Montaż elektrofiltrów – nowoczesny sposób na ograniczenie emisji pyłów

Sterowniki specjalistyczne   |   TECH   |   09.06.2016


Większość osób myśląc o ogrzewaniu w swoim domu, zwraca przede wszystkim uwagę na to, by paliwo było tanie i wydajne. Niższa cena to najczęściej jednak także niższa jakość, co z kolei przekłada się na szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne są zanieczyszczenia pochodzące ze źródeł emisji znajdujących się na wysokości do 40 metrów nad ziemią. W rankingu dotyczącym poziomu zanieczyszczeń powietrza, w UE przoduje Polska. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 7 polskich miast, na czele z Żywcem. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabierają działania zapobiegawcze.

Zatrważające wyniki badań

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm: większość mieszkańców na całym świecie jest narażona na przekraczające dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. W raporcie opublikowanym w maju tego roku przez WHO zaprezentowano pomiary jakości powietrza dla 3 tys. miast w 103 krajach na całym świecie. Uwzględniono w nim poziom pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Z podanych statystyk wynika, że aż w 80% miast na świecie dopuszczalna norma zapylenia została przekroczona. W Unii Europejskiej listę otwiera Żywiec, gdzie stężenie pyłów o średnicy 2,5 mikrograma (PM2,5) wynosi aż 43ug/m³, przy czym dopuszczalna norma wynosi 10 ug/m³. Innymi słowy graniczna wartość została przekroczona aż czterokrotnie.

 

Poniższy wykres obrazuje 10 polskich miast, w których jakość powietrza jest zdecydowanie najgorsza. Aż 7 z wymienionych znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w całej Unii Europejskiej.

elektrofiltrpng

Przyczyny powstania zanieczyszczeń i sposoby przeciwdziałania

Choć przyczyn powstania smogu jest wiele to za najpoważniejszą uznaje się niską emisję. Jest ona przede wszystkim wynikiem ogrzewania domów z wykorzystaniem wątpliwej jakości węgla czy takich produktów węglowych jak muł i flot węglowy, śmieci itp. Za zły stan powietrza odpowiadają również piece i kotły o przestarzałej konstrukcji, które nie spełniają standardów emisyjnych. W dużym stopniu do powstania szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń przyczynia się także ruch uliczny, zakłady przemysłowe i elektrociepłownie.

 

Niebezpieczne stężenie pyłów jest powodem wielu groźnych chorób układu krążenia, oddechowego czy odpornościowego. Powstaje zatem pytanie: jak poprawić jakość powietrza? Przełomem może być tylko wprowadzenie rozwiązań systemowych.

 

Jednym z nich jest ustawa antysmogowa, którą w ubiegłym roku podpisał prezydent. Technicznie to poprawka do art. 96 w ustawie Prawo Ochrony Środowiska. W praktyce uprawnia ona władze lokalne do wprowadzenia na swoim terenie norm technicznych, emisyjnych i jakościowych odnośnie instalacji grzewczych i spalania paliw. Jako że problem niskiej emisji tkwi nie tyle w samym surowcu, ale jakości paliwa, mieszkańcy zagrożonych terenów nie muszą wymieniać kotłów i instalacji czy rezygnować z ogrzewania węglem lub drewnem, ale mogą skorzystać z bardziej ekonomicznego rozwiązania: zainstalować elektrofiltry, czyli systemy ograniczające emisję pyłu i zanieczyszczeń.

Czym jest elektrofiltr?

Elektrofiltr jest rozwiązaniem, które pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. To urządzenie odpylające o niewielkich gabarytach montowane w układzie odprowadzania spalin, które może z powodzeniem ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych zanieczyszczeń. Działanie urządzenia opiera się na wytworzeniu wysokiego napięcia (przy niskim, bezpiecznym natężeniu prądu) na elektrodzie umieszczonej w strumieniu spalin. Ładunki elektryczne przekazane drobinom pyłu sprawiają, że pył przyciągany jest do ścianek urządzenia, gdzie dzięki sile elektrostatycznej zostaje trwale osadzony.

 

Warto pamiętać, że elektrofiltr nie jest w stanie całkowicie wyeliminować emisji, szczególnie w przypadku urządzeń o nadmiernej emisyjności takich jak kotły zasypowe. Jednak jego wysoka skuteczność w połączeniu z kotłami z podajnikiem gwarantuje doskonały efekt ekologiczny. Montaż urządzenia niesie ze sobą szereg korzyści jak możliwość odpylania dużej ilości spalin w sposób ciągły, duża sprawność urządzenia, łatwy montaż czy niska cena w stosunku do oferowanej jakości. Jej skuteczność procentowo waha się od 50 do 90% wychwytywanych pyłów w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji.

 

Do niedawna elektrofiltry były wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, a te dedykowane do instalacji spalania małej mocy pochodziły z importu. Dziś mamy w sprzedaży polskie urządzenie opracowane przez eksperta dr inż. Roberta Kubicę: elektrofiltr ST-360.

Innowacyjny produkt naszej firmy 

ST-360 to urządzenie niewielkich rozmiarów, które podlega montażowi w instalacji grzewczej i pomaga walczyć z wysoką emisją zanieczyszczeń, które przedostają się do atmosfery. Elektrofiltr naszej firmy pracuje w czterech trybach pracy:

  1. Niezainicjowany: stan po włączeniu sterownika, w tym trybie sprawdzana jest aktualna temperatury spalin oraz obecności sygnału 50Hz, wykonywane są też pierwsze pomiary
  2. Stan czuwania: tryb, w którym sterownik oczekuje wzrostu temperatury mierzonej w kominie, w przypadku osiągnięcia wymaganych parametrów przechodzi w tryb pracy
  3. Praca: włącza się w momencie osiągnięcia określonej temperatury spalin zdefiniowanej dla pracy, napięcie podnoszone jest co zadany czas aż do osiągnięcia wskazanego napięcia
  4. Praca awaryjna: w tym trybie napięcie jest podnoszone powyżej tego, w którym wystąpiło przepięcie. W przypadku, gdy wygenerowane napięcie jest niewystarczające, by urządzenie pracowało prawidłowo – przechodzi w tryb alarmu.

Po zresetowaniu urządzenie wraca do stanu wyjściowego.

elektrofiltr-st-360png

Montaż elektrofiltrów szansą na czystsze powietrze 

Zanieczyszczenie powietrza to jedno z głównych przyczyn zagrożeń globalnych środowiska. Niepokojące wyniki badań dotyczące jakości powietrza w naszym kraju skłaniają do refleksji nad wprowadzeniem zmian, które doprowadzą do poprawy tej sytuacji. Decydując się na zakup elektrofiltra każdy może realnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w swoim regionie i pomóc w kolejnych latach polskim miastom w opuszczeniu czołowych miejsc tej niechlubnej statystyki.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Zgadzam się z regulaminem newslettera

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.