyłu (do 40mg/m3), tlenku węgla (do 500 mg/m3), gazowych zanieczyszczeń organicznych (do 20 mg/m3) oraz sprawnością cieplną na poziomie 87%.

Nowoczesne ogrzewanie domu to nic innego jak wykorzystanie energii zakumulowanej w gruncie, wodzie czy w powietrzu.

Sposoby na ogrzewanie domu przyszłości

Ogrzewanie w domach przyszłości

Jeśli za kilka lat wejdą w życie przepisy, które sprawią, że używanie węgla do ogrzewania domu stanie się nieopłacalne, będziemy wykorzystywać różne rodzaje kotłów. Pierwszą opcją są kotły na biomasę, które dzięki urządzeniom sterującym są w znacznym stopniu zautomatyzowane. W domach przyszłości ogrzewanie może odbywać się również za pomocą kotłów na gaz lub olej, jednak są one na tyle kosztowne, że warto rozważyć pozostałe możliwości. Ich podstawową zaletą jest jednak duża sprawność grzewcza, bezobsługowość oraz ekologiczność.

Sprawność grzewcza to bezwymiarowa wielkość, która określa w jakim stopniu dane urządzenie przekształca energię występującą w jednej postaci w energię w innej postaci.

W drugiej połowie zeszłego stulecia domy wykorzystywały rocznie ponad 150 kWh/m2, dzisiejsze domostwa zużywają 70-100 kWh/m2. Szacuje się, że w przyszłości budynki mieszkalne będą zużywały zaledwie 5-15 kWh/m2. By uzyskać takie normy inwestorzy zaczną stosować nowoczesne formy grzewcze, które są dostępne już dzisiaj.

Roczne zużycie energii

Sposoby na nowoczesne ogrzewanie domu rozwijają się w kierunku coraz bardziej ekologicznych i efektywnych rozwiązań. Dwa z nich, które zdobywają coraz większą popularność, to pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną z otoczenia, taką jak powietrze, wodę czy grunt do ogrzewania domu. Ich działanie odbywa się na zasadzie odwrotnego chłodzenia, pobierając energię z zewnętrznego źródła i dostarczając ją do wnętrza budynku. Urządzenie grzewcze wraz z odbierającym ciepło z gruntu wymiennikiem o powierzchni 300-1000 m2 jest w stanie uzyskać moc na poziomie 10 kW. Pompy ciepła są bardzo efektywne i oszczędne, ponieważ zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, a jednocześnie mogą generować więcej ciepła. Są również bardziej ekologiczne, ponieważ nie emitują spalin ani gazów cieplarnianych. Do ich wad można jednak zaliczyć wysoki koszt instalacji, wielkość i uzależnienie od energii elektrycznej.

W domach przyszłości do ogrzewania będą również wykorzystywane kolektory słoneczne, które już dziś można zobaczyć na wielu dachach. Wykorzystują one darmową energię słoneczną, która służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomaga ogrzewanie domu. W Polsce ze względu na stopień nasłonecznienia wykorzystuje się je głównie do pierwszej czynności, zmniejszając zużycie energii nawet o 60% (w cieplejszych miesiącach nawet do 86%). Warto wiedzieć, że moc uzyskiwana przez systemy solarne jest wprost proporcjonalna do ich powierzchni. Korzystanie z energii słonecznej jest ekologiczne i przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Niestety, ich działanie jest uzależnione od stopnia naświetlenia, a instalacja kolektorów słonecznych jest kosztowne na etapie inwestycji.

Nowoczesne metody ogrzewania domu, do których zaliczają się pompy ciepła czy kolektory słoneczne, mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz oszczędność energii. Te innowacyjne rozwiązania są nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla domowych budżetów, oferując wydajne i ekologiczne metody ogrzewania.

Innym sposobem na odzyskiwania energii może być również zastosowanie rekuperatorów. Rekuperatory to systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła, które nie służą bezpośrednio do ogrzewania naszego domu, ale wspomagają oszczędność energii właśnie dzięki odzyskowi ciepła. Ich głównym celem jest poprawa efektywności energetycznej budynku poprzez redukcje strat ciepła związanych z wentylacją. Zastosowanie takich systemów pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 20-30%. Rekuperatory są energooszczędne, chociaż ich montaż może być kosztowny. Należy jednak pamiętać, że nie mogą pełnić roli samodzielnego systemu ogrzewania. Stanowią one jedynie system wspomagający inne metody ogrzewania.

Korzyści wynikające z nowoczesnych systemów ogrzewania domu:

  • niższe koszty pozyskania energii oraz brak uzależnienia od dostawców paliw;
  • mniejsze koszty utrzymania systemu grzewczego;
  • możliwość skorzystania ze wsparcia finansowego w postaci kredytów preferencyjnych lub dotacji;
  • wykorzystywanie źródeł alternatywnych, które nie szkodą środowisku;
  • oszczędność czasu potrzebnego do obsługi urządzeń starszego typu.

Sterowniki – cenne wsparcie dla nowoczesnego ogrzewania domu

Dom przyszłości to nie tylko sposób ogrzewania, ale również urządzenia odpowiadające za sterowanie wybranym systemem tak, by był on jak najbardziej opłacalny i nie wymagał od nas większej ingerencji. W każdym pomieszczeniu powinna panować inna temperatura, którą będziemy mogli ustawić za pomocą regulatorów pokojowych. Precyzyjna gospodarka temperaturowa poszczególnych pomieszczeń budynku to sposób na generowanie oszczędności i dbałość o środowisko naturalne.

Zalecane temperatury w pomieszczeniach

W domach przyszłości temperaturą będzie sterował panel centralny, który umożliwia obniżanie jej na czas naszej nieobecności. Wydajnym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania podłogowego, które dzięki sterownikom umożliwia prostą i intuicyjną kontrolę temperatur.

Ustawienie harmonogramu pracy urządzeń będzie standardem, który zwiększy nasz komfort cieplny i zapewni większą efektywność systemów grzewczych. Musimy pamiętać o tym, że tylko kompleksowe rozwiązania polegające na łączeniu systemu grzewczego i sterowników do energii odnawialnej sprawią, że domy w przyszłości będą zużywały znacznie mniej energii, chroniąc środowisko i zmniejszając nasze wydatki.

Sposoby ogrzewania domu przyszłości są już dostępne

Pompy ciepła czy kolektory słoneczne są już dostępne na rynku, jednak ze względu na koszty inwestycyjne nie są jeszcze bardzo popularne. W niedalekiej przyszłości będą jednak stanowiły główne źródło ciepła, gdyż już teraz dąży się do tego, by domy były jak najbardziej samowystarczalne i pozyskiwały energię z otoczenia nie eksploatując wyczerpalnych zasobów Ziemi.

A wy jak wyobrażacie sobie domy przyszłości? Który system grzewczy będzie najbardziej popularny już za kilkanaście lat?

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Tomasz

Witam, normy i przepisy to jedno a zycie zwyklych ludzi to drugie, bardzo ladnie to obrazuje ilosc wnioskow i inwestycji w domy ekologiczne i pasywne podobno to przyszlosc , budowa koszty niebotyczne, eksploatacja domu pasywnego ktos wie jak zrobic aby nie wyjsc z domu kilka razy na dzien zeby temperatura nie spadla o 1 stpien? pompa Ciepla jest bardzo droga i tez sie psuje nie spotkalem firmy ktora po okresie gwarancji wimienia ja za free. Kolektory wodne przewymiarowane sie psuja a jak dopasowac ich obciazenie jezeli dom jest duzy i zmienia sie stala uzytkowników? No i super wynalazek panele fotovoltaniczne, wszystko super, sprawnosc zadna 15 procent, koszty wielkie awaryjnisc wysoka, podsumowujac jeszcze nie widzialem instalacji ktora by sie zwrocila a co dopiero dala zysk. Jak znam zycie ktore ladnie reguluje wszystkie nowinki, węgla i jego pochodnych jeszcze dlugo nic nie wypedzi z naszego kraju, a firmy ktore ulepszaja ten proces spalania cenie i szanuje ze potrafia wycisnac z tej technologii jeszcze wiecej. Uzysk energii z wody wiatru i slonca to nie unikniona przyszlosc tylko kto to zrobi dla zwyklego zjadacza chleba aby bylo go na to stac? Nie poruszylem wielu innych procesów uzyskiwania energi ze wzgledu na wysoki koszt ( z lodu , z źródel termalnych).

Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Dzięki aplikacji eModul teraz możesz zdalnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości.

Zobacz więcej
Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Przewodowo-bezprzewodowa seria 4 to system umożliwiający równoczesne regulowanie pracy ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Sprawdź, czym wyróżnia się nowa seria sterowników.

Zobacz więcej
Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Zamontować grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To dylemat wielu inwestorów. Dobra wiadomość jest taka, że każdym systemem grzewczym można efektywnie zarządzać dzięki sterownikom.

Zobacz więcej