Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Porady   |   TECH   |   14.07.2017


Latem baseny ogrodowe cieszą się dużą popularnością. W polskich warunkach klimatycznych problemem jest jednak utrzymanie odpowiedniej temperatury wody do kąpieli. Na rynku dostępne są różne systemy do podgrzewania wody basenowej, takie jak: wymienniki ciepła, elektryczne podgrzewacze wody, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy absorbery. Z ich wykorzystaniem możemy wydłużyć okres korzystania z basenu ogrodowego nawet kilkakrotnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat sposobów podgrzewania wody basenowej, ich wad i zalet to zachęcamy do przeczytania całego artykułu.

1. Wymienniki ciepła

Jak sama nazwa wskazuje służą wymianie energii pomiędzy jego dwoma nośnikami. Wymienniki ciepła montuje się w kotłowni lub na zewnątrz w instalacji basenowej i podłącza do źródła ciepła np. węglowego pieca CO wyposażonego w regulator temperatury. Do podgrzewania wody w basenie można również wykorzystać kotły gazowe lub olejowe. Jak działają? Gorąca woda z pieca wpływa do wężownicy wymiennika. Woda z basenu opływa wężownicę i w ten sposób nagrzewa się. Całość procesu kontroluje czujnik, który w momencie osiągnięcia przez wodę odpowiedniej temperatury, daje sygnał do termostatu, a ten z kolei przerywa obieg gorącej wody z CO. Decydując się na takie rozwiązanie zwróć uwagę na moc pieca i źródło ogrzewania. W przypadku chlorowanej wody w basenie ważne jest to, by wymiennik był wykonany z odpowiednich, trwałych materiałów: stali nierdzewnej lub z tytanu.

Zalety i wady - wymienniki ciepła

2. Pompy ciepła

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do podgrzewania wody basenowej to dobry sposób na to, by obniżyć koszty eksploatacji systemu i jednocześnie zadbać o środowisko. Wśród nich znajdują się pompy gromadzące energię cieplną z powietrza. Do kontroli i edycji ich parametrów służą sterowniki do pomp grzewczych. Jak działają? Woda z basenu jest tłoczona do pompy ciepła za pomocą pompy cyrkulacyjnej, a następnie ogrzewana poprzez tytanowy wymiennik ciepła. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury woda trafia z powrotem do basenu. Im bliżej basenu zainstalowana jest pompa, tym straty ciepła są mniejsze.

Zalety i wady - pompy ciepła

Korzystanie z pomp ciepła jest korzystne szczególnie latem, gdy nasłonecznienie i temperatury powietrza są najwyższe.

3. Kolektory słoneczne

Ogrzewanie wody przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i w basenach. Instalację solarną można zamontować na dachu lub bezpośrednio na ziemi, tuż przy basenie. Jak działają? Przefiltrowana woda basenowa jest tłoczona przez pompę filtra lub osobną pompkę do kolektorów. Słońce świecąc na kolektor ogrzewa wodę, która przez niego przepływa. Następnie ogrzana woda wraca do basenu przewodami powrotnymi. Decydując się na takie rozwiązanie zwróć uwagę na odpowiedni dobór ilości płyt do powierzchni basenu oraz kierunek i stopień nachylenia dachu. Do wygodnej i efektywnej obsługi systemu służą sterowniki do kolektorów słonecznych.

Zalety i wady - kolektory słoneczne

4. Absorbery basenowe

Stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych kolektorów słonecznych, ponieważ są bardzo korzystne cenowo. Dzięki temu, że nie mają obudowy oraz przeszklenia to działają bardzo sprawnie w sezonie letnim, umożliwiając bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej. Absorbery są wygodne w montażu i pozwalają na tworzenie różnych konfiguracji połączeń w większych bateriach. Jak działają? W słoneczny dzień woda basenowa przepływa bezpośrednio przez absorbery. Do ogrzania i przekazania ciepłej wody nie ma konieczności montażu dodatkowych wymienników ciepła.

Zalety i wady - absorbery

Zakres pracy absorberów jest wąski ze względu na wzrost strat ciepła w czasie, gdy różnica temperatury między absorberem a otoczeniem jest duża.

5. Elektryczne podgrzewacze

Umożliwiają bardzo szybkie uzyskanie idealnej temperatury wody w basenie. Ze względu na wysokie koszty ogrzewania wody są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania niewielkich basenów oraz wanien SPA. Jak działają? Podobnie jak wymienniki ciepła, z tą różnicą, że zamiast wężownicy w podgrzewaczu znajduje się specjalny element grzejny. Grzałka elektryczna ogrzewa wodę przepływającą przez urządzenie, a następnie oddaje ją do basenu. Decydując się na takie rozwiązanie zwróć uwagę na element grzewczy, ponieważ wapń, środki chemiczne, czy złe podłączenie mogą spowodować jego uszkodzenie.

Zalety i wady - elektryczne podgrzewacze

Jak chronić wodę przed wychłodzeniem?

O ile dużym wyzwaniem jest ogrzanie wody w basenie, o tyle ważne jest to, by po jej podgrzaniu ograniczyć stopień utraty ciepła. Raz nagrzana woda nie zapewni nam komfortu przez całe lato, ponieważ basen traci zmagazynowane w wodzie ciepło w zależności od siły i prędkości wiatru, wilgotności powietrza oraz temperatury panującej na zewnątrz.

Źródła utraty ciepła wody

Ze względu na to, że największe straty ciepła generuje parowanie, potęgowane różnicą temperatur między wodą a powietrzem to warto zastanowić się nad przykryciem basenu. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasz basen, to późniejsze straty będą już znacznie mniejsze, a w ciągu dnia trzeba będzie podgrzać wodę tylko o kilka stopni. Warto pamiętać także o tym, że przykrywanie to także sposób na to, by utrzymać wodę w czystości.

Czym przykrywać basen?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Poniżej wymieniamy te najczęściej wykorzystywane. Folia słoneczna (piankowa) lub pęcherzykowa - różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na tym, że folia pęcherzykowa słabiej izoluje i w większym stopniu przepuszcza promienie słoneczne. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nawet kiedy basen jest przykryty w słoneczny dzień, to woda może być nadal ogrzewana. Zadaszenia basenowe – występują w postaci przesuwnych segmentów z poliwęglanu. Wprawdzie są droższe niż folie słoneczne, ale woda pod nimi stygnie wolniej, a nagrzewa się znacznie szybciej. Balony basenowe – są wykonane z grubej, częściowo zbrojonej folii PCV. Można je łatwo zamontować i zdemontować. Są dostępne w różnych kolorach.

Ciepła woda w basenie przez całe lato

Baseny ogrodowe to dziś miejsca zabawy, relaksu, integracji z rodziną oraz przyjaciółmi. Aby wypoczynek był komfortowy musimy zadbać o odpowiednie ogrzanie wody. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania warto przeanalizować dokładnie ich wady i zalety na etapie zakupu i późniejszej eksploatacji. Aby zwiększyć skuteczność podgrzewania wody warto pamiętać o tym, by woda w basenie była wystawiona na bezpośrednie nasłonecznienie i usunąć przeszkody, które zacieniają basen i zwiększają wymaganą ilość ciepła potrzebną do podgrzania wody. Właściwie dobrany system ogrzewania wody, stawiający na rozwiązania energooszczędne oraz działania mające na celu ograniczenie utraty ciepła z basenu to najlepsze praktyki, które umożliwiają cieszenie się komfortem ciepłej wody w basenie przez długi czas.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

- super

super wpis

Odpowiedz