Instalacja grzewcza: co i w jaki sposób można poddać automatyzacji?

Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   Porady   |   Sterowanie ogrzewaniem przez internet   |   TECH   |   06.10.2015


Automatyzacja instalacji grzewczej ma na celu ograniczenie kosztów ogrzewania. Drugim, nie mniej ważnym powodem, jest kwestia wygody. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego domu jest zainstalowanie dodatkowych urządzeń, które będą kontrolowały proces spalania, jak również temperaturę w pomieszczeniach.

 

Automatyka instalacji grzewczej

 

Każdy, nawet najprostszy kocioł gazowy czy olejowy, wyposażony jest w panel sterujący, na którym ustawić można zadaną temperaturę wody grzewczej. Sposób posługiwania się takim regulatorem jest oczywisty - gdy w domu jest za zimno, podnosimy temperaturę wody grzewczej, a gdy za ciepło - obniżamy ją. W piecach na paliwa stałe, które wyposażone są w wentylatory, a ruch wody jest wymuszony pompą, stosuje się sterowniki elektroniczne, które sterują pracą tych urządzeń, w zależności od zadanej temperatury.

 

Regulatory pokojowe

 

Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora pokojowego. Urządzenie to instaluje się w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, aby mieć pewność, że wszystkie pozostałe zostaną odpowiednio dogrzane. Regulator pokojowy ma szereg funkcji. Można między innymi ustawiać temperaturę noc/dzień lub z podziałem na godziny. Bardzo dobre efekty uzyskuje się instalując regulator pogodowy. Jest on wyposażony w czujnik rejestrujący temperaturę na zewnątrz budynku. Z chwilą, gdy temperatura na zewnątrz, zmienia się czujnik przekazuje informację do regulatora, który ustawia pracę palnika tak, by temperatura pomieszczenia pozostała na stałym, zaprogramowanym poziomie. Regulator ten posiada takie funkcje jak pokojowy, ale może mieć większe możliwości, na przykład sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym. Obydwa regulatory – pokojowy i pogodowy mogą być zainstalowane równocześnie, wtedy ogrzewanie będzie jeszcze bardziej precyzyjne, a spalanie paliwa mniejsze.

 

Regulator temperatury do grzejników

 

Równie ważnym elementem instalacji grzewczej są termostatyczne zawory grzejnikowe. Za ich pomocą można regulować temperaturę w poszczególnych pokojach, a także zapobiegać ich przegrzewaniu, na przykład kiedy w okno zaświeci słońce. Za kilkadziesiąt złotych można obecnie kupić zawory termostatyczne wyposażone w elektroniczny układ programowania godzinowego, których zastosowanie może być znakomitym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy eksploatuje się stary kocioł, niepozwalający na podłączenie regulatora programowalnego.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy