Sauna - zdrowa przyjemność

Sterowniki specjalistyczne   |   Porady   |   TECH   |   15.12.2015


Sauny parowe, suche czy te na podczerwień, cieszą się stale rosnącą popularnością. W Finlandii sauna jest stałym elementem wyposażenia domu. Jej zalety doceniane też są w Polsce, szczególnie, gdy za oknem są zimowe chłody. Przy jej konstrukcji musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na wysokość pomieszczenia, odpowiedni i bezpieczny piec, właściwy rodzaj drewna, zabezpieczenie ścian i prawidłową wentylację.

 

Materiały 

 

Ściany i sufit mogą mieć konstrukcję szkieletową lub z bali drewnianych. W konstrukcji szkieletowej do stelaża drewnianego mocuje się od wewnątrz panele grubości 12-14 mm, najlepiej z drewna świerku skandynawskiego, jodły kanadyjskiej, osiki lub cedru. Od zewnątrz stelaż można wyłożyć na przykład drewnem, płytą pilśniową albo gipsowo-kartonową i wykończyć w dowolny sposób. Aby sauna nagrzewała się szybko, a zużycie energii było jak najmniejsze, kabinę należy odpowiednio zaizolować.

 

Posadzka musi być odporna na wysoką temperaturę i wodę, a jednocześnie nieśliska. Niektórzy producenci oferują standardowe drewniane kratki podłogowe.

 

Ławki, oparcia i zagłówki powinny być wykonane z gatunków drewna, które stosunkowo najmniej się nagrzewa: osiki, cedru lub afrykańskiego gatunku abachi. Ławki rozmieszcza się wzdłuż ścian - w odstępach pionowych około 42 cm (najniższa - również 42 cm od posadzki).

 

Drzwi i przeszklenia. Do kabiny sauny powinny prowadzić drzwi drewniane z przeszkleniem albo drzwi szklane z drewnianymi uchwytami i klamkami. Muszą one otwierać się na zewnątrz przez delikatne pchnięcie. Dodatkowe przeszklenia w ścianach optycznie powiększają kabinę i wpuszczają światło. Przeszklenia wykonuje się ze szkła hartowanego. Można też zamontować kabinę przy oknie zewnętrznym - najlepiej drewnianym.

 

Wentylacja sauny i łaźni parowej

 

Najczęstsze błędy przy projektowaniu sauny i łaźni parowych dotyczą wentylacji. Poza niekomfortową kąpielą mogą spowodować zawilgocenie pomieszczenia, a w skrajnych sytuacjach przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar.

 

Powietrze musi bez przeszkód przepływać wokół kabiny sauny i swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Temperatura wokół sauny nie może przekraczać 35°C. W domowych łaźniach wystarczy wymiana powietrza przez otwieranie

 

Piec do sauny

 

Saunę można ogrzać piecem elektrycznym lub piecem na drewno.

  • Piece elektryczne są najpopularniejsze, bo tańsze niż piece na drewno, najwygodniejsze w obsłudze i niekłopotliwe w montażu. Mogą być stojące, zawieszane na ścianie lub - do małych kabin - montowane pod ławką kabiny.
  • Piece na drewno - stosuje się je wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia energii elektrycznej. Najnowsze typy pieców - kombi - mają wbudowany generator pary oraz pojemniki na zioła, dzięki którym można korzystać z trzech rodzajów kąpieli: suchej, mokrej oraz parowej.

 

Sterowanie

 

Najprostsze piece mają włącznik, regulator temperatury i wyłącznik czasowy. Te sterowane elektronicznie mają panel, na którym można zaprogramować czas włączenia i wyłączenia pieca, temperaturę i poziom wilgotności, a także zablokować dokonywanie zmian w ustawieniach. Panel może być montowany na zewnątrz kabiny. Warto także pomyśleć o zainstalowaniu sterowników do sauny, który zagwarantuje komfort, bezpieczeństwo i optymalną temperaturę

 

Dowiedz się więcej o sterownikach do sauny.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.